Politisk klimaforslag er effektløst, vurderer økonomer

Et politisk forslag om klimadifferentieret moms skal gøre frugt og grøntsager billigere. Men det er hverken en særlig effektiv eller målrettet løsning, mener eksperter.

Moderaterne vil blandt andet halvere momsen på fødevarer med lav klimabelastning. Foto: 123rf.com.

05.12.2023

CSR.dk

I et interview med Politiken foreslog Charlotte Bagge Hansen, fødevare- og landbrugsminister (M), for nylig en klimadifferentieret moms. 

Partiet vil halvere momsen på fødevarer som gulerødder og kål, der har lav klimabelastning, mens afgiften skal sættes op på produkter som oksekød, der har en større klimabelastning. 

Det skriver TV 2.

Læs også: Ny undersøgelse: Unge vil ikke lade klimahandling være op til den enkelte

Men hvis man spørger en række eksperter, er det et forslag, som ikke er særligt effektivt eller målrettet i forhold til Danmarks mål om en reduktion på 70 procent i 2030.

Ifølge Mogens Fosgerau, professor ved Økonomisk Institut på Københavns Universitet, vil det eksempelvis ikke gøre den store forskel med en højere moms på kød.

”Vi er en promille af verdens befolkning, så det her forslag er en håbløs strategi. Og man vil måske sige ”mange bække små”, men det er forkert. For strategien bør være, at resten af verden skal have en klimapolitik ligesom os. Der hjælper en differentieret fødevaremoms i Danmark ikke,” siger han til TV 2. 

Hvis man spørger Charlotte Bagge Hansen handler det dog også om at vise, at Danmark er et foregangsland. 

Læs også: Analyse: Høje fødevarepriser skubber danskerne i en grønnere retning

I stedet bør de danske klimamål fokusere på danske kødproducenter, mener Mogens Fosgerau. 

Det er Lars Gårn Hansen, miljøøkonomisk vismand og professor ved Institut for Fødevare- og Ressourceøkonomi på Københavns Universitet, enig i.

Han vurderer, at Moderaternes forslag ikke giver noget incitament til at udvikle en mere klimavenlig kødproduktion herhjemme.

- HCL

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

24.04.2025Mind Energy

Sponseret

Energi Danmark konsoliderer sig på tværs af Norden

23.04.2025CSR.dk

Fra mælkekarton til byggemateriale: Skånsk virksomheder fordobler kapaciteten

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Kan du samle det stærkeste hold klimakæmpere?

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Aktiv transport med 10 virksomheds initiativer

22.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electrics Go Green Competition vender tilbage i 2025 – danske grønne talenter skal i spil

10.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Dit transportvalg har betydning for dit helbred og vores planet

09.04.2025CSR.dk

93,6 millioner sikrer CONCITOs fortsatte indsats

09.04.2025CSR.dk

Vognmænd får mulighed for at søge om støtte til grønne lastbiler

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle