Prævention som klimavåben?

Prævention ville være den billigste og mest effektive måde at begrænse klodens CO2-udslip på frem mod 2050, fastslår ny rapport. Tilgangen hører dog også til de mere kontroversielle.

28.09.2009

CSR.dk

Prævention ville være den billigste og mest effektive måde at begrænse klodens CO2-udslip på frem mod 2050, fastslår ny rapport. Tilgangen hører dog også til de mere kontroversielle.

Den videnskabelige konklusion er fremsat i rapporten ”Fewer Emitters, Lower Emissions, Less Cost” fra London School of Economics. Den fastslår, som titlen antyder, at færre mennesker vil være lig med mindre CO2. Og med baggrund i en statistik fra FN der fortæller, at 40 % af alle graviditeter på verdensplan er utilsigtede, så regner rapporten sig frem til, at en reduktion i disse uønskede fødsler ville kunne spare kloden for op mod én milliard ton CO2. Det svarer til hvad hele USA lukker ud på seks år – og så er det endda et konservativt bud, da statistikken kun bygger på gifte pars adgang til prævention, og dermed slet ikke medregner uplanlagte fødsler blandt ugifte kvinder.
Reduktionen i antallet af fødsler skulle så ske gennem uddeling af prævention i områder, hvor det ellers ikke er tilgængeligt.

Over en 40 års periode frem til 2050 ville det koste ca. 220 milliarder dollars (knap 1.100 milliarder kroner), eller ca. 7 dollars (ca. 35 kr.) pr. ton CO2. Det gør metoden betydeligt billigere end eksempelvis vindkraft, der løber op i knap 120 kr./ton, eller solenergi (ca. 250 kr./ton). Samlet ville præventionsuddelingen, ifølge rapporten, kunne skære over 70 % af mængden af utilsigtede graviditeter, svarende til op mod en halv milliard mennesker inden 2050.

Spørgsmålet er så, om den praktiske, men også kontroversielle, idé vil blive afvist af moralske og etiske årsager, eller efterhånden undersøgt nærmere, i takt med ikke alene klimaforandringerne, men også problemer med klodens vandforbrug bliver aktuelle? Tabuerne er i hvert fald til stede og meningerne vil helt sikkert være delte.
-AK

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.09.2026Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

24.09.2026FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

CSR.dk
Launch
Mobiliseringsradaren® lancering

Den 25. september lancerer Hansen Agenda og Epinion Mobiliseringsradaren® – en ny undersøgelse af danskernes ansvarlige hverdagshandlinger og en ny metode til adfærdsdesign.

Dato

25.09.2026

Tid

13:30

Sted

Ewaldsgade 3, 2200 København N

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus