Pensionskasser kræver klimahandling fra olieselskaber

En stribe danske og udenlandske pensionsselskaber vil forsøge at presse to af verdens største oliefirmaer til at tage stilling til klimaforandringerne og Parisaftalen.

To amerikanske olieselskaber skal tvinges til at tage stilling til klimakampens betydning for deres forretninger, mener flere danske pensionskasser. Foto: Flickr/Soliven Melindo.

20.05.2016

CSR.dk

De to amerikanske oliekæmper Chevron og Exxon skal tvinges til at tage stilling til kampen mod de globale temperaturstigninger sådan som den er blevet skitseret i Parisaftalen, der var resultatet af COP21-konferencen i den franske hovedstad i december sidste år.

Læs også: Norge: oliejob forsvinder i tusindtal

Og det vil en række af de største danske pensionskasser sammen med deres udenlandske kolleger gøre deres til sker, når de to olieselskaber i næste uge holder generalforsamlinger, skriver Børsen.

En af de helt centrale nøgler til at begrænse den gennemsnitlige temperaturstigning på verdensplan til de efterhånden berømte 2 grader, eller endda 1,5, som Parisaftalen også taler om, er et mindsket forbrug af fossile brændstoffer, hvilket selvsagt vil gå ud over omsætningen i bl.a. olieindustrien.

Det er der imidlertid mange af sektorens aktører, der ikke har taget stilling til, og som desuden også modsætter sig resolutioner, der vil tvinge dem til at komme med en redegørelse for de økonomiske konsekvenser i relation til netop Parisaftalen. Og det er flere af de danske pensionskasser, der har investeringer i selskaberne, altså klar til at skubbe på for at ændre.

"Den måde vi tror, at vi kan udøve størst indflydelse, det er ved først at få selskaberne til at tage klimaproblemerne alvorligt og derefter få dem til at fortælle, hvordan de vil håndtere, at vi skal bruge mindre fossil energi fremover," siger adm. direktør i PKA, Peter Damgaard Jensen, til Børsen.

Støtte til Parisaftalen
På internationalt plan har investeringsselskaber med en samlet portefølje på over 40.000 mia. kr. meldt ud, at de vil gøre deres for at presse de to olieselskaber i retning af en anerkendelse af klimaproblematikken, selvom selskaberne modsætter sig det.

Ud over PKA regner Pensiondanmark, Nordea Liv & Pension og PFA også med at stemme for resolutionerne.

"Vi påtænker at stemme for forslaget. Vi arbejder i øjeblikket med at implementere Paris-aftalen i vores tilgang til investeringer, og vi synes, det giver god mening at støtte forslaget," siger koncernfinansdirektør i PFA, Anders Damgaard.

Andre selskaber som Industriens Pension og Unipension vil over for Børsen ikke afsløre deres stemmepolitik, men begge oplyser dog, at de er tilhængere af Parisaftalen og dens målsætninger.

Læs også: Olieproducenter i Europa vil have klare rammer for prisen på udledninger

"Derfor beder vi virksomheder, vi investerer i, om at tilpasse deres forretningsstrategi til en fremtid, hvor der udledes væsentligt mindre CO2. Det gør vi både gennem dialog og ved at støtte klimaresolutioner, hvor vi vurderer, det kan have en positiv effekt," siger adm. direktør i Unipension Jens Munch Holst.

-AK

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

09.01.2026CSR.dk

Grønne organisationer advarer: Ny handelsaftale kan koste regnskov

09.01.2026CSR.dk

Medvind til delecykler: Kommuner sikrer en grøn transportmulighed et år mere

08.01.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric hæver standarden for sikker og hurtig installation med helt ny tilslutning

Ny udendørs-potte fra OOhh inspireret af naturen

08.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

07.01.2026CSR.dk

Klimakrav glimrer ved fravær i historisk militærbyggeri

06.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh gentænker en designklassiker i Zero Waste-materiale

05.01.2026CSR.dk

Kyllingen overtager middagsbordet med eksplosiv hastighed

29.12.2025CSR.dk

Mangler 6,5 milliarder kroner om året: Biodiversitetsrådet advarer om massivt finansieringsgab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Orienteringsmøde om Sustainability manager uddannelse

Deltag på orienteringsmøde om Dansk Standards Sustainability manager uddannelse. Mød underviserne, der orienterer om uddannelsens formål, forløb og udbytte. Mød andre potentielle deltagere. Få mulighed for at stille uddybende og afklarende spørgsmål om Sustainability manager uddannelsen.

Dato

12.01.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

13.01.2026

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

14.01.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

15.01.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Velkomstmøde for medlemmer

Introduktion til netværket: Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

15.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online