Pensionskasse understøtter politiske ambitioner: ”Det er vigtigt med transparens”

Det er afgørende, når private aktører bakker op om europæiske værdier og politik, som når danske Pensam kræver transparens i sine investeringers skatteforhold, roser danske EU-parlamentariker Niels Fuglsang (S).

30.11.2022

CSR.dk

”Det er fair for alle, at man betaler den skat, man skal.”

Sådan lyder det fra Torsten Fels, der er adm. direktør i Pensam. Derfor vil den danske pensionskasse nu kræve en større grad af transparens, når det kommer til skatteforhold, fra den amerikanske oliekæmpe Conocophillips, som Pensam er en stor investor i.

Det skriver Børsen.

Det gør den stærke investor i samarbejde med ngo’en Oxfam Ibis ved på næste generalforsamling at stille et krav om, at der blandt andet offentliggøres tal for skattebetalinger i hvert af de enkelte lande, som Conocophillips opererer i.

“Vi har den grundlæggende holdning, at man skal betale den retmæssige skat. Langt hovedparten af Pensams medlemmer er offentligt ansatte, så de er afhængige af skattekroner,” siger Torsten Fels, hvis medlemmer tæller sosuer såvel som portører.

“Vi anklager dem ikke for at snyde – men vi vil vide, hvordan det ser ud, så vi kan forholde os til det. Det er ikke vidtgående, det er ganske almindelig god praksis,” fortsætter han.

Udbreder europæiske normer

Det er både positivt og nødvendigt, når private aktører som Pensam tager skeen i den anden hånd og skubber på for forandring i sine egne investeringer. For politisk velvilje kan ikke stå alene, vurderer Niels Fuglsang (S), der er dansk EU-parlamentariker og chefforhandler for EU’s udarbejde af forebyggelsestiltag mod skattely.

Læs også: Rederier: EU-regulering skal være ægte grøn

“Verden er større end EU, og derfor har vi brug for, at den her praksis med “land til land”-rapportering bliver spredt mere globalt. Vi ser nogle gange, at andre dele af verden overtager de samme principper, som vi sætter i EU. Her er Pensam med til at brede det ud,” siger han.

“Vi politikere forsøger at presse på, men det er godt, at pensionsselskaberne også gør det,” tilføjer Niels Fuglsang.

For Pensams Torsten Fels handler det først og fremmest om at skabe gennemsigtighed.

“Det er vigtigt med transparens. Når man som selskab agerer globalt skal man være åben om forholdene. Hvis alt er som det skal være, så er der ingen grund til at skjule det,” siger Pensams adm. direktør Torsten Fels.

- KCP

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Ny analyse: Penge i skattely overstiger den fattigste halvdel af verdens formue

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online