Professor ser CO2-afgift på landbruget som den billigste vej til grøn omstilling

Mens debatten om en CO2-afgift på landbruget skaber intern splid i Venstre, mener professor Lars Gårn Hansen, der ikke findes en mere effektiv løsning.

Ifølge Lars Gårn Hansen vil en CO2-afgift på kødprodukter være mindre effektiv end en på selve landbrugsproduktionen. Foto: 123rf.com. .

13.10.2023

CSR.dk

Debatten om en CO2-afgift på landbruget raser i øjeblikket i regeringen i særligt Venstre. Men trods uenighederne internt i partiet står professor Lars Gårn Hansen fast.

”En CO2-afgift på udledning fra produktionen er den klart billigste vej til grøn omstilling,” siger han til Berlingske.

Læs også: Forskere opstiller scenarier for fremtidens grønne landbrug

Lars Gårn Hansen er økonomiuddannet, vismand, formand for det miljøøkonomiske råd og til daglig tilknyttet Institut for Fødevare- og Ressourceøkonomi ved Københavns Universitet. Og han er måske den person i Danmark, der ved mest om CO2-afgifter.

Han mener, at en afgift på landbrugsproduktionen kan give tilskynde de enkelte gårde til flere CO2-reduktioner, mens deres produkter må forventes blive dyrere, så de bedre svarer til gårdens udledning.

Lars Gårn Hansen henviser blandt andet til data, der viser, at virksomheder skifter væk fra CO2-intensive brændsler, når de stiger i pris. På samme måde vil forbrugere vælge landbrugsprodukter fra, som bliver dyrere, fordi de har medført en større CO2-udledning.

Læs også: Rapport: Fødevarevirksomheder greenwasher ved at markedsføre produkter som dyrket i ’regenerativt landbrug’

Hos Venstre taler man blandt andet for, at CO2-afgiften skal placeres i køledisken på kødprodukter - og derved sende regningen til forbrugerne.

Men det vurderer Lars Gårn Hansen som mindre effektivt end en afgift på selve produktionen. Det vil heller ikke give landmanden de samme incitamenter til at optimere gården i en grønnere retning.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.08.2026CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

18.08.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

26.08.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J