Politisk enighed om ny ambitiøs klimalov

Der er udsigt til, at Danmark for første gang får en national klimapolitik, der fastsættes ved lov. Regeringen vil fremlægge et lovforslag i Folketinget om en ny klimalov, som allerede har bred politisk opbakning.

07.02.2014

CSR.dk

Klima-, energi- og bygningsminister Rasmus Helveg Petersen kunne igår meddele, at regerings forslag om en ny klimalov får bred politisk opbakning. Foto: klima-, energi- og bygningsministeriet..

Regeringen indgik i går en aftale med Det Konservative Folkeparti, SF og Enhedslisten om indholdet i en ny klimalov, der skal fremsættes i Folketinget.

Partierne har i forlængelse af den nye love samtidig aftalt, at de står bag regeringens mål om 40 procents reduktion af drivhusgasser i 2020.

Forslaget om den nye klimalov lyder overordnet på, at den til enhver tid siddende regering hvert femte år skal sætte 10-årige klimamål.  

Efterfølgende skal regeringen hvert år lave en redegørelse til Folketinget om, hvor langt man er nået.

Læs også: Regeringen vil oprette et klimaråd

"Det er i sandhed en stor dag. Den brede aftale om de 40 procents reduktion af drivhusgasser sikrer, at det ambitiøse mål, som regeringen har sat sig, vil leve – også efter et valg. Det glæder mig meget - og aftalen er åben, jeg indbyder alle Folketingets partier til at samles om lovforslaget", siger klima-, energi- og bygningsminister Rasmus Helveg Petersen i en pressemeddelelse.

Klimaråd skal sikre hensyn til vækst og udvikling
Klimaloven skal sikre, at udviklingen hen imod det nationale klimamål i 2020, foregår i et passende tempo under hensyn til vækst og udvikling, så dansk erhvervsliv forbliver konkurrencedygtigt.

Aftalen om klimaindsatsen skal skabe job og ikke koste job, lyder det i pressemeddelelsen.

Foruden klimaloven indeholder den politiske aftale også et forslag om, at oprette et klimaråd.

Læs også: Regeringen lancerer vækstplan for vand, bio og miljø

Det bliver et råd bestående af uafhængige eksperter, som skal rådgive regeringen om, hvordan Danmark lettest og billigst bliver omstillet til et lavemissionssamfund.

Klimarådet skal være med til at skabe oplysning og debat om, hvordan den grønne omstilling skal ske, så borgere og virksomheder kan deltage og bidrage aktivt.

"Det er en betydelig udfordring at omstille det danske samfund. Det er afgørende, at vi tilrettelægger indsatsen, så den bliver både miljø- og ressourcemæssigt effektiv, og så den understøtter vækst og udvikling. Det skal klimaloven og klimarådet hjælpe os med", siger Rasmus Helveg Petersen.

Læs også: Ny klimaplan skal finde CO2-besparelser på seks procent

Ministeren indkaldte i går Venstre og Dansk Folkeparti til møde, for at afklare om de vil tilslutte sig klimaloven.

-TK

Bureau Veritas

Sponseret

Webinar: Ny ISO-standard skal hjælpe fødevarevirksomheder med at reducere madspild

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

24.10.2025CSR.dk

Vandsektoren står foran investeringer på 850 milliarder kroner frem mod 2070

21.10.2025CSR.dk

Danmark blandt de dårligste i EU: Madspild dobbelt så højt som gennemsnittet

17.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Hvad er definitionen på en gaveæske for dig?

17.10.2025CSR.dk

Får vi den første globale klimaskat i dag?

16.10.2025CSR.dk

Containerrederierne lover grønnere sejlads mens CO2-udledningerne slår rekord

14.10.2025CSR.dk

Forskere advarer om globale klimavendepunkter men ser også nye muligheder

14.10.2025CSR.dk

Tøjbjerge vokser: Ubrugt fast fashion fra Kina fylder danske genbrugspladser

14.10.2025Alexandra Instituttet

Sponseret

Fra grønne fingre til grønne strategier

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Water Stewardship Masterclass

UN Global Compact Network Denmark invites you to join an exclusive Water Stewardship Masterclass organized by the Finnish GloWater Project, UN Global Compact Finland and FIBS Finnish Business and Society. The Masterclass is free of charge and allows participants to join remotely.

Dato

22.10.2025

Tid

10:30

Sted

Hybrid: Helsinki or online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

27.10.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

27.10.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

27.10.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

27.10.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

28.10.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg