Pipeteq og studerende går sammen om rør-projekt

Pipeteq har udviklet en ny type pumpesystem til fjernvarmeledningsnet. I den forbindelse har den lille virksomhed indgået et samarbejde med en gruppe studerende, der har fået til opgave at analysere, hvor i rørnettet, pumpen med størst effekt kan placeres.

08.07.2014

CSR.dk

I forbindelse med salget af Pipeteqs nye pumpesystem til fjernvarmeledningsnet har den lille virksomhed indgået et samarbejde med Fjernvarme Fyn og en gruppe studerende ved Svendborg International Maritime Academy (SIMAC), der skal analysere, hvor i rørnettet, Pipeteqs pumpe med størst effekt kan placeres.

Ved at indsætte pumpen på strategiske steder på fjernvarmenettet, kan man nedsætte energiforbruget, fordi hovedpumpen aflastes, samtidig med at der sikres varmt vand i rørnettets afkroge.

Læs også: Ustoppelig ungdom - CSR-interessen griber de studerende

I første omgang har de studerende udført beregninger på et specifikt område i Fjernvarme Fyns net for at undersøge, om det kan betale sig at indsætte en boosterpumpe.

Resultatet vil Fjernvarme Fyn holde op mod sin egne beregninger og modeller og ud fra dette resultat vurdere, om Pipeteq skal teste sin Booster Station i deres fjernvarmesystem.

Læs også: Studerende kæmper for at reducere spild af frugt og grønt

”Det har været meget konstruktivt at arbejde sammen med de studerende fra SIMAC. De studerende har i forvejen et godt afsæt i at arbejde med energioptimeringer, da det er en af spidskompetencerne, når de en dag er færdige som maskinmestre”, siger Lars Ehlern Bech, der er administrerende direktør i Pipeteq.

Fjernvarme Fyn har dog allerede indkøbt et par boosterstationer til at indsætte i driften til forsyning af nye områder, da selskabet ved, at der med sikkerhed er penge og energi at spare.

- JDN

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

07.08.2026CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

06.08.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

En halv times daglig fysisk aktivitet kan forebygge alvorlig stress

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

CSR.dk

EU's nye ETS-forslag: Balancegang mellem klimaambitioner og industriens konkurrenceevne

CSR.dk

Danskernes skjulte varmespild skal afsløres

CSR.dk

Ny dansk løsning skal gøre asfalt og beton CO₂-fri

CSR.dk

AI-boomet æder Big Techs klimaløfter

CSR.dk

Tre klima-finalister kæmper om to priser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 10. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

10.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

12.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

18.08.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

Cabi
Webinar
Træf bedre beslutninger med data på S’et i ESG

Med Cabis nyudviklede ESG-værktøj Socialt Overblik får I et stærkt grundlag for at arbejde struktureret med sociale data i jeres virksomhed. Tilmeld jer webinaret og få gratis adgang til værktøjet samt viden og hjælp til at bruge S'et i ESG i hverdagen.

Dato

18.08.2026

Tid

09:00

Sted

Online