Pensionsselskaber: Bæredygtighedsrapport favoriserer de store aktører

En ny rapport placerer pensionsselskaberne Topdanmark og Velliv i bunden af bæredygtighedslisten. De mener imidlertid, at undersøgelsen tilgodeser store virksomheder.

Bæredygtighedsrapporten giver Danica, PFA og Sampension topkarakterer for deres bæredygtighedsinsatser. Arkivfoto..

24.05.2022

CSR.dk

Bæredygtigheden har fremgang i den danske pensionssektor, men endnu en gang ligger TopDanmark og Velliv i bunden af en bæredygtighedsrapport, som pensionsmægleren Söderberg & Partners årligt sender ud.

Det skriver Børsen.

Placeringen var imidlertid ikke overraskende for de to pensionsselskaber. Hos Velliv handler det blandt andet om, at man er på vej til af få godkendt en række tiltag og står klar med en dugfrisk klimastrategi.

Læs også: PensionDanmark investerer i grønne færgeløsninger til de danske småøer

Begge peger dog på, at undersøgelsen henvender sig mere til de store selskaber. Det handler om ressourcer, mener Sandra Metoyer, der er chef for ESG hos Velliv.

”Man kan faktisk drage paralleller til ESG-rating af virksomheder. Jo større virksomheder er, jo bedre mulighed har de for at få en god ESG-rating. Det handler om ressourcer og kapacitet”, siger hun.

Læs også: Kun tre ud af de 17 danske pensionsselskaber har sat kortsigtede klimamål

Ifølge Lotte Anker Svendsen, der er ansvarlig for rapporten og business specialist hos Söderberg & Partners, tages der dog forbehold for de medvirkendes virksomheders størrelsesforskelle ved at kigge på parametre i forhold til formue.

Hun understreger samtidig, at der generelt set ses en positiv udvikling for virksomhederne i de fem år, som pensionsmægleren har lavet rapporten.

Undersøgelsen, der blandt andet undersøger selskabernes engagement og ansvarligt ejerskab, bæredygtige investeringer og værdiskabelse, placerer samtidig Danica, PFA og Sampension i toppen af listen.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.08.2026CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

18.08.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Den er god nok: Handling giver forvandling

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - aften

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup