Danmarks første bæredygtige kampagnefilm er i kassen

Produktionsselskabet Produced By har produceret Danmarks første klimavenlige kampagnefilm ved at gå over til udstyr, der udelukkende er drevet af solenergi, LED-lamper og vegetarisk forplejning. Kunder udviser stor interesse.

Filmproduktioner er som oftest ikke særligt klimavenlige. Det har produktionsselskabet Produced By sat sig for at ændre ved blandt andet at oplade alt udstyr med solceller. Foto: Produced By.

30.09.2019

CSR.dk

”Vores passion er at lave film, som har en positiv indflydelse på samfundet. Det har været vores DNA lige fra starten. Derfor er det et naturligt skridt for os at producere film så bæredygtigt som muligt. Vi kunne godt tænke os udelukkende at lave bæredygtige film på længere sigt. I første omgang har vi fortalt vores kunder om muligheden og heldigvis har der været stor interesse for det”, siger partner i Produced By, Ege Heckmann.

Ege Heckmann er partner i Produced By. Foto: Produced by..

Det er nok de færreste, der tænker over, om den film de ser, er produceret på bæredygtig vis eller ej. Men filmproduktioner er som oftest ikke særligt klimavenlige. Filmholdene bruger meget energi på varme og lyssætning, der er mange munde at mætte og filmsets bruges oftest kun én gang.

Produktionsselskabet har derfor fået hjælp fra en bæredygtighedskonsulent, der har identificeret transport, strøm, forplejning og udstyr, som de primære kilder til en filmproduktions CO2-udslip.

”Ligesom andre brancher har vi et CO2-udslip, og der er en del, vi kan gøre for at passe bedre på klimaet. Eksempelvis er alt udstyr i den CO2-neutrale produktion opladt med solceller. Vi bruger LED-lamper, genopladelige batterier og elbiler. Og produktionsholdet cykler til filmset og spiser vegetarisk mad leveret i genbrugsemballage”, forklarer Ege Heckmann.

Dyrere at producere grønne film.
Når produkter skal produceres på mere bæredygtig vis, vil det som oftest fordyrer det endelige produkt. Ifølge Ege Heckmann gør det sig også gældende med filmproduktion, som han prismæssigt sammenligner med at købe økologiske produkter, da en grøn film koster 10 procent mere.

Tal og fakta på den første grønne film:

  • 1 film prduceret
  • 150 km. i 2 elbiler blev kørt
  • 10 km. kørt i dieselbil
  • 982 Wh timer blev brugt fordelt på tre typer batterier
  • 3 solpaneler blev anvendt til at oplade batterier
  • 24 vegetariske måltider fordelt på 8 mennesker
  • Alt service var genanvendeligt
  • 50 økologiske æbletræer blev plantet på Øen Fejø
  • 10 ton CO2 blev købt fra grønne projekter i Indien og Panama
  • Bag produktionen af Danmarks første CO2-neutrale film kan ses her.

Prisen har ikke skræmt kunderne væk, tværtimod har det vist sig, at flere gladeligt vil betale lidt mere for at få en bæredygtig film. Ege Heckmann mener, at filmproduktionen er blevet et budskab i sig selv. Han ser gerne, at man i fremtiden vil certificere film, så seeren kan se graden af bæredygtighed.

”Jeg er ret stolt af, at vi nu kan lave grønne film. Og vi er godt gearet til at gøre det i fremtiden. Det giver nogle benspænd i produktionen og lidt ekstra udgifter, men i langt de fleste tilfælde vil det være overkommeligt. Vores plan og forhåbning er, at 80 procent af de film vi producerer, er såkaldte grønne film om tre år. Det føles rigtig godt at vide, at vi passer på vores klode mens vi arbejder," siger Ege Heckmann.

Virksomheder kan bestille en bæredygtig film
Firmaer som TDC Group, E.On og DTU har alle sagt ja til at få produceret CO2-neutrale film, og de har endvidere taget aktivt del i at gøre filmproduktionen bæredygtig.

Læs også: ”Folk vil gerne rejse ansvarligt, og det er en god forretning for os”

”I TDC Group har vi et ambitiøst mål om at være 100 procent CO2-neutrale i 2030, og derfor giver det rigtig god mening for os at kigge på alle kilder til udledning af CO2 – både internt og eksternt. Det er den helt rigtige vej at gå at forsøge at producere film på en grøn måde, og vi har været rigtig glade for at være med i processen,” siger afdelingsdirektør for bæredygtighed & CSR i TDC Group, Emilie Wedell-Wedellsborg.

- MGC

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.01.2026CSR.dk

Kun Aalborg Portland er tilbage i CCS-puljen

22.01.2026CSR.dk

Danske gulerødder bliver presset af varmen

22.01.2026Daka Denmark A/S

Sponseret

Daka fortsætter som central aktør i Danmarks veterinære beredskab

20.01.2026CSR.dk

Rekordmeget grøn energi presser kulkraften ned i Indien

20.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Den nye OOhh Jug forener funktion, ansvarlighed og æstetik

16.01.2026CSR.dk

Arla når milepæl: Alle europæiske mejerier dækkes nu 100 procent af vedvarende energi

16.01.2026CSR.dk

Ny landsdækkende undersøgelse: Over halvdelen af unge forbinder intensivt dyrkede marker med natur

16.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Blossom - Når blomster møder kreativ styling

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Vinter 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Det betyder, at du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

27.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

28.01.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

28.01.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

28.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

28.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København