Partnerskaber på tværs gør det muligt at nå nye bæredygtighedsmål

Partnerskaber mellem nonprofitorganisationer og store virksomheder gør det muligt for virksomhederne at realisere deres bæredygtighedsmål.

Partnerskaber på tværs af industrier og sektorer gør det muligt for virksomheder at gøre forretningen mere bæredygtig. .

30.08.2017

CSR.dk

Flere virksomheder indgår partnerskaber med NGO'er for at opnå sine bæredygtighedsmål for produktionen, skriver Sustainable Brands.

En af dem er den amerikanske fødevarekoncern PepsiCo, som har indgået et samarbejde med nonprofitorganisationen The Recycling Partnership. Partnerskabet skal realisere PepsiCos mål om at 100 procent af producentens emballage, skal designes til at kunne genbruges i 2025 samt at øge raterne for emballagegenbrug.

Læs også: Udfordringerne ved at producere med genbrugsplast

Det glæder Keefe Harrison, adm. direktør for The Recycling Partnership, at store virksomheder som PepsiCo prioriterer emballagen:

”Førende virksomheder forstår godt, at den emballage, det produkt og den service de leverer, bliver nødt til at være i overensstemmelse med deres mission og målsætninger”, siger Keefe Harrison til Sustainable Brands. Hun fortsætter:

”Investering i genbrug adresserer klimaforandringerne direkte ved at skabe markante reduceringer i CO2-udledningen og vandforbruget. Derudover hjælper sådanne investeringer samfund med at trives godt. Udviklingen bygger på tværgående forpligtigelse, og vi er meget glade for byde PepsiCo velkommen som partnere”, siger hun.

PepsiCo er i forvejen partner med Danimer Scientific, en del af Ellen MacArthur Foundation’s New Plastics Economi samt en af grundlæggerne bag Closed Loop Fund.

Mulighed for at imødekomme efterspørgslen
Closed Loop Fund er en fond, der blandt andet investerer i bæredygtige forbrugsprodukter og avanceret genbrugsteknologi. Fonden har netop forpligtiget sig til at investere tre millioner dollars i GreenMatra Technologies – en virksomhed, der producerer high-value polymerprodukter fra affaldsplastik.

Partnerskabet mellem de to betyder, at GreenMatra kan udvide betydeligt og dermed imødekomme en stigende efterspørgsel og genbruge endnu mere affaldsplastik.

Læs også: Dansk arkitektfirma vil genanvende forladte huse til nybyggeri

”Vi er meget glade for Closed Loop Funds investering i vores teknologi og deres tro på vores forretningsmodel”, siger Kousay Said, formand og adm. direktør for GreenMantra, til Sustainable Brands.

”Vi tager plastikaffald, der ellers bare skulle ende på lossepladsen, og på omkostningseffektiv vis omdanner vi det til materialer, der kan bruges i vores kunders produkter. Denne her investering vil gøre det muligt for os at fortsætte vores hastige vækst, og samtidig giver den os og vores arbejde yderligere troværdighed”, tilføjer han.

-CHM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.04.2026Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

13.04.2026CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CSR.dk

Næste-generation tekstiler kan redefinere forsyningskæden

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Den største markedsplads for renoveret elektronik i Europa udvider med 12 nye lande

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27002:2022 Foundation - Certificeret af PECB

Vores ISO/IEC 27002 Foundation giver dig det nødvendige overblik over de nye sikkerhedsforanstaltninger til beskyttelse af informationer. Kurset afvikles som fysisk klasseundervisning og giver adgang til at tage online-eksamen og opnå den tilhørende ISO/IEC 27002 Foundation certificering hos PECB.

Dato

15.04.2026

Sted

København Ø

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på AI Governance: Praksisnært grundkursus

Arbejder din virksomhed med AI – eller planlægger I at gøre det – og er I i tvivl om, hvordan AI Governance omsættes til konkret praksis?

Dato

15.04.2026

Sted

København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar April 15, 2026: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

15.04.2026

Tid

14:00

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle