Pust nyt liv i CSR-rapporten

Alle, der laver en CSR-rapport, har haft samtalen om, hvordan man kan få mere ud af den. CSR.dk kan hjælpe med at få det til at ske.

01.04.2022

CSR.dk

Efter måneders arbejde, hårde interne forhandlinger om data og budskaber og endeløse godkendelsesprocesser ligger den endelig klar: Årets CSR-rapport. Nu skal den sendes ud til dem, man har placeret på en dertil indrettet mailingliste, den skal lægges frem i receptionen og måske i kantinen. Måske bliver der endda produceret en pressemeddelelse, som sendes ud.

Og så dør den. Alle går videre med andre opgaver, og de gode intentioner om at udvikle andre kommunikationsprodukter ud fra rapporten, som man havde ved projektets start, går i glemmebogen endnu et år.

Men sådan behøver det ikke at være. Og CSR.dk vil gerne hjælpe virksomheder med at sørge for, at den fortælling bliver fortid.

Nye formater til nye læsere
”De fleste CSR-rapporter bliver læst ret få mennesker. Men der ligger utrolig mange data, budskaber og historier i det indsamlede materiale og bag den konkrete tekst. Dem kan der være masser af værdi i at få ud ved at bruge andre kommunikationsformater,” siger Per Christensen, som er community manager på CSR.dk

Det kan være print-formater som nyhed om lancering, et overblik over hovedbudskaberne og dybdegående interviews med virksomhedens ledelse eller specialister.

Det kan også være et lydformat i form af en podcast, hvor man fortæller om og diskuterer resultater og historier fra CSR-rapporten.

Oveni kan man bakke formaterne op og nå endnu længere ud med målrettet annoncering og aktiviteter på sociale medier.

”Det handler om at give CSR-rapporten et længere liv og om at sørge for, at alle de data og budskaber, der er samlet i den, bliver levende aktiver i branding og markedsføring,” siger Per Christensen.

En god pakkeløsning
CSR.dk har derfor skruet et produkt sammen, som leverer i alle formaterne – og forhåbentlig også på målet om at få mere ud af de relativt mange kræfter, der bruges på at producere årets opgørelse af indsatsen på CSR.

”Vi mener, vi kan tilbyde en let, overkommelig og effektiv måde at promovere CSR-rapporten, så den og dens indhold når ud til flere. Vi har nogle gode formater, som i kombination med CSR.dk's målgruppeunivers sørger for at CSR-rapporten og de afledte produkter rammer en dedikeret målgruppe på tværs af kanaler – online, nyhedsbrev, podcast, LinkedIn,” siger Per Christensen.

Desuden kan artikel, nyhed og podcast – eller delelementer af samme – frit bruges af virksomheden både eksternt og internt.

Læs mere om produktpakken her. Du kan også skrive til Per Christensen på pc@horisontgruppen.dk eller ringe på 53 73 13 73. 

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

19.03.2026CSR.dk

90 procent af de fritagne virksomheder fortsætter med bæredygtighedsrapportering

11.03.2026Valified

Sponseret

Når ESG bliver ledelsesinformation, ikke blot rapportering

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

Daka Denmark A/S

Sponseret

REFOOD mærket udfases. Daka ReFood fortsætter uændret

Valified

Sponseret

Når ESG bliver en del af virksomhedens styring

Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsministeren fritager visse virksomheder for bæredygtighedsrapportering

CSR.dk

Shein dropper net-zero budskaber i Tyskland efter anklage om greenwashing

Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen klar med nye ESG-skabeloner i Excel-format

Comm2ig

Sponseret

Valide CO2-data, der styrker din indkøbsstrategi

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C

Dakofa
Konference
ÅRETS SORTERINGSKONFERENCE 2026

Er Danmark på vej i mål med EU’s genanvendelseskrav? Årets Sorteringskonference giver status på de 10 affaldsfraktioner, producentansvar og kommunale løsninger – fra indsamling til borgeradfærd

Dato

09.04.2026

Tid

09:30

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams