Pris til ladestandere

Klima- og Energiminister Lykke Friis uddelte torsdag priser til tre vinderprojekter i konkurrencen om fremtidens ladestandere til elbiler.

04.06.2010

CSR.dk

Foran 15 konkurrerende produkter vandt tre studerende priser i en konkurrence om fremtidens ladestander til elbiler.
ChoosEV udskrev i maj måned en konkurrence for studerende på Danmarks Designskole om at designe en ladestander. 22 studerende indleverede i alt 18 forslag og torsdag d. 3. juni fik vinderne deres præmier overrakt af Klima- og Energiminister Lykke Friis.

Med en samlet præmiesum på 60.000 kroner og udsigten til at få sat et eget design i produktion, var smilene brede hos de studerende der modtog præmierne for de tre bedste forslag i konkurrencen.

”I løbet af de næste ti år, vil der blive opsat tusinder af ladestandere til elbiler i Danmark. At have tegnet en af disse, er som at sætte sit fingeraftryk på byrummet. Vi glæder os til at arbejde videre med forslagene, få sat dem i produktion og se vores nye ladestandere i brug,” siger adm. dir. for ChoosEV Henrik Isaksen. Frem til år 2015 vurderer ChoosEV, at der i alt bliver installeret ca. 25.000 ladestandere i Danmark.

Ladestanderne skal stå hos virksomheder, kommuner, privathjem, i parkeringshuse og på gader og stræder overalt i landet, og derfor er det vigtigt, at de er smukke, robuste og funktionelle - og passer godt ind i det danske samfund og offentlige byrum.

Dommervoteringen resulterede i at Jesper Skovsteds ”Orb” og Kenneth Waabens ”Keep It Simple” fik en delt 1. præmie for deres forslag og det blev det til en 3. præmie for Emil Thomsen Schmidts og Rasmus Brøndsteds ”On/Off”.
Yderligere fem deltagere modtog hædrende udmærkelse for deres arbejde.

-KPE

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.06.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Flere dåser og flasker med pant bliver designet, så de kan genanvendes til nye igen

05.06.2026Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

CSR.dk

Blinde og kørestolsbrugere fravælges allerede før jobsamtalen

Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

MeetDenmark hjælper branchen med at navigere i de nye emballageregler

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Systematiseret risikoledelse efter DS/ISO 31000

Et væsentligt krav i ISO ledelsessystemstandarderne er, at man som certificeret virksomhed skal etablere en systematisk tilgang til at arbejde med risici i ledelsessystemet – også kaldet Risk Thinking.

Dato

10.06.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

10.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Sådan forstår, opnår og forbedrer du din EcoVadis-vurdering

EcoVadis er i dag en af de mest anvendte platforme til vurdering af virksomheders bæredygtighedsindsats og anvendes bredt på tværs af brancher verden over.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Etisk Handel Danmark
Kursus
Briefing: Navigating biodiversity in global supply chains

Navigating biodiversity in global supply chains – but how?

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

11.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

11.06.2026

Sted

Online