Prævention som klimavåben?

Prævention ville være den billigste og mest effektive måde at begrænse klodens CO2-udslip på frem mod 2050, fastslår ny rapport. Tilgangen hører dog også til de mere kontroversielle.

28.09.2009

CSR.dk

Prævention ville være den billigste og mest effektive måde at begrænse klodens CO2-udslip på frem mod 2050, fastslår ny rapport. Tilgangen hører dog også til de mere kontroversielle.

Den videnskabelige konklusion er fremsat i rapporten ”Fewer Emitters, Lower Emissions, Less Cost” fra London School of Economics. Den fastslår, som titlen antyder, at færre mennesker vil være lig med mindre CO2. Og med baggrund i en statistik fra FN der fortæller, at 40 % af alle graviditeter på verdensplan er utilsigtede, så regner rapporten sig frem til, at en reduktion i disse uønskede fødsler ville kunne spare kloden for op mod én milliard ton CO2. Det svarer til hvad hele USA lukker ud på seks år – og så er det endda et konservativt bud, da statistikken kun bygger på gifte pars adgang til prævention, og dermed slet ikke medregner uplanlagte fødsler blandt ugifte kvinder.
Reduktionen i antallet af fødsler skulle så ske gennem uddeling af prævention i områder, hvor det ellers ikke er tilgængeligt.

Over en 40 års periode frem til 2050 ville det koste ca. 220 milliarder dollars (knap 1.100 milliarder kroner), eller ca. 7 dollars (ca. 35 kr.) pr. ton CO2. Det gør metoden betydeligt billigere end eksempelvis vindkraft, der løber op i knap 120 kr./ton, eller solenergi (ca. 250 kr./ton). Samlet ville præventionsuddelingen, ifølge rapporten, kunne skære over 70 % af mængden af utilsigtede graviditeter, svarende til op mod en halv milliard mennesker inden 2050.

Spørgsmålet er så, om den praktiske, men også kontroversielle, idé vil blive afvist af moralske og etiske årsager, eller efterhånden undersøgt nærmere, i takt med ikke alene klimaforandringerne, men også problemer med klodens vandforbrug bliver aktuelle? Tabuerne er i hvert fald til stede og meningerne vil helt sikkert være delte.
-AK

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

20.10.2026CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

20.10.2026Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

CSR.dk

Første storby i verden: København er selvforsynende med lokal biogas fra toiletskyl og madaffald

Klimaskovfonden

Sponseret

Virksomheder kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

22.10.2026

Sted

Vejle

PwC Danmark
Webinar
Supply chain resilience: Navigating sustainability requirements

How can companies strengthen supply chain resilience, navigate regulatory requirements, and address sustainability-related risks?

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Psykisk arbejdsmiljø – introduktion til standarden DS/ISO 45003:2021

På dette kursus får du en indsigt i konkrete metoder og værktøjer til at identificere, håndtere og forebygge psykosociale risici og dermed løbende forbedre det psykiske arbejdsmiljø.

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DTU
Efteruddannelse
Leanværktøjer

Dette kursus, som også er et diplommodul, er målrettet dig, der har brug for en værktøjskasse i arbejdet med implementering af Lean i både private og offentlige virksomheder

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup