Pris til ladestandere

Klima- og Energiminister Lykke Friis uddelte torsdag priser til tre vinderprojekter i konkurrencen om fremtidens ladestandere til elbiler.

04.06.2010

CSR.dk

Foran 15 konkurrerende produkter vandt tre studerende priser i en konkurrence om fremtidens ladestander til elbiler.
ChoosEV udskrev i maj måned en konkurrence for studerende på Danmarks Designskole om at designe en ladestander. 22 studerende indleverede i alt 18 forslag og torsdag d. 3. juni fik vinderne deres præmier overrakt af Klima- og Energiminister Lykke Friis.

Med en samlet præmiesum på 60.000 kroner og udsigten til at få sat et eget design i produktion, var smilene brede hos de studerende der modtog præmierne for de tre bedste forslag i konkurrencen.

”I løbet af de næste ti år, vil der blive opsat tusinder af ladestandere til elbiler i Danmark. At have tegnet en af disse, er som at sætte sit fingeraftryk på byrummet. Vi glæder os til at arbejde videre med forslagene, få sat dem i produktion og se vores nye ladestandere i brug,” siger adm. dir. for ChoosEV Henrik Isaksen. Frem til år 2015 vurderer ChoosEV, at der i alt bliver installeret ca. 25.000 ladestandere i Danmark.

Ladestanderne skal stå hos virksomheder, kommuner, privathjem, i parkeringshuse og på gader og stræder overalt i landet, og derfor er det vigtigt, at de er smukke, robuste og funktionelle - og passer godt ind i det danske samfund og offentlige byrum.

Dommervoteringen resulterede i at Jesper Skovsteds ”Orb” og Kenneth Waabens ”Keep It Simple” fik en delt 1. præmie for deres forslag og det blev det til en 3. præmie for Emil Thomsen Schmidts og Rasmus Brøndsteds ”On/Off”.
Yderligere fem deltagere modtog hædrende udmærkelse for deres arbejde.

-KPE

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.09.2026Tork

Sponseret

Hotel Nyborg Strand giver brugte papirhåndklæder nyt liv

01.09.2026CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

08.09.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

08.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

08.09.2026

Sted

Online