PensionDanmark vil styrke biodiversiteten i byområder

PensionDanmark vil gå forrest med første strategi for biodiversitet, der med en række indsatsområder skal opnå og dokumentere resultater til fordel for biodiversitet ved udviklingen af blandt andet byområder.

På sigt vil PensionDanmark udstyre borgere, kommuner og andre interessenter med de redskaber, der ska til for at bevare biodiversiteten i byområder. Arkivfoto..

20.06.2022

CSR.dk

PensionDanmark vil sætte højere ambitioner for at bidrage til løsninger på den globale biodiversitetskrise.

Med lanceringen af en ny biodiversitetsstrategi introducerer pensionsselskabet i første omgang en række konkrete indsatser, der skal bidrage til, at udviklingen af byområder og ejendomme har klart fokus på at styrke og bevare biodiversiteten og økosystemer.

Læs også: Store virksomheder omlægger friserede græsarealer til biodiversitetsvenlige grønne åndehuller

”Vi mener ikke, at man kan løse klimakrisen uden samtidig at konfrontere det meget alvorlige tab af blandt andet plante- og dyrearter, som udgør den globale biodiversitetskrise. Vi vil derfor - med lanceringen af konkrete og målbare indsatser for at styrke biodiversiteten - forpligte os til at investere og bygge, så vi skaber den bedst mulige plads til mangfoldighed for planter, dyr og mikrobiologi, som også vi mennesker er så afhængige af”, siger projektudviklingsdirektør Mia Manghezi.

Indsatsen omfatter mere end selve byggeriet
Strategien for biodiversitet indeholder en række indsatser, der forankrer succeskriterier for styrket biodiversitet gennem alle faser af udviklingen af et byområde.

Indledningsvis vil der være skarpe krav til at udvælge arealer med lav naturværdi, så man bygger, hvor det mindst muligt skader eksisterende økosystemer.

Dernæst vil der i projektudviklingen inddrages eksempelvis biologer og landskabsarkitekter for at bevare og styrke naturen i det specifikke projekt.

I anlægsfasen vil der blandt andet være separat anlægsøkonomi til naturforbedrende tiltag og prioritering af bæredygtige byggematerialer, der har mindst mulig negativ effekt på biodiversitet gennem udvinding, forarbejdelse og fragt.

Læs også: Danmark skal vise klimavejen for 100 europæiske storbyer

På sigt ønsker PensionDanmark, at indsatsen skal udbredes videre end til opførelsen af nye ejendomme.

”Ligesom det er lykkes for os at skabe positive ringe i vandet i byggebranchen med vores høje krav til social bæredygtighed og klimaforbedrende tiltag, vil vi gerne sikre, at eksempelvis de beboere, kommuner eller lokalsamfund, der skal stå for driften, er klædt på til at fortsætte og tage ejerskab på indsatsen for biodiversitet”, siger Mia Manghezi.

Strategien for biodiversitet skal integreres i og fungere i sammenhæng med by- og bæredygtighedsprogrammet i PensionDanmarks bolig- og erhvervsplatform.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

22.10.2026CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense