Professor ser CO2-afgift på landbruget som den billigste vej til grøn omstilling

Mens debatten om en CO2-afgift på landbruget skaber intern splid i Venstre, mener professor Lars Gårn Hansen, der ikke findes en mere effektiv løsning.

Ifølge Lars Gårn Hansen vil en CO2-afgift på kødprodukter være mindre effektiv end en på selve landbrugsproduktionen. Foto: 123rf.com. .

13.10.2023

CSR.dk

Debatten om en CO2-afgift på landbruget raser i øjeblikket i regeringen i særligt Venstre. Men trods uenighederne internt i partiet står professor Lars Gårn Hansen fast.

”En CO2-afgift på udledning fra produktionen er den klart billigste vej til grøn omstilling,” siger han til Berlingske.

Læs også: Forskere opstiller scenarier for fremtidens grønne landbrug

Lars Gårn Hansen er økonomiuddannet, vismand, formand for det miljøøkonomiske råd og til daglig tilknyttet Institut for Fødevare- og Ressourceøkonomi ved Københavns Universitet. Og han er måske den person i Danmark, der ved mest om CO2-afgifter.

Han mener, at en afgift på landbrugsproduktionen kan give tilskynde de enkelte gårde til flere CO2-reduktioner, mens deres produkter må forventes blive dyrere, så de bedre svarer til gårdens udledning.

Lars Gårn Hansen henviser blandt andet til data, der viser, at virksomheder skifter væk fra CO2-intensive brændsler, når de stiger i pris. På samme måde vil forbrugere vælge landbrugsprodukter fra, som bliver dyrere, fordi de har medført en større CO2-udledning.

Læs også: Rapport: Fødevarevirksomheder greenwasher ved at markedsføre produkter som dyrket i ’regenerativt landbrug’

Hos Venstre taler man blandt andet for, at CO2-afgiften skal placeres i køledisken på kødprodukter - og derved sende regningen til forbrugerne.

Men det vurderer Lars Gårn Hansen som mindre effektivt end en afgift på selve produktionen. Det vil heller ikke give landmanden de samme incitamenter til at optimere gården i en grønnere retning.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

17.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Tunge erhvervsorganisationer går med i Barselsalliancen

CSR.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

Comwell Hotels

Sponseret

Plantefondsprojekt: Kokke får inspiration til at bringe danske råvarer fra mark til tallerken

Lemvigh-Müller

Sponseret

Fra solceller til energilagring: Batterier rykker frem hos både industrien og private

Schneider Electric

Sponseret

Elektrificeringen presser pladsen i bygningers eltavler – ny innovation skal løse voksende sikkerhedsudfordring

CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

Tork

Sponseret

Hotel Nyborg Strand giver brugte papirhåndklæder nyt liv

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

21.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle