Philips Lighting leverer én milliard LED-pærer

Som led i Global Lighting Challenge har Philips Lighting nu leveret én milliard LED-lamper – resultatet er energibesparelser, der svarer til 30 mellemstore kuldrevne kraftværker og CO2, der svarer til udledningen fra 12 millioner biler.

Philips Lighting når milepæl på én milliard LED-pærer. Foto: Philips LIghting. .

06.12.2017

CSR.dk

Den hollandske belysningsvirksomhed Philips Lighting har, som en del af sit engagement i kampagnen ’Global Lighting Challenge’, leveret én milliard LED-lamper og –pærer og er dermed halvvejs i sin egen målsætning om at have leveret to milliarder LED-lyskilder i 2020.

Bag kampagnen står det globale forum ’Ministeriet for ren energi’ og formålet med belysningsudfordringen er at sikre ti milliarder LED-pærer, for at sætte fokus på hvordan den bæredygtige belysningsform kan bidrage til en grønnere verden.

Læs også: Volkswagen hæver investering i elbiler

Philips Lighting er den første virksomhed, der når milepælen på én milliard LED-lyskilder, men generelt viser udviklingen, at det går den rigtige vej for alle. I 2006 stod glødepærer for 19 procent af det globale energiforbrug. I 2015 var glødepærerne udfaset ned til 15 af energiforbruget og i 2015 var tallet kommet ned på otte procent.

”Denne her milepæl vidner om, at vi succesfuldt kan klare overgangen fra konventionel belysning til LED (…). Energieffektivitet er den lavthængende frugt – energieffektiviteten forbedres i dag med cirka 1,5 procent hvert år. Ved helt simpelt at fordoble det tal til tre procent årligt, kan vi gøre vores aftryk betydeligt mere bæredygtigt”, siger Harry Verhaar, chef for global offentlighed og regeringsanliggende hos Philips Lighting.

Han tilføjer, at energibesparelserne svarer til energimængden fra 30 mellemstore kuldrevne kraftværker, og at CO2-besparelserne svarer til udledningen fra 12 millioner biler.

Læs også: Regeringen vil udfase kul i 2030

I forbindelse med kampagnen har Philips Lighting opfordret verdens regeringer til at sikre mere energieffektivitet ved at forpligte sig til følgende:

1) Der skal installeres LED, eller tilsvarende energieffektiv belysning, i alle nye bygninger i år 2020.

2) I år 2025 skal al gadebelysning være med LED eller lignende.  

3) I år 2030 skal alle eksisterende virksomhedsejede bygninger have installeret LED-belysning eller lignende.

-CHM 

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Reporting

HELLO! networking event, is where we bring UN Global Compact participanting companies together to explore how ESG reporting can be used beyond compliance, to strengthen business strategy, competitiveness and organisational resilience.

Dato

22.04.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15 København V, 1700 København, Denmark

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne miljøfolk

Dato

23.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

23.04.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Mød den nye Privacy standard ISO 27701

Nu kommer ISO 27701 som en selvstændig standard en certificering I et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse, og dermed et certifikat der dokumenterer at I har styr på de processer der sikrer at bl.a. GDPR overholdes.

Dato

24.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby