Partnerskaber på tværs gør det muligt at nå nye bæredygtighedsmål

Partnerskaber mellem nonprofitorganisationer og store virksomheder gør det muligt for virksomhederne at realisere deres bæredygtighedsmål.

Partnerskaber på tværs af industrier og sektorer gør det muligt for virksomheder at gøre forretningen mere bæredygtig. .

30.08.2017

CSR.dk

Flere virksomheder indgår partnerskaber med NGO'er for at opnå sine bæredygtighedsmål for produktionen, skriver Sustainable Brands.

En af dem er den amerikanske fødevarekoncern PepsiCo, som har indgået et samarbejde med nonprofitorganisationen The Recycling Partnership. Partnerskabet skal realisere PepsiCos mål om at 100 procent af producentens emballage, skal designes til at kunne genbruges i 2025 samt at øge raterne for emballagegenbrug.

Læs også: Udfordringerne ved at producere med genbrugsplast

Det glæder Keefe Harrison, adm. direktør for The Recycling Partnership, at store virksomheder som PepsiCo prioriterer emballagen:

”Førende virksomheder forstår godt, at den emballage, det produkt og den service de leverer, bliver nødt til at være i overensstemmelse med deres mission og målsætninger”, siger Keefe Harrison til Sustainable Brands. Hun fortsætter:

”Investering i genbrug adresserer klimaforandringerne direkte ved at skabe markante reduceringer i CO2-udledningen og vandforbruget. Derudover hjælper sådanne investeringer samfund med at trives godt. Udviklingen bygger på tværgående forpligtigelse, og vi er meget glade for byde PepsiCo velkommen som partnere”, siger hun.

PepsiCo er i forvejen partner med Danimer Scientific, en del af Ellen MacArthur Foundation’s New Plastics Economi samt en af grundlæggerne bag Closed Loop Fund.

Mulighed for at imødekomme efterspørgslen
Closed Loop Fund er en fond, der blandt andet investerer i bæredygtige forbrugsprodukter og avanceret genbrugsteknologi. Fonden har netop forpligtiget sig til at investere tre millioner dollars i GreenMatra Technologies – en virksomhed, der producerer high-value polymerprodukter fra affaldsplastik.

Partnerskabet mellem de to betyder, at GreenMatra kan udvide betydeligt og dermed imødekomme en stigende efterspørgsel og genbruge endnu mere affaldsplastik.

Læs også: Dansk arkitektfirma vil genanvende forladte huse til nybyggeri

”Vi er meget glade for Closed Loop Funds investering i vores teknologi og deres tro på vores forretningsmodel”, siger Kousay Said, formand og adm. direktør for GreenMantra, til Sustainable Brands.

”Vi tager plastikaffald, der ellers bare skulle ende på lossepladsen, og på omkostningseffektiv vis omdanner vi det til materialer, der kan bruges i vores kunders produkter. Denne her investering vil gøre det muligt for os at fortsætte vores hastige vækst, og samtidig giver den os og vores arbejde yderligere troværdighed”, tilføjer han.

-CHM

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

CSR.dk

Dyrevelfærd til grænsen: Danish Crown-sag viser vigtigheden i at tænke hele værdikæden med

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Social bæredygtighed i facility management - fra strategi til praksis

Deltag og få indsigt i, hvordan organisationer kan arbejde mere strategisk og systematisk med social bæredygtighed i facility management. Få inspiration fra standarder og forskning, og hør erfaringer fra praksis.

Dato

04.11.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i København: Idealer i en kynisk tid

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

04.11.2026

Tid

19:00

Sted

Vartov, Farvergade 27. 1463, København K

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

05.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Strategisk udvikling af ledelsessystemer

Hvordan sikrer vi, at ledelsessystemet leverer et effektivt bidrag til virksomhedens strategiudvikling?

Dato

05.11.2026

Sted

Odense