Pernille Blach Hansen er ny formand for grøn bestyrelse

Kirsten Brosbøl (S) har valgt Pernille Blach Hansen fra Grundfos som formand for den grønne pulje MUDP, der i år skal uddele 130 mio. kr.

Pernille Blach Hansen er blevet valgt til ny bestyrelsesformand for den grønne pulje MUDP. Foto: Folketinget..

30.03.2015

CSR.dk

Miljøminister Kirsten Brosbøl har udpeget Grundfos’ bæredygtighedsdirektør Pernille Blach Hansen til formand for Miljøministeriets pulje til udvikling af miljøteknologi (MUDP), der skal fremtidssikre en bæredygtig udvikling og booste grøn teknologi. 

Læs også: Det offentlige kan nu nemt vælge miljømærkede varer

Miljøministeren mener, at Pernille Blach Hansen er et kompetent kort til at sikre, at det store potentiale indenfor grøn teknologi bliver forløst. 

"Der er milliardpotentialer i at udvikle nye grønne løsninger, og derfor fremtidssikrer vi støtten til grøn teknologi. Med Pernille Blach Hansen i spidsen for den nye bestyrelse, står vi stærkere i forhold til at skabe vækst og arbejdspladser i Danmark og samtidig gøre verden grønnere”, siger Kirsten Brosbøl i en pressemeddelelse og forklarer, at Pernille Blach Hansen er den rette til at varetage et job i det felt:

”Pernille Blach Hansen har lige præcis de kvaliteter, vi har brug for: et kæmpe engagement, visioner for bæredygtige løsninger og solid erfaring fra erhvervslivet”.

Læs også: Skadelige stoffer skal ud af regntøj og gummistøvler

MUDP er i 2015 kommet på finansloven for at fremtidssikre støtten til grøn teknologi. Desuden er puljen blevet forhøjet med 20 mio. kroner årligt over fire år. I år skal der i alt uddeles 130 mio. kr.

Miljøministeriet har støttet miljøteknologi via MUDP siden 2008, og miljøministeren vil snart udpege de resterende syv bestyrelsesmedlemmer. 

-JPN

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

30.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Seminar
ISO 13485 Inspirationsseminar

ISO 13485 Inspirationsseminaret giver dig forståelse for indholdet og opbygningen af ISO 13485 standarden, som specificerer kravene til kvalitetsledelsessystemer i organisationer, som er involveret i et eller flere stadier af cyklussen for medicinsk udstyr.

Dato

02.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

02.11.2026

Tid

08:30

Sted

Online