PwC: Flere virksomheder rapporterer på SDG’erne, men der mangler målsætninger

Ifølge en ny rapport fra PwC er antallet af virksomheder, der inddrager Verdensmålene i sin rapportering stigende, men konkrete målsætninger og egentlig integration af målene er fortsat en mangelvare.

Arbejdsforhold er blandt de mest populære emner at rapportere om blandt virksomhederne i PwC’s undersøgelse. Der mangler imidlertid i høj grad konkrete målsætninger, der kan gøre udmeldingerne til virkelighed..

13.12.2018

CSR.dk

Næsten tre ud af fire (72 procent) af virksomhederne i en undersøgelse fra konsulentbureauet PwC nævner FN’s Verdensmål, SDG’erne, i deres seneste CSR-rapporter. Det er 10 procent mere end sidste år. Men når det kommer til konkrete målsætninger og handlinger, der trækker dem ind i driften, så ser det straks tyndere ud.

Læs også: SDG-rapportering: Vær ærlig, tag alt med og få indstillingen på plads

De 17 SDG'er finder vej til flere og flere rapporter, men de reelle strategier til at gøre dem til konkret handling er en mangelvare, lyder det fra PwC. Illustration: UNDP/MS.

Det konkluderer PwC i analysen ”From promise to reality”, hvor man har undersøgt bæredygtighedsrapporteringen i 729 børsnoterede virksomheder i 21 lande på tværs af seks industrier for at kortlægge anvendelsen af netop SDG’erne.

Selvom inddragelsen af de 17 mål i rapporterne altså er stigende, så viser analysen en mangel på strategier, der kan gøre ordene til virkelighed. Mere præcist har halvdelen af de undersøgte virksomheder identificeret deres vigtigste mål, men kun godt hver fjerde (28 procent) har sat dem sammen med specifikke mål til at vurdere fremskridtet ud fra.

”Kun et lille fremskridt”
Grundlæggende peger PwC på, at der trods det øgede fokus på SDG’erne og det enorme forretningspotentiale (analysen nævner indtægter i billion-klassen og hundredvis af millioner af nye job), så er der fortsat et gab mellem virksomhedernes udmeldte intentioner og deres evner til rent faktisk at trække målene ind i deres kerneforretning og rapportere om dem.

De vigtigste punkter

  • 72 procent af virksomhederne i undersøgelsen nævner SDG’erne; de fleste (60 procent) i deres bæredygtighedsrapporter i stedet for årsregnskaber og lign.
  • 50 procent af virksomhederne har identificeret højprioritets-SDG’er
  • Kun 28 procent fremviser meningsfulde KPI’er relateret til målene
  • 27 procent af virksomhederne nævner SDG’erne som en del af deres forretningsstrategi
  • Kun 19 procent af CEO’s eller formænd nævner SDG’erne i deres beretninger
  • Gennemsnitsscoren for rapporteringskvaliteten hos de virksomheder, der har prioriteret SDG’erne, var 2,71 ud af 5
  • De førende industrier i forhold til at nævne SDG’erne i deres rapportering er Technology, Media & Telecoms and Energy og Utilities & Mining.

”Fremskridtene inden for den generelle opmærksomhed og integration er et positivt skridt for SDG’erne, men det er kun et lille skridt. For hvert eneste af de 17 mål er der akutte udfordringer rundt om i verden, der direkte påvirker erhvervslivet. Selvom der klart er appetit på SDG’erne, så mangler mange organisationer stadig strategier, værktøjer og kulturen til at forvandle ord til handling”, siger Global SDG Lead for PwC UK, Louise Scott.

Læs også: ”Folk skal aktiveres til at tale om SDG’erne”

I forhold til tidligere udgaver af undersøgelsen viser årets analyse ikke nogen ændringer i forhold til de mest populære mål. SDG8 (Anstændige jobs og økonomisk vækst), SDG12 (Ansvarligt forbrug og produktion) og SDG13 (Klimaindsats) er således fortsat de oftest prioriterede i virksomhederne.

PwC bemærker desuden at det i nogle tilfælde ser ud til at nogle virksomheder rapportere på SDG’er, der hænger sammen med eksisterende aktiviteter og målsætninger, de allerede arbejder med.

-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.05.2026Dansk Industri

Sponseret

Bæredygtighed er noget, vi gør sammen

20.05.2026Dansk Standard

Sponseret

Er din virksomhed klar til energiledelse inden 1. august 2026?

CSR.dk

Danskerne stoler stadig ikke på virksomheders grønne markedsføring

CSR.dk

Transparens er byrde og gevinst - og løber nedad

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell sætter mennesker i centrum i ESG-indsatsen

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Fra rapportering til retning: ”Det handler ikke kun om at sætte flueben. Det handler om, hvilken slags organisation man vil være”

Toms Gruppen A/S

Sponseret

Toms Gruppen fastholder bæredygtighedsambitioner og reducerer emballage markant

CSR.dk

Behovet for klimadata stiger stadig

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel fastholder fokus på den social bundlinje

Valified

Sponseret

Når dokumentation slår pris i udbud

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Internal Auditor Training

The aim of the course is to provide you with knowledge of the entire audit process and plenty of practice in delivering effective internal audits that create value for the organization.

Dato

28.05.2026

Sted

Odense

JUC SERVICE ApS
Konference
Konference om HR-jura og ansættelsesret

I samarbejde med Accura og SIRIUS Advokater byder JUC velkommen til årets store konference om HR-jura og ansættelsesret. Med fokus på temaer som løngennemsigtighed, jura og ledelse i forbindelse med masseafskedigelser, hjemmearbejde og neurodivergens på arbejdsmarkedet.

Dato

28.05.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Spectrum Kalvebod Brygge 10, 6. sal 1560 København V

Dansk Industri
Webinar
Bliv klar til ECGT-direktivet: Lev op til de skærpede krav om klimakommunikation

Fra september 2026 skal din virksomhed leve op til nye, skærpede regler for grøn markedsføring, når ECGT-direktivet bliver en del af dansk markedsføringslov. Er du klar til de nye regler – og ved du, hvor faldgruberne er? Tilmeld dig webinaret nu.

Dato

28.05.2026

Tid

13:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. maj: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.05.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby