Politikerne skal prioritere de grønne bygninger

Der bliver ofte talt om vindenergi og fjernvarme, når politikerne laver tiltag, der skal omstille energisystemet. Men bygninger kan spare rigtig meget CO2, og det skal på dagsorden hos politikerne på Christiansborg, mener Dansk Byggeri.

22.01.2015

CSR.dk

Boliger og offentlige bygninger skal være bedre til både at spare på energien og selv producere energi, hvis Danmark skal være fri af fossile brændstoffer inden 2050. Men vi skal skifte den sorte energi ud med den grønne, så det kræver, at politikerne på Christiansborg prioriterer området højere, lyder vurderingen fra Dansk Byggeri.  

Læs også: Krav om CSR i byggeriet stiger

”Vedvarende energi er det helt store modeord i den her sammenhæng og har stor bevågenhed hos politikerne. Og vedvarende energi er meget vigtigt, hvis vi skal omstille vores produktion af energi. Men vedvarende energi gør det ikke alene. Vi bliver nødt til at tænke på, hvordan vi får både boliger og offentlige bygninger til at blive mere energieffektive”, siger Camilla Damsø Pedersen, energipolitisk konsulent i Dansk Byggeri, og tilføjer:  

”Ellers bliver Danmark aldrig fri af fossile brændstoffer inden 2050, og politikernes gode intentioner og politik på området ender som en skrivebordsplan, der ikke kan realiseres i virkeligheden”.  

Derfor har Dansk Byggeri med Steen Gade fra SF som vært samlet alle energiforligspartierne og klima-, energi- og bygningsminister Ramus Helveg Petersen til konference den 28. januar i Landstingssalen på Christiansborg. Her bliver politikerne præsenteret for Dansk Byggeris nye analyse af, hvordan bygninger kan blive bedre til at spare på energien.  

”Forhåbentlig kan vores analyser og tal være med til at få politikerne til at indse, at det for alvor er nødvendigt at supplere den vedvarende energi med mere energieffektive bygninger. Ellers ender politikernes ambitioner med at blive ved snakken”, siger Camilla Damsø.  

Læs også: Regeringen vil styrke bæredygtigt byggeri

Konferencen den 28. januar er gratis og åben for alle interesserede.  

Læs mere om arrangementet og tilmelding her   

- JKK 

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

26.11.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

85 % af HimmerLands medarbejdere er stolte af at arbejde et sted, der er svanemærket

26.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny inspirationsbutik i Aalborg

25.11.2025CSR.dk

Hvad COP30 viste: Fremskridt skabes uden for det globale fællesskab

24.11.2025CSR.dk

Forskere: Svækkede havstrømme bremser ikke den danske opvarmning

24.11.2025CSR.dk

Nyt australsk byggemateriale vil udfordre cementens plads i byggeriet

20.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Velkommen til podcasten The Great Switch

19.11.2025Lemvigh-Müller

Sponseret

Energioptimering er en investering i fremtiden

19.11.2025CSR.dk

Greenpeace vinder sager i både Danmark og Norge og bremser ny oliejagt i Nordsøen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenmøde for danske SMV'er

Deltag i vores online morgenmøde, hvis du vil vide mere om hvordan UN Global Compact Network Denmark kan støtte jer i arbejdet med bæredygtighed.

Dato

27.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online

JUC SERVICE ApS
Kursus
EU-taksonomien i praksis

Dette kursus har til formål at give dig den nødvendige viden og de praktiske værktøjer til at arbejde strategisk og operationelt med EU-taksonomien i virksomheder.

Dato

27.11.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

SUSTAINX ApS
Webinar
Sådan rapporterer du effektivt med VSME-standarden

I dette 45-minutters webinar kan du blive klogere på den frivillige standard målrettet til virksomheder, der ønsker at arbejde med bæredygtighedsrapportering.

Dato

27.11.2025

Tid

10:05

Sted

Teams

Dansk Standard
Event
DS Bæredygtighedsdag

Hvordan prioriterer man bæredygtighed i en brydningstid? Til DS Bæredygtighedsdag sætter vi fokus på, hvordan virksomheder kan stå fast på deres principper i en foranderlig verden – og hvorfor bæredygtighed stadig er en strategisk fordel.

Dato

27.11.2025

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard, Gôteborg Plads 1, 2150 Nordhavn og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Selvstændige Konsulenter I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på karrieremuligheder som rådgiver inden for ESG, CSR og bæredygtighed.

Dato

28.11.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Valified
Webinar
Webinar: Gratis introduktion til ESG-rapportering

Gratis webinar med fokus på at hjælpe din virksomhed i gang med ESG-rapporteringsarbejdet

Dato

28.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online