Pris til ladestandere

Klima- og Energiminister Lykke Friis uddelte torsdag priser til tre vinderprojekter i konkurrencen om fremtidens ladestandere til elbiler.

04.06.2010

CSR.dk

Foran 15 konkurrerende produkter vandt tre studerende priser i en konkurrence om fremtidens ladestander til elbiler.
ChoosEV udskrev i maj måned en konkurrence for studerende på Danmarks Designskole om at designe en ladestander. 22 studerende indleverede i alt 18 forslag og torsdag d. 3. juni fik vinderne deres præmier overrakt af Klima- og Energiminister Lykke Friis.

Med en samlet præmiesum på 60.000 kroner og udsigten til at få sat et eget design i produktion, var smilene brede hos de studerende der modtog præmierne for de tre bedste forslag i konkurrencen.

”I løbet af de næste ti år, vil der blive opsat tusinder af ladestandere til elbiler i Danmark. At have tegnet en af disse, er som at sætte sit fingeraftryk på byrummet. Vi glæder os til at arbejde videre med forslagene, få sat dem i produktion og se vores nye ladestandere i brug,” siger adm. dir. for ChoosEV Henrik Isaksen. Frem til år 2015 vurderer ChoosEV, at der i alt bliver installeret ca. 25.000 ladestandere i Danmark.

Ladestanderne skal stå hos virksomheder, kommuner, privathjem, i parkeringshuse og på gader og stræder overalt i landet, og derfor er det vigtigt, at de er smukke, robuste og funktionelle - og passer godt ind i det danske samfund og offentlige byrum.

Dommervoteringen resulterede i at Jesper Skovsteds ”Orb” og Kenneth Waabens ”Keep It Simple” fik en delt 1. præmie for deres forslag og det blev det til en 3. præmie for Emil Thomsen Schmidts og Rasmus Brøndsteds ”On/Off”.
Yderligere fem deltagere modtog hædrende udmærkelse for deres arbejde.

-KPE

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

19.06.2026CSR.dk

Din elbil eller Googles datacenter? Hvem skal først i køen til elnettet?

18.06.2026Troldtekt A/S

Sponseret

Nyt samarbejde: Aktører i byggeriet vil bidrage til større biodiversitetshensyn i skovene

CSR.dk

Lave T-shirt-priser koster hos leverandører

CSR.dk

Tempoet skal tilbage i udrulningen af grøn energi

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Golden Goose: Fibre-Led Circularity in Luxury Fashion

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Bæredygtighed er blevet standardkrav i mødebranchen, men kommunikationen halter fortsat

CSR.dk

2030-klimamål hænger i en tynd tråd uden nye indsatser

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Ny EU-kurs for kemi kan gøre det sværere for forbrugerne

CSR.dk

Vi kan ikke løse klimakrisen som forbrugere

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor indtog Madens Folkemøde: Grøn smag og god dialog på menuen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Seminar
DS Bæredygtighedsdag 2026

På DS Bæredygtighedsdag 2026 sætter Dansk Standard sammen med en række relevante aktører fokus på social bæredygtighed på arbejdspladsen. Få inspiration til, hvad bæredygtig ledelse er, og hvordan jeres virksomhed kan skabe bedre trivsel for både ledere og medarbejdere, uden at miste fokus på drift og langsigtet udvikling.

Dato

25.06.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i København og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 1. juli: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

01.07.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 5. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

05.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

12.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Workshop
Temadag: Skab rammer der fremmer mental sundhed og performance

Få forskningsbaseret viden, sprød inspiration og konkrete ideer til handling, som du kan gå hjem og bruge i egen organisation. Deltag på denne 1-dags temadag.

Dato

13.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle