Professor ser CO2-afgift på landbruget som den billigste vej til grøn omstilling

Mens debatten om en CO2-afgift på landbruget skaber intern splid i Venstre, mener professor Lars Gårn Hansen, der ikke findes en mere effektiv løsning.

Ifølge Lars Gårn Hansen vil en CO2-afgift på kødprodukter være mindre effektiv end en på selve landbrugsproduktionen. Foto: 123rf.com. .

13.10.2023

CSR.dk

Debatten om en CO2-afgift på landbruget raser i øjeblikket i regeringen i særligt Venstre. Men trods uenighederne internt i partiet står professor Lars Gårn Hansen fast.

”En CO2-afgift på udledning fra produktionen er den klart billigste vej til grøn omstilling,” siger han til Berlingske.

Læs også: Forskere opstiller scenarier for fremtidens grønne landbrug

Lars Gårn Hansen er økonomiuddannet, vismand, formand for det miljøøkonomiske råd og til daglig tilknyttet Institut for Fødevare- og Ressourceøkonomi ved Københavns Universitet. Og han er måske den person i Danmark, der ved mest om CO2-afgifter.

Han mener, at en afgift på landbrugsproduktionen kan give tilskynde de enkelte gårde til flere CO2-reduktioner, mens deres produkter må forventes blive dyrere, så de bedre svarer til gårdens udledning.

Lars Gårn Hansen henviser blandt andet til data, der viser, at virksomheder skifter væk fra CO2-intensive brændsler, når de stiger i pris. På samme måde vil forbrugere vælge landbrugsprodukter fra, som bliver dyrere, fordi de har medført en større CO2-udledning.

Læs også: Rapport: Fødevarevirksomheder greenwasher ved at markedsføre produkter som dyrket i ’regenerativt landbrug’

Hos Venstre taler man blandt andet for, at CO2-afgiften skal placeres i køledisken på kødprodukter - og derved sende regningen til forbrugerne.

Men det vurderer Lars Gårn Hansen som mindre effektivt end en afgift på selve produktionen. Det vil heller ikke give landmanden de samme incitamenter til at optimere gården i en grønnere retning.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.04.2026Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

13.04.2026CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CSR.dk

Næste-generation tekstiler kan redefinere forsyningskæden

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Den største markedsplads for renoveret elektronik i Europa udvider med 12 nye lande

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an

Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

14.04.2026

Tid

10:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Leverandørsamarbejde som løftestang for dit klimaregnskab

Mange virksomheder arbejder med klimaregnskab, men mangler indsigt i værdikædens udledninger og de tilhørende reduktionspotentialer. Leverandørsamarbejde er en central del af løsningen. I dette webinar sætter vi fokus på, hvordan samarbejdet med leverandører og anvendelsen af leverandørdata kan skabe større transparens i værdikæden og danne grundlag for at identificere og realisere reduktioner. Den 14. april vil Partner Kristian Danielsen sammen med Hans-Jørgen Fangel og Laila Møller Christensen fra 2-Connect dele erfaringer fra praksis og give indblik i, hvordan virksomheder arbejder med leverandørdata og samarbejder om at omsætte indsigt til konkrete reduktionstiltag. Du får konkrete perspektiver på, hvordan leverandørsamarbejde kan styrke datagrundlaget og understøtte arbejdet med reduktioner i klimaregnskabet.

Dato

14.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27002:2022 Foundation - Certificeret af PECB

Vores ISO/IEC 27002 Foundation giver dig det nødvendige overblik over de nye sikkerhedsforanstaltninger til beskyttelse af informationer. Kurset afvikles som fysisk klasseundervisning og giver adgang til at tage online-eksamen og opnå den tilhørende ISO/IEC 27002 Foundation certificering hos PECB.

Dato

15.04.2026

Sted

København Ø

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på AI Governance: Praksisnært grundkursus

Arbejder din virksomhed med AI – eller planlægger I at gøre det – og er I i tvivl om, hvordan AI Governance omsættes til konkret praksis?

Dato

15.04.2026

Sted

København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar April 15, 2026: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

15.04.2026

Tid

14:00

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online