Pensionsselskaber halter bagefter på biodiversitetsområdet

I går startede FN’s topmøde, COP15, i Montreal i Canada. Biodiversitet er på dagsordenen og her skal danske pensionskasser for alvor i gang, hvis de vil være frontløbere på området, viser rapport.

Pensionskassernes manglende investeringer, som fremmer og bevarer biodiversitet, kan ligge i manglende retningslinjer på området. Arkivfoto..

08.12.2022

CSR.dk

Mens danske pensionsselskaber er gået forrest i kampen mod klimaforandringerne, er det ikke mange pensionskroner, der bliver målrettet til at afbøde den naturkrise, som verden også står i.

En rapport fra F&P viser, at det kun er omkring 3 ud af 14 danske pensionsselskaber, der i øjeblikket arbejder med en ny rapporteringsstandard for biodiversitet, TNFD.

Alle 14 pensionskasser arbejder dog efter den tilsvarende standard for klimaet, TCFD.

Det skriver Finans.

Læs også: Pensionsselskaber: Bæredygtighedsrapport favoriserer de store aktører

Tom Vile Jensen, underdirektør i F&P, forklarer, at grunden kan findes i de miljømål, som man i EU trækker ned over den finansielle sektor, der hovedsageligt handler om klima.

EU’s miljømål indeholder også punkter med biodiversitet, men man regner med, at de først bliver vedtaget i løbet af 2023.

Ifølge Kristina Øgaard, rådgiver for den finansielle sektor om bæredygtighed hos konsulenthuset Accenture, er biodiversitet desuden et svært område at måle på, og derfor mener hun, at det er forståeligt, at pensionsselskaberne halter bagud på området.

Læs også: Rapport: Flere pensionsselskaber nøler med aktivt ejerskab

Det kan FN’s topmøde, COP15, i Montreal i Canada måske hjælpe med. I går begyndte mødet, hvor 200 lande skal nå til enighed om en aftale, der rummer fælles målsætninger for, hvordan man kan bevare biodiversitet – i stil med Parisaftalen fra 2015.

Og en rapport fra World Economic Forum, der viser, hvordan halvdelen af den internationale BNP er bundet op omkring verdens ressourcer, er også grunden til, at Mads Steinmüller, chef for ansvarlige investeringer i Danica Pension, vender snuden mod COP15 i næste uge.

”Det er virkelig tankevækkende, at over halvdelen af verdens BNP enten er moderat eller meget påvirket af biodiversiteten og naturen. Derfor er vi som investor også nødt til at forstå, hvordan det kommer til at påvirke vores investeringer, hvis den natur eller de materialer, som virksomhederne bruger, ikke længere er tilgængelige,” siger han til Finans.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.09.2026CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

21.09.2026Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dakofa
Konference
Dakofas Årskonference: Fra EU-krav til national handlingsplan – i en vild tid...

Cirkulær omstilling er ikke længere et valg, men en nødvendighed – og samtidig en af de mest komplekse dagsordener, vi som samfund står overfor. Krav fra EU, nationale strategier og lokale virkeligheder bevæger sig hurtigt og stiller nye forventninger til både myndigheder, virksomheder og vidensaktører. I en tid, hvor rammerne hele tiden flytter sig, bliver evnen til at navigere i det uforudsigelige afgørende.

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Hotel Munkebjerg, Vejle

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af standarderne for det digitale produktpas

Dansk Standard inviterer til webinar om de nye standarder for det digitale produktpas. Standarderne skal hjælpe virksomheder med at forberede sig på de kommende krav til produktinformation, som følger af EU’s Ecodesign-forordning.

Dato

23.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense