Paradigmeskift for velfærdsløsninger: Mere velfærd - mindre vane- og systemtænkning

Hvis vi for alvor skal få flere aktive borgere og færre socialt udsatte, så bliver vi nødt til at tage et opgør med den måde, vi tænker og organiserer vores velfærdsløsninger på, siger ekspert. Mød ham på Responsible Entrepreneurs-konferencen d. 26/1

Jon Kiellberg, direktør for det sociale kommunikationsbureau Re Cph, er moderator på Responsible Entrepreneurs-konferencen.

11.01.2017

CSR.dk

Eksperten er Jon Kiellberg, Direktør og rådgiver i Re Cph. Re Cph er et socialt kommunikationsbureau, der hjælper organisationer og socialøkonomiske virksomheder med at gøre dem skarpere med deres kommunikation til og med omverdenen.
 
”Vi skal i langt højere grad inddrage udsatte borgere og give dem en stemme, så de ikke udgør en reserve, men en ressource i samfundet. Det kræver, at organisationer, virksomheder, kommuner, NGO´ere bliver bedre til arbejde sammen om nye velfærdsløsninger og skabe nye former for fællesskaber”, siger Jon Kiellberg, som ikke går af vejen for at stille de kritiske spørgsmål, som ellers ikke ville blive kommunikeret.
 
Læs mere: Program for Responsible Entrepreneurs-konferencen
 
Re Cph er etableret netop for at udfordre de eksisterende tankesæt og kommunikationsmønstre i organisationerne. Kommunikationsbureauet bygger nemlig på, at organisationer ofte har mange budskaber, som skal formidles til forskellige målgrupper på de helt rigtige tidspunkter. Derfor er indsigt, timing og reelle budskaber, som skaber interesse, eftertænksomhed og engagement i organisationerne og hos deres interessenter, helt afgørende, siger Jon Kiellberg, som ser det som sin vigtigste opgave at finde de vigtigste og væsentligste budskaber, som skal formidles til hvem, hvornår og hvordan.
 
Fælles mål og utraditionelle veje
”Hvis vi skal styrke værdien, væksten og velfærden i vores samfund, kan vi med rette tage lære af de gamle dyder, som vores samfund er bygget op om. Som vi f.eks. så det med andelsbevægelsen og hele kooporatismens opblomstring for 100 år siden”, slår Jon Kiellberg fast og uddyber: ”Det essentielle er at samarbejde om det fælles mål ved at gå nye og utraditionelle veje for at løse velfærdsopgaver. Faktum er, at velfærdmotoren i vores samfund ikke alene er ved at løbe tør for brændstof, men også er ved at brænde sammen, når det handler om at hæve bundgrænsen for de mest udsatte i vores samfund.”

Jon Kiellbergs pointe er, at hvis vi en dag formår at organisere vores samfund på med nye fællesskaber og frivillighed, så har vi kimen til en ny måde at indrette og udbygge vores velfærdssamfund på.
 
Læs mere: Re Cph
 
En ny form for velfærd, som ifølge Jon Kiellberg i langt højere grad inddrager udsatte borgere og marginaliserede, så deres potentiale bliver udfoldet, og de får ejerskab over deres eget liv.
 
Når 1+1 giver 5
Som klare eksempler på, at det kan lade sig gøre i virkeligheden, nævner Jon Kiellberg organisationer, som i samarbejde med virksomheder om nye indsatsområder løfter udsatte borgere, fonde, som investerer i nye velfærdsløsninger i samarbejde med kommunerne, nye frivillige fællesskaber, som opstår for i samarbejde med lokale foreninger at løfte mennesker, der lever på kanten af arbejdsmarkedet, og virksomheder, der kobler deres sociale ansvar tæt på deres kerneforretning og faktisk tjener penge på det.
 
Læs mere: flere artikler fra CSR LINK
 
På bundlinjen handler det for Jon Kiellberg om at finde ind til der, hvor det både gavner virksomhedens vækst og samtidig øger samfundets velfærd: ”Der er masser af gode eksempler på, at 1+1 ikke giver 2. Men 4 eller 5. Det der kaldes samskabelse. Eller rettere: En ny måde at organisere og udvikle vores velfærdssamfund på.”
 
Kun én vej
For idé- og kommunikationsbureauet Re cph er der i bund og grund kun én vej, hvis vi skal fortsætte med at udvikle vores samfund, øge værdien af vores velfærd og løfte mennesker ud af udsathed, siger Jon Kiellberg og peger på tre elementer, som udgør grundstenene i vejen:
 

  • At turde starte forfra. At gentænke måden vi arbejder sammen på - på tværs af sektorer og samfundsgrupper. At langt flere virksomheder ser sig selv som velfærdsaktører, hvor ikke alene den økonomiske, men i ligeså høj grad den sociale bundlinje vinder frem som et afgørende parameter for virksomhedens succes og bæredygtighed
  • At ville vælge de løsninger, metoder og samarbejdsformer, som giver mest værdi, har størst dokumenteret effekt og øger vores alle sammens velfærd
  • At socialøkonomiske virksomheders arbejde bliver langt mere udbredt, forankret og formidlet, så det kan inspirere andre virksomheder til at investere i at tage et socialt ansvar og dermed løfte mennesker fra udenforskaber til fællesskaber

 
Hjælp til skarpere kommunikation
Konferencen Responsible Entrepreneurs, som for anden gang afholdes på Kofoeds Skole, arrangeres i samskabelsens ånd i et partnerskab mellem Re Cph og Jon Kiellberg og CSR Link.
 
Læs mere og tilmeld på http://www.csr-link.dk/?page_id=1664
 
”Det var helt oplagt for os at indgå i et partnerskab om konferencen,” fortæller Jon Kiellberg og slutter af: ”Re Cph arbejder til dagligt med at skabe markante, varige forandringer og nye velfærdsløsninger i det danske samfund sammen med partnere og kunder, så vi kan flytte organisationer derhen, hvor de har større impact i de samfundsmæssige forandringer og er skarpere med deres kommunikation til og med omverdenen. I det hele taget er fællesskabstanken vigtig for os. Vi tror på, at fællesskaber kan mere end det enkelte individ eller de enkelte organisationer - og at det er omdrejningspunktet for sammenhængskraften i vores samfund. Så konferencens fokus på partnerskaber ligger lige til vores højreben.”
 
Gæstetaler, stærke cases og breakout sessioner
På Responsible Entrepreneurs leder Jon Kiellberg deltagerne igennem cases ved TDC, IKEA, Roskilde Festival, Grennessminde, Send Flere Krydderier og Kaffe Fair. Forstander på Kofoeds Skole Robert Olsen åbner konferencen og Line Barfod, advokat og medlem af Dialogforum for Samfundsansvar og Vækst, leverer sammen med Helle Linnet, Social- og Arbejdsmarkedsdirektør i Vordingborg Kommune og landsformand for Socialchefforeningen, gæstetaler.
 
Endvidere har konferencen spændende og inspirerende breakout sessioner ved I Tråd Med Verden, Kooperationen, Matematikcenter og Specialisterne. Her vil der ligeledes være masser af gode cases på værdiskabende partnerskaber mellem ordinære og socialøkonomiske virksomheder.
 
På konferencen kan du blandt andet møde og høre:
 

  • Robert Olsen, forstander, Kofoeds Skole
  • Jon Kiellberg, direktør, Re cph
  • Helle Linnet, Social- og Arbejdsmarkedsdirektør, Vordingborg Kommune, og landsformand, Socialchefforeningen
  • Jesper Oldenburg, Vice President, TDC
  • Asta Zacho, HR specialist, IKEA
  • Hans Christian Nielsen, Head of Division, People and Administration, Roskilde Festival
  • Hanne Danielsen, adm. dir., Grennessminde
  • Charlotte Kragh, afdelingsleder, Kaffe Fair
  • Mirka Mozer, direktør, Send Flere Krydderier
  • Line Barfod, Advokat, Advokaterne Foldschack & Forchhammer, og medlem af Dialogforum for Samfundsansvar og Vækst

 
Og mange, mange flere.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.01.2026CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

11.12.20253H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

10.12.2025CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

10.12.20253H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

05.12.2025CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

01.12.20253H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

28.11.2025CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

07.11.2025CSR.dk

Amerikanske delstater truer med retssager mod techgiganter der følger EU-regler

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

04.02.2026

Sted

Hvidovre

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

04.02.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Cabi
Webinar
Bliv klar til kravene til S’et i ESG

Banker og kunder kræver dokumentation af jeres sociale ansvar. Tilmeld dig webinaret og få vejledning i, hvordan du styrker din virksomheds ESG-position og bliver mere konkurrencedygtig.

Dato

04.02.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 1: Due Diligence

– from commitment to action

Dato

04.02.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

05.02.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

05.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn