Politikerne skal prioritere de grønne bygninger

Der bliver ofte talt om vindenergi og fjernvarme, når politikerne laver tiltag, der skal omstille energisystemet. Men bygninger kan spare rigtig meget CO2, og det skal på dagsorden hos politikerne på Christiansborg, mener Dansk Byggeri.

22.01.2015

CSR.dk

Boliger og offentlige bygninger skal være bedre til både at spare på energien og selv producere energi, hvis Danmark skal være fri af fossile brændstoffer inden 2050. Men vi skal skifte den sorte energi ud med den grønne, så det kræver, at politikerne på Christiansborg prioriterer området højere, lyder vurderingen fra Dansk Byggeri.  

Læs også: Krav om CSR i byggeriet stiger

”Vedvarende energi er det helt store modeord i den her sammenhæng og har stor bevågenhed hos politikerne. Og vedvarende energi er meget vigtigt, hvis vi skal omstille vores produktion af energi. Men vedvarende energi gør det ikke alene. Vi bliver nødt til at tænke på, hvordan vi får både boliger og offentlige bygninger til at blive mere energieffektive”, siger Camilla Damsø Pedersen, energipolitisk konsulent i Dansk Byggeri, og tilføjer:  

”Ellers bliver Danmark aldrig fri af fossile brændstoffer inden 2050, og politikernes gode intentioner og politik på området ender som en skrivebordsplan, der ikke kan realiseres i virkeligheden”.  

Derfor har Dansk Byggeri med Steen Gade fra SF som vært samlet alle energiforligspartierne og klima-, energi- og bygningsminister Ramus Helveg Petersen til konference den 28. januar i Landstingssalen på Christiansborg. Her bliver politikerne præsenteret for Dansk Byggeris nye analyse af, hvordan bygninger kan blive bedre til at spare på energien.  

”Forhåbentlig kan vores analyser og tal være med til at få politikerne til at indse, at det for alvor er nødvendigt at supplere den vedvarende energi med mere energieffektive bygninger. Ellers ender politikernes ambitioner med at blive ved snakken”, siger Camilla Damsø.  

Læs også: Regeringen vil styrke bæredygtigt byggeri

Konferencen den 28. januar er gratis og åben for alle interesserede.  

Læs mere om arrangementet og tilmelding her   

- JKK 

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.06.2026Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor indtog Madens Folkemøde: Grøn smag og god dialog på menuen

11.06.2026CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

CSR.dk

Dansk projekt vil redde printkort fra skrotning

CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

Dansk Retursystem

Sponseret

Flere dåser og flasker med pant bliver designet, så de kan genanvendes til nye igen

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Region Hovedstaden får cirkulært byggeri til at virke i praksis

CSR.dk

Nu skal kapacitetsproblemerne løses

Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online