PKA stiller klimakrav til verdens største bilproducenter

PKA stiller nu grønne krav til en række af verdens største bilproducenter. I første omgang ekskluderer PKA ét bilselskab fra sin portefølje på grund af manglende fokus på klima, mens fem selskaber bliver sat under observation.

Dewi Dylander mener, det er afgørende, hvordan bilproducenterne tænker grøn omstilling ind i forretningerne. Foto: PKA..

23.06.2020

CSR.dk

En effektiv grøn omstilling af transportsektoren er afgørende for at indfri målene i Paris-aftalen. PKA har derfor afdækket, om 15 af verdens største bilprocenter, som pensionskassen har investeret i, forholder sig ansvarligt til grøn omstilling.

På den baggrund ekskluderer PKA det store kinesiske selskab Brilliance China Automotive, mens selskaber som Suzuki Motor og Hyundai Motor og Fiat Chrysler sammen med to andre er sat på PKA’s observationsliste. De resterende ni selskaber forbliver i PKA’s investeringsunivers.

Læs også: ATP satser på grønne investeringer - eksempelvis batterier til elbiler

Selskaberne har enten ikke haft en god nok klimastrategi, eller ikke været villige til at gå i dialog med PKA om deres klimaambitioner. I slutningen af 2020 tager PKA selskabernes indsats til revision.

”Det er afgørende for os, at bilproducenterne overvejer, hvordan de vil bidrage til den grønne omstilling. Det er ikke kun fornuftigt med tanke på klimaet, men også i investeringsøjemed. På sigt vil en manglende klimastrategi udgøre en investeringsrisiko for vores medlemmer. Er selskaberne ikke bevidste om det, er de ikke interessante investeringer for os”, siger underdirektør og chef for ansvarlige investeringer i PKA, Dewi Dylander.

Bilindustrien er nyt led på klimarejse
Det nye fokus på bilindustrien er en tilføjelse til PKA’s arbejde med ansvarlige investeringer og aktivt ejerskab overfor olie-, gas- og kulselskaber. Siden 2015 har PKA ekskluderet over 100 selskaber, der ikke var villige til at drøfte en grønnere retning og bidrage til indfrielsen af målene af Paris-aftalen. De samme krav stiller PKA nu bilindustrien.

”Vi spørger blandt andet ind til selskabernes håndtering af klimarelaterede risici, om de forholder sig aktivt til Paris-aftalen og hvis ikke, om de så er indstillet på at drøfte vores bekymringer og hvordan deres forretning kan blive mere bæredygtig fremover”, siger Dewi Dylander.

Læs også: Volkswagen løfter indsatsen i omstillingen til elbiler

Det Internationale Energiagentur vurderer, at der i 2040 skal være 600 millioner el- og hybridbiler på gaden for at komme målene i Paris-aftalen nærmere. Køretøjer alene udgør næsten tre fjerdedele af hele transportsektorens CO2-udledning.

”Kravene til bilindustrien er PKA’s første initiativ overfor de selskaber, der gør brug af fossile brændstoffer. Transportsektoren står blandt OECD-landene for over halvdelen af det globale olieforbrug. Særligt transportsektoren skal derfor omstille sig fra benzin og diesel til el før forbruget af olie for alvor kan falde”, siger Dewi Dylander.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.07.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Nye retningslinjer giver virksomheder klarere rammer for reglerne om forbud mod tvangsarbejde – her er 4 ting, du skal vide som virksomhed

17.06.2026JUC SERVICE ApS

Sponseret

Miljøret, vandmiljø og naturgenopretning stiller nye krav til ansvar og gennemførelse

CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København