Pensionsselskab skærper sine krav til kulindustrien

PKA har skærpet kul-kravene til de selskaber, som virksomheden investerer i. Samtidig vil pensionsselskabet ekskludere selskaber, hvor udvinding af oliesand udgør mere end 50 procent af forretningen.

PKA har et krav om, at selskaberne fremlægger en strategi, der viser, hvordan de kan reducere forbruget af kul. Er det ikke tilfældet, kan de vinke farvel til PKA’s investerings-penge. .

26.04.2016

CSR.dk

Der har længe været stort postyr om pensionskassernes investeringer i kulindustrien. Sidste år tog pensionsselskabet PKA konsekvensen heraf og valgte at sortliste 31 kulselskaber ud fra en økonomisk- og klimamæssig betragtning. I samme forbindelse indledte PKA en dialog med 23 selskaber, hvor mellem 50 og 90 procent af forretningen stammer fra kul med henblik på at få selskaberne til at reducere kulforbruget.

Læs også: Pensionskasse ændrer klima-kurs

Men pensionsselskabet ønsker at skærpe sine krav til kulindustrien endnu mere. Derfor indleder virksomheden nu dialog med 53 selskaber, hvor kul udgør mellem 25 og 50 procent af forretningen – igen med henblik på at reducere andelen. Som udgangspunkt er der her tale om mine- og forsyningsselskaber. Det skriver selskabet på sin hjemmeside.

Virksomheden har ligeledes som krav, at selskaberne skal fremlægge en strategi, der viser, hvordan de kan reducere forbruget af kul. Er det ikke tilfældet, kan de vinke farvel til PKA’s investerings-penge.

Bedre omdømme og bundlinje
Foruden at forbedre sit omdømme som et mere ansvarligt pensionsselskab har udfasningen af kul-investeringer også pyntet på det økonomiske regnskab:

”I foråret 2015 sortlistede vi 31 kulselskaber, som siden har tabt mere end 60 procent af deres værdi, og i samme periode har vores havmølleinvesteringer givet over 7 procent i afkast. Det viser tydeligt, at vores klimastrategi med at øge grønne investeringer og samtidig udfase kulinvesteringer har været rigtig ud fra både en økonomisk og klimamæssig betragtning. Det er grunden til, at vi nu strammer yderligere op over for kul og anden fossil energi”, siger PKA’s administrerende direktør Peter Damgaard Jensen.

Læs også: Pensionskasser presses ud af grønne investeringer

Ekskluderer oliesand-selskaber
De skærpede krav videreføres nu også til oliesektoren. Her har PKA allerede ekskluderet to selskaber, hvor udvinding af oliesand udgør mere end 50 procent af forretningen. Samtidig vil pensionsselskabet indlede en undersøgelse, der skal afdække, om der er olieselskaber, der, ud fra et klimamæssigt og økonomisk perspektiv, bør ekskluderes, samt hvilke selskaber virksomheden bør gå i dialog med.

PKA administrerer pensioner for tre pensionskasser inden for social- og sundhedssektoren. PKA har 275.000 medlemmer og en samlet formue på cirka 235 milliarder kroner. 

-SSM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.01.2026CSR.dk

Mere af det eksisterende byggeri skal bevares i København

26.01.2026CSR.dk

Kun Aalborg Portland er tilbage i CCS-puljen

22.01.2026CSR.dk

Danske gulerødder bliver presset af varmen

22.01.2026Daka Denmark A/S

Sponseret

Daka fortsætter som central aktør i Danmarks veterinære beredskab

20.01.2026CSR.dk

Rekordmeget grøn energi presser kulkraften ned i Indien

20.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Den nye OOhh Jug forener funktion, ansvarlighed og æstetik

16.01.2026CSR.dk

Arla når milepæl: Alle europæiske mejerier dækkes nu 100 procent af vedvarende energi

16.01.2026CSR.dk

Ny landsdækkende undersøgelse: Over halvdelen af unge forbinder intensivt dyrkede marker med natur

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Business & Human Rights Accelerator

The Business & Human Rights Accelerator is a six-month programme activating companies participating in the UN Global Compact across industries and regions. The objective is to help businesses swiftly move from commitment to action on human rights and labour rights through establishing an ongoing human rights due diligence process in line with the UN Guiding Principles on Business and Human Rights.

Dato

29.01.2026

Sted

A combination of webinars and in-person sessions

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

29.01.2026

Sted

Fredericia

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk mini MBA med certificering - Hybrid - Forår 2026

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Holdstart oktober 2025.

Dato

29.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol/KBH + Online

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtighed og digitalisering

Styrk dine færdigheder inden for forbedring af bæredygtighed, bæredygtighedsrapportering og digitalisering med dette kursus.

Dato

29.01.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

SustainImpact ApS
Webinar
Bæredygtige Bundlinjer

Dilemmaerne står i kø: Hvordan får topledelser og bestyrelser truffet de rigtige beslutninger i det bredest mulige perspektiv?

Dato

29.01.2026

Tid

11:00

Sted

Teams