PwC: Flere virksomheder rapporterer på SDG’erne, men der mangler målsætninger

Ifølge en ny rapport fra PwC er antallet af virksomheder, der inddrager Verdensmålene i sin rapportering stigende, men konkrete målsætninger og egentlig integration af målene er fortsat en mangelvare.

Arbejdsforhold er blandt de mest populære emner at rapportere om blandt virksomhederne i PwC’s undersøgelse. Der mangler imidlertid i høj grad konkrete målsætninger, der kan gøre udmeldingerne til virkelighed..

13.12.2018

CSR.dk

Næsten tre ud af fire (72 procent) af virksomhederne i en undersøgelse fra konsulentbureauet PwC nævner FN’s Verdensmål, SDG’erne, i deres seneste CSR-rapporter. Det er 10 procent mere end sidste år. Men når det kommer til konkrete målsætninger og handlinger, der trækker dem ind i driften, så ser det straks tyndere ud.

Læs også: SDG-rapportering: Vær ærlig, tag alt med og få indstillingen på plads

De 17 SDG'er finder vej til flere og flere rapporter, men de reelle strategier til at gøre dem til konkret handling er en mangelvare, lyder det fra PwC. Illustration: UNDP/MS.

Det konkluderer PwC i analysen ”From promise to reality”, hvor man har undersøgt bæredygtighedsrapporteringen i 729 børsnoterede virksomheder i 21 lande på tværs af seks industrier for at kortlægge anvendelsen af netop SDG’erne.

Selvom inddragelsen af de 17 mål i rapporterne altså er stigende, så viser analysen en mangel på strategier, der kan gøre ordene til virkelighed. Mere præcist har halvdelen af de undersøgte virksomheder identificeret deres vigtigste mål, men kun godt hver fjerde (28 procent) har sat dem sammen med specifikke mål til at vurdere fremskridtet ud fra.

”Kun et lille fremskridt”
Grundlæggende peger PwC på, at der trods det øgede fokus på SDG’erne og det enorme forretningspotentiale (analysen nævner indtægter i billion-klassen og hundredvis af millioner af nye job), så er der fortsat et gab mellem virksomhedernes udmeldte intentioner og deres evner til rent faktisk at trække målene ind i deres kerneforretning og rapportere om dem.

De vigtigste punkter

  • 72 procent af virksomhederne i undersøgelsen nævner SDG’erne; de fleste (60 procent) i deres bæredygtighedsrapporter i stedet for årsregnskaber og lign.
  • 50 procent af virksomhederne har identificeret højprioritets-SDG’er
  • Kun 28 procent fremviser meningsfulde KPI’er relateret til målene
  • 27 procent af virksomhederne nævner SDG’erne som en del af deres forretningsstrategi
  • Kun 19 procent af CEO’s eller formænd nævner SDG’erne i deres beretninger
  • Gennemsnitsscoren for rapporteringskvaliteten hos de virksomheder, der har prioriteret SDG’erne, var 2,71 ud af 5
  • De førende industrier i forhold til at nævne SDG’erne i deres rapportering er Technology, Media & Telecoms and Energy og Utilities & Mining.

”Fremskridtene inden for den generelle opmærksomhed og integration er et positivt skridt for SDG’erne, men det er kun et lille skridt. For hvert eneste af de 17 mål er der akutte udfordringer rundt om i verden, der direkte påvirker erhvervslivet. Selvom der klart er appetit på SDG’erne, så mangler mange organisationer stadig strategier, værktøjer og kulturen til at forvandle ord til handling”, siger Global SDG Lead for PwC UK, Louise Scott.

Læs også: ”Folk skal aktiveres til at tale om SDG’erne”

I forhold til tidligere udgaver af undersøgelsen viser årets analyse ikke nogen ændringer i forhold til de mest populære mål. SDG8 (Anstændige jobs og økonomisk vækst), SDG12 (Ansvarligt forbrug og produktion) og SDG13 (Klimaindsats) er således fortsat de oftest prioriterede i virksomhederne.

PwC bemærker desuden at det i nogle tilfælde ser ud til at nogle virksomheder rapportere på SDG’er, der hænger sammen med eksisterende aktiviteter og målsætninger, de allerede arbejder med.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

14.09.2026ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

14.09.2026CSRD+CO

Sponseret

ESG-rapportering er ikke et stort projekt – hvis du gør det smart!

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

Dansk Erhverv

Sponseret

Ny frivillig EU-standard skal gøre ESG-rapportering lettere for virksomheder

CSR.dk

69 procent af CSRD-virksomheder har nu klimaomstillingsplaner

Dansk Erhverv

Sponseret

EU-Kommissionen præsenterer reviderede bæredygtighedsstandarder

Lemvigh-Müller

Sponseret

CO2e-beregner styrker kundernes klimadata og -dokumentation

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT 1. kvartal 2026: Rekordhøj ordreindgang og EBITDA på EUR 97 mio.

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 23. oktober: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

23.10.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J