Pollutec Horizons nærmer sig

Den 23. Pollutec Horizons-messe løber af stablen fra d. 2. til d. 5. december i Lyon Eurexpo i Frankrig. Der vil være omkring 2.600 stande med 70.000 mennesker bag, og mere end 100 lande er repræsenteret.

05.08.2008

CSR.dk

Hovedtemaet for messen er beskyttelse af miljøet og bæredygtig udvikling. På messen kan man bl.a. opleve de nyeste innovative teknologier for forebyggelse og afhjælpning af forurening. Pollutecs hovedsektorer; vand, genbrug, luft, energi og klimaforandringer med mere er repræsenteret på messen. Derudover vil der blive sat fokus på nye temaer inden for de traditionelle sektorer på miljøfronten. For at anerkende innovative virksomheder og initiativer vil der også i år blive uddelt forskellige priser på messen.

Udveksling af miljøviden
En del af messen bliver optaget af en udstilling, som hedder Buy&Care, der allerede blev introduceret til sidste års Pollutec-messe. Her bliver der sat fokus på miljørigtige produkter lige fra mad til kontorteknologi og byggematerialer. Virksomheder er blevet inviteret til at komme og vise deres produkter frem og dele viden på området.
Der kommer også udstillere fra Mexico, og i et 300 m2 stort udstillingsrum vil japanske virksomheder vise deres ekpertise inden for økologisk teknologi.

Vandsektoren er stærkt repræsenteret
Et kæmpestort område på 30.000 m2 vil blive optaget af vandsektoren. Udover diverse udstillinger inden for dette område er der også en workshop, Water4health, som drejer sig om de udfordringer verden i dag i forhold til vandforsyning, som bl.a. skal imødekommes ved at lave fælles og vedvarende løsninger.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.05.2026CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

08.05.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

CSR.dk

Cirkulært byggeri: Flere penge til at få flere byggematerialer tilbage i kredsløb

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Vi er et vindmølleland, som ikke længere opfører vindmøller på land

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle