Pensionskasser presser Rockwool

Flere af Rockwools danske investorer retter nu omfattende kritik af koncernen efter afsløringen af selskabets aktiviteter i Rusland.

Rocwool skriver i et svar til Erhvervsstyrelsen har koncernen har overholdt de sanktionspakker, der blev indført i krigens indledende faser. Arkivfoto..

06.03.2023

CSR.dk

Fire store pensionskasser – PFA, PensionDanmark, Industriens Pension og Danica Pension – der samlet repræsenterer 3,5 millioner danskere, rasler nu med sablen, efter at Danwatch og Ekstra Bladet har afsløringer af, at Rockwool fra 2015 til 2020 har solgt flere produkter, som er blevet brugt i den russiske flåde, og at koncernen har lydisoleret det russiske forsvarsministeriums hovedkvarter i Moskva.

Det skriver Licitationen.

PensionDanmark, der har 50 millioner kroner investeret i Rockwool, er blandt andet meget kritisk over koncernens handlinger, men afventer en undersøgelse af Erhvervsstyrelsen, som netop nu ser ind i, om Rockwool har begået sanktionsbrud.

Læs også: Ud med gassen: Bank tilbyder lavrentelån til energiforbedringer

”Vi ser med stor alvor på den seneste udvikling samt de beskrevne forhold, som nu undersøges af Erhvervsstyrelsen. Eventuelle sanktionsbrud kan ikke legitimeres, og vi vil derfor også følge op på Erhvervsstyrelsens konklusioner, når disse foreligger,” siger Jan Kæraa Rasmussen, chef for ESG og bæredygtighed, til Danwatch.

Hos Danica Pension oplyser man til Danwatch, at man selv vil tage en dialog med Rockwool, mens pressechef hos Industriens Pension, Laurits Harmer Lassen, fortæller at allerede har været i kontakt med koncernen om deres aktiviteter i Rusland.

”Vi vil nu – via vores eksterne forvalter, som vi har aktierne igennem – følge op med en række spørgsmål om sagen på baggrund af de oplysninger, der er kommet frem den seneste tid. Samtidig afventer vi naturligvis udfaldet af Erhvervsstyrelsens undersøgelse af Rockwool. Det er klart, at det er en betingelse, at de virksomheder, som vi har investeret i, overholder gældende EU-sanktioner,” siger han til Danwatch.

Mandag har Rockwool formelt svaret på nyheden om, at Erhvervsstyrelsen har indledt en undersøgelse ind i koncernens aktiviteter.

"Indledningsvis er det vigtigt for os at slå fast, at Rockwool har overholdt, og naturligvis fortsat vil overholde, enhver russisk relateret sanktion; både post-2014 annekteringen af Krim-halvøen og post-2022 invasionen i Ukraine," lyder det blandt andet fra koncernen.

Læs også: ROCKWOOL udvider genbrugsordning, men efterspørgslen halter efter

Derudover understreger Rockwool selv, at stenuldprodukter ikke var blandt produkterne på EU's sanktionsliste, der forbød import og eksport mellem Europa og Rusland. 

"Samtidig skal det fremhæves, at EU – efter Ruslands ulovlige invasion af Ukraine i 2022 – vedtog en række sanktioner, der forbyder import og eksport af adskillige produkter mellem EU og Rusland. Siden den femte sanktionspakke, vedtaget 9 april, kan stenuldsprodukter ikke eksporteres til Rusland. Som anført ovenfor overholder Rockwool enhver gældende sanktion, og har naturligvis indstillet eksport af stenuldsprodukter til Rusland," skriver koncernen i svaret.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.06.2026Schneider Electric

Sponseret

Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

08.06.2026CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

CSR.dk

Partnerskab skal give flere sunde og grønne frokoster i København

CSR.dk

Løngennemsigtighed implementeret i første danske virksomhed

CSR.dk

Region Hovedstaden får cirkulært byggeri til at virke i praksis

CSR.dk

Nu skal kapacitetsproblemerne løses

Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online