Polen i kulfremstød under COP19

FN's klimaforhandling, COP 19, starter i Warszawa i dag. Mens alverdens lande vil diskutere, hvordan klimaet kan reddes, afvikler Polens regering til stor fortrydelse for den grønne gruppe i Europaparlamentet en parallelkonference om 'rene kul'.

11.11.2013

CSR.dk

Vi bliver nødt til at finde ud af at samarbejde med polakkerne om det, vi kan blive enige om, sige afdelingschef Charlotte Søndergren fra Dansk Energi..

Når verdens miljø- og klimaministre fra i dag og frem til den 22. november mødes til FN’s 19. klimakonference (COP19) i Warszawa, bliver det endnu en test af den politiske vilje til at tackle klimaforandringer, skriver Nyhedsbladet Dansk Energi.

Læs også: COP19: Investorerne har brug for klare signaler

Som et ekstra krydderi afvikler World Coal Association et International Coal & Climate Summit over to dage i det polske Økonomiministerium. Her kan tilhængere af kulanvendelse tilslutte sig et Warsaw Communiqué.

Kultopmødet har allerede på forhånd medført voldsom kritik af de polske COP-værter, så COP19 kan blive mere dramatisk end tidligere ventet, vurderer Dansk Energi. Afdelingschef Charlotte Søndergren fra Dansk Energi, siger:

"Polakkerne er et kapitel for sig selv. På sidste COP brugte EU 13 ud af 14 dage på interne diskussioner. Vi bliver nok nødt til at forsøge at forstå polakkerne bedre og bruge energi på at samarbejde med dem om det, vi er enige om – for eksempel energieffektivitet og CO2-opsamling og -deponering".

Det skal diskuteres
Dansk Energi opremser følgende emner, som skal diskuteres på COP19

  1. ’Hullet’ skal lukkes. Lige nu befinder verden sig i et klimapolitisk vakuum. Kyoto-aftalen gælder ganske vist for årene 2013-2020, men det er kun EU og ganske få andre, der har påtaget sig forpligtende mål. EU har allerede stort set nået sit mål om 20 procent færre udledninger i 2020 end i 1990, og der er ikke mange tegn på yderligere aktivitet. Hvad kan der så ske i ’hullet mellem nu og 2020?
  2. Penge skal findes. På COP15 i København i 2009 lovede industrilandene at finde ’hurtige’ penge til udviklingslandene for årene 2010-12 og ’langsigtede’ penge (100 mia. dollar/år) efter 2020. Opgaven i Warszawa bliver at finde penge til tilpasning til klimaforandringer og forebyggelse af udledninger både for de næste syv år – og for tiden under en ny aftale.
  3. Fremskridt skal opnås i forhold til indholdet i den nye globale aftale. På rygtebasis forlyder det, at blandt andet USA og Kina ikke er voldsomt forhippede på, at der nødvendigvis skal indgås en aftale i 2015. EU presser på, men har også lande i sin kreds, der ikke har travlt for at sige det mildt.

Følg Dansk Energis dækning af COP19 på  www.danskenergi.dk/cop19

- UB

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

02.12.2025Klimaklar

Sponseret

Nordicco vil ikke bruge alle ressourcerne på et klimaregnskab - men i stedet på faktiske reduktioner

02.12.2025SustainImpact ApS

Sponseret

National ESG undersøgelse

01.12.2025CSR.dk

Kinas udledninger er fladet ud: Måske for altid?

28.11.2025Schur International Holding a/s

Sponseret

Bæredygtige løsninger til plantedyrkning

27.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service investerer i nordisk klimaskov for at balancere CO₂-udledningen frem til 2030

26.11.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

85 % af HimmerLands medarbejdere er stolte af at arbejde et sted, der er svanemærket

26.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny inspirationsbutik i Aalborg

25.11.2025CSR.dk

Hvad COP30 viste: Fremskridt skabes uden for det globale fællesskab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

03.12.2025

Tid

13:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Er jeres virksomhed endnu ikke tilsluttet UN Global Compact, og vil du høre, hvordan UN Global Compact kan være med til at styrke jeres arbejde med bæredygtighed og ansvarlig virksomhedspraksis? Så tilmeld dig vores webinar om UN Global Compact.

Dato

04.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Valified
Webinar
Kom godt i gang med ESG

Kom godt i gang med ESG på Valified og gør ESG til en forretning - ikke en byrde. Enkelt. Datadrevet. Og med en klar retning.

Dato

05.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2015 Lead Auditor Refresher

Opdater din viden om ISO 14001:2015

Dato

08.12.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Kemi Fokus 2025

Vi vil gerne invitere dig, der har interesse i området for kemikalier og kemikaliedokumentation, til Kemi Fokus 2025 den 9. december kl. 8.30-12.00 eller fra kl. 13.00-17.00 i Fredericia. Dagen indeholder forskellige relevante emner, og spænder fra det mere overordnede i forhold til markedsføring til det helt specifikke inden for klassificering – se mere i programmet nedenfor.

Dato

09.12.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

09.12.2025

Tid

08:30

Sted

Online