Pensionsselskab skærper sine krav til kulindustrien

PKA har skærpet kul-kravene til de selskaber, som virksomheden investerer i. Samtidig vil pensionsselskabet ekskludere selskaber, hvor udvinding af oliesand udgør mere end 50 procent af forretningen.

PKA har et krav om, at selskaberne fremlægger en strategi, der viser, hvordan de kan reducere forbruget af kul. Er det ikke tilfældet, kan de vinke farvel til PKA’s investerings-penge. .

26.04.2016

CSR.dk

Der har længe været stort postyr om pensionskassernes investeringer i kulindustrien. Sidste år tog pensionsselskabet PKA konsekvensen heraf og valgte at sortliste 31 kulselskaber ud fra en økonomisk- og klimamæssig betragtning. I samme forbindelse indledte PKA en dialog med 23 selskaber, hvor mellem 50 og 90 procent af forretningen stammer fra kul med henblik på at få selskaberne til at reducere kulforbruget.

Læs også: Pensionskasse ændrer klima-kurs

Men pensionsselskabet ønsker at skærpe sine krav til kulindustrien endnu mere. Derfor indleder virksomheden nu dialog med 53 selskaber, hvor kul udgør mellem 25 og 50 procent af forretningen – igen med henblik på at reducere andelen. Som udgangspunkt er der her tale om mine- og forsyningsselskaber. Det skriver selskabet på sin hjemmeside.

Virksomheden har ligeledes som krav, at selskaberne skal fremlægge en strategi, der viser, hvordan de kan reducere forbruget af kul. Er det ikke tilfældet, kan de vinke farvel til PKA’s investerings-penge.

Bedre omdømme og bundlinje
Foruden at forbedre sit omdømme som et mere ansvarligt pensionsselskab har udfasningen af kul-investeringer også pyntet på det økonomiske regnskab:

”I foråret 2015 sortlistede vi 31 kulselskaber, som siden har tabt mere end 60 procent af deres værdi, og i samme periode har vores havmølleinvesteringer givet over 7 procent i afkast. Det viser tydeligt, at vores klimastrategi med at øge grønne investeringer og samtidig udfase kulinvesteringer har været rigtig ud fra både en økonomisk og klimamæssig betragtning. Det er grunden til, at vi nu strammer yderligere op over for kul og anden fossil energi”, siger PKA’s administrerende direktør Peter Damgaard Jensen.

Læs også: Pensionskasser presses ud af grønne investeringer

Ekskluderer oliesand-selskaber
De skærpede krav videreføres nu også til oliesektoren. Her har PKA allerede ekskluderet to selskaber, hvor udvinding af oliesand udgør mere end 50 procent af forretningen. Samtidig vil pensionsselskabet indlede en undersøgelse, der skal afdække, om der er olieselskaber, der, ud fra et klimamæssigt og økonomisk perspektiv, bør ekskluderes, samt hvilke selskaber virksomheden bør gå i dialog med.

PKA administrerer pensioner for tre pensionskasser inden for social- og sundhedssektoren. PKA har 275.000 medlemmer og en samlet formue på cirka 235 milliarder kroner. 

-SSM

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.08.2026CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

18.08.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 27. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

27.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar