Paris forbyder gamle biler

I den franske hovedstad Paris bliver det snart forbudt at drøne rundt i en bil, som er produceret før 1997. Det sker for at bringe luftforureningen ned.

Gamle biler bliver pr. 1. juli (delvist) historie i Paris. Det sker for at sænke luftforureningen..

01.06.2016

CSR.dk

Hvis man som bilist i Paris ejer en bil, der er produceret før 1997, skal man for fremtiden til at være ekstra opmærksom. I den franske hovedstad bliver det nemlig pr. 1. juli forbudt at køre rundt i biler, som er over 20 år gamle. Det skriver netmediet Citylab.

Forbuddet er igangsæt af Paris’ borgmester, Anne Hidalgo, og det kommer til at gælde mellem kl. 8 om morgenen og 20 om aftenen på alle hverdage – i weekender gør forbuddet sig dog endnu ikke gældende.

Læs også: London klar med elektrisk dobbeltdækker

Også for motorcykler vil forbuddet blive en realitet. Her må de tohjulede transportmidler ikke køre rundt i Paris’ gader, hvis de er produceret før år 2000. Overskrider man som bilist eller motorcyklist de nye regler, kan man regne med en bøde på op til 450 euro.

I Frankrig tænkes der miljømæssigt
Paris har tidligere haft bilfrie dage med henblik på at sænke luftforureningen, og området omkring Champs Élysées består fra tid til anden af bilfrie ”hotspots”, skriver Citylab.

Desuden er det planen, at forbuddet mod biler produceret før 1997 skal strammes yderligere. I 2020 skal det gælde alle biler produceret før 2010, mens forbuddet skal gælde 24 timer i døgnet på hverdage i stedet for 12.

Reglen om de gamle biler er dog ikke kun forbeholdt Paris. På nationalt plan har Frankrig nemlig indført et system, som skal klassificere biler i forhold til deres grad af forurening. Pr. 1. juli vil alle franske biler blive inddelt i seks kategorier afhængigt af den forurening, de skaber.

Læs også: Elbilen er nøglen til den grønne omstilling

Bilerne kan således få et mærkat til deres forruder, som viser, hvor forurenende bilerne er. De biler, der har en lav forureningsgrad, kan erhverve sig visse andre fordele – eksempelvis bedre parkeringspladser.

Det anslås, at det nye forbud vil ramme op til 30.000 køretøjer, som pt. er registreret i Paris.

- KLZ

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

25.03.2026CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

24.03.2026CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

CSR.dk

Novo Holdings trodser uroligt marked og fastholder grøn kurs

CSR.dk

Kunderne træffer selv valget og virksomhed sparer 6,6 tons CO2

CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Schneider Electric

Sponseret

Kom til webinar: Oplev den nye StackMate - enkel og fleksibel robotpalletering

CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C