Politisk klimaforslag er effektløst, vurderer økonomer

Et politisk forslag om klimadifferentieret moms skal gøre frugt og grøntsager billigere. Men det er hverken en særlig effektiv eller målrettet løsning, mener eksperter.

Moderaterne vil blandt andet halvere momsen på fødevarer med lav klimabelastning. Foto: 123rf.com.

05.12.2023

CSR.dk

I et interview med Politiken foreslog Charlotte Bagge Hansen, fødevare- og landbrugsminister (M), for nylig en klimadifferentieret moms. 

Partiet vil halvere momsen på fødevarer som gulerødder og kål, der har lav klimabelastning, mens afgiften skal sættes op på produkter som oksekød, der har en større klimabelastning. 

Det skriver TV 2.

Læs også: Ny undersøgelse: Unge vil ikke lade klimahandling være op til den enkelte

Men hvis man spørger en række eksperter, er det et forslag, som ikke er særligt effektivt eller målrettet i forhold til Danmarks mål om en reduktion på 70 procent i 2030.

Ifølge Mogens Fosgerau, professor ved Økonomisk Institut på Københavns Universitet, vil det eksempelvis ikke gøre den store forskel med en højere moms på kød.

”Vi er en promille af verdens befolkning, så det her forslag er en håbløs strategi. Og man vil måske sige ”mange bække små”, men det er forkert. For strategien bør være, at resten af verden skal have en klimapolitik ligesom os. Der hjælper en differentieret fødevaremoms i Danmark ikke,” siger han til TV 2. 

Hvis man spørger Charlotte Bagge Hansen handler det dog også om at vise, at Danmark er et foregangsland. 

Læs også: Analyse: Høje fødevarepriser skubber danskerne i en grønnere retning

I stedet bør de danske klimamål fokusere på danske kødproducenter, mener Mogens Fosgerau. 

Det er Lars Gårn Hansen, miljøøkonomisk vismand og professor ved Institut for Fødevare- og Ressourceøkonomi på Københavns Universitet, enig i.

Han vurderer, at Moderaternes forslag ikke giver noget incitament til at udvikle en mere klimavenlig kødproduktion herhjemme.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.03.2026CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

16.03.2026CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Annonce

CSR.dk

90 procent af de fritagne virksomheder fortsætter med bæredygtighedsrapportering

CSR.dk

Nyt Bevar eller forklar-værktøj skal sætte en stopper for unødvendig nedrivning og fremtidssikre dansk bygningsmasse

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

23.03.2026

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Event
Studietur til Aarhus

Tag med Byggeriets Samfundsansvar, a:gain og Fischer Lighting på en inspirerende bustur fra København til Aarhus. Her får du både ny viden, konkrete eksempler og unikke netværksmuligheder.

Dato

23.03.2026

Tid

06:45

Sted

Mødested ved bussen

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

23.03.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Bæredygtighed i event-, møde-, og oplevelsesbranchen med ISO 20121 og Svanemærket

Deltag i dette webinar og få indsigt i, hvordan du konkret og struktureret kan arbejde med bæredygtighed i event-, sport-, oplevelses- og turismebranchen gennem standarden ISO 20121 og Svanemærket.

Dato

23.03.2026

Tid

13:00

Sted

Online