PensionDanmark vil styrke biodiversiteten i byområder

PensionDanmark vil gå forrest med første strategi for biodiversitet, der med en række indsatsområder skal opnå og dokumentere resultater til fordel for biodiversitet ved udviklingen af blandt andet byområder.

På sigt vil PensionDanmark udstyre borgere, kommuner og andre interessenter med de redskaber, der ska til for at bevare biodiversiteten i byområder. Arkivfoto..

20.06.2022

CSR.dk

PensionDanmark vil sætte højere ambitioner for at bidrage til løsninger på den globale biodiversitetskrise.

Med lanceringen af en ny biodiversitetsstrategi introducerer pensionsselskabet i første omgang en række konkrete indsatser, der skal bidrage til, at udviklingen af byområder og ejendomme har klart fokus på at styrke og bevare biodiversiteten og økosystemer.

Læs også: Store virksomheder omlægger friserede græsarealer til biodiversitetsvenlige grønne åndehuller

”Vi mener ikke, at man kan løse klimakrisen uden samtidig at konfrontere det meget alvorlige tab af blandt andet plante- og dyrearter, som udgør den globale biodiversitetskrise. Vi vil derfor - med lanceringen af konkrete og målbare indsatser for at styrke biodiversiteten - forpligte os til at investere og bygge, så vi skaber den bedst mulige plads til mangfoldighed for planter, dyr og mikrobiologi, som også vi mennesker er så afhængige af”, siger projektudviklingsdirektør Mia Manghezi.

Indsatsen omfatter mere end selve byggeriet
Strategien for biodiversitet indeholder en række indsatser, der forankrer succeskriterier for styrket biodiversitet gennem alle faser af udviklingen af et byområde.

Indledningsvis vil der være skarpe krav til at udvælge arealer med lav naturværdi, så man bygger, hvor det mindst muligt skader eksisterende økosystemer.

Dernæst vil der i projektudviklingen inddrages eksempelvis biologer og landskabsarkitekter for at bevare og styrke naturen i det specifikke projekt.

I anlægsfasen vil der blandt andet være separat anlægsøkonomi til naturforbedrende tiltag og prioritering af bæredygtige byggematerialer, der har mindst mulig negativ effekt på biodiversitet gennem udvinding, forarbejdelse og fragt.

Læs også: Danmark skal vise klimavejen for 100 europæiske storbyer

På sigt ønsker PensionDanmark, at indsatsen skal udbredes videre end til opførelsen af nye ejendomme.

”Ligesom det er lykkes for os at skabe positive ringe i vandet i byggebranchen med vores høje krav til social bæredygtighed og klimaforbedrende tiltag, vil vi gerne sikre, at eksempelvis de beboere, kommuner eller lokalsamfund, der skal stå for driften, er klædt på til at fortsætte og tage ejerskab på indsatsen for biodiversitet”, siger Mia Manghezi.

Strategien for biodiversitet skal integreres i og fungere i sammenhæng med by- og bæredygtighedsprogrammet i PensionDanmarks bolig- og erhvervsplatform.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.06.2026Miljømærkning Danmark

Sponseret

Ny EU-kurs for kemi kan gøre det sværere for forbrugerne

12.06.2026CSR.dk

Vi kan ikke løse klimakrisen som forbrugere

CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

CSR.dk

Nyt tilbud til danskere i overgangsalderen bliver revet ned fra hylderne

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT opnår sin første CO₂‑neutrale fabrik i Nordenham

Schneider Electric

Sponseret

Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

Dansk Retursystem

Sponseret

Flere dåser og flasker med pant bliver designet, så de kan genanvendes til nye igen

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Region Hovedstaden får cirkulært byggeri til at virke i praksis

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.

Cabi
Webinar
Kort og godt om de nye sygedagpengeregler 2026

Sidste år trådte de første ændringer af sygedagpengereglerne i kraft. Pr. 1. juli 2026 kommer der yderligere ændringer, hvor kommunerne kommer til at spille en endnu mindre rolle i opfølgningen på sygemeldte medarbejdere. På dette webinar får du en gennemgang af de nye regler, og hvad det betyder for dig som arbejdsgiver.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

17.06.2026

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

17.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Webinar
VSME: Lettere bæredygtighedsrapportering

Hvordan leverer man gode, relevante bæredygtighedsdata til kunder og samarbejdspartnere uden at drukne i bureaukrati?

Dato

17.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online