Pandora vil være CO2-neutral i 2025

Den danske smykkevirksomhed Pandora har besluttet sig for at fjerne virksomhedens CO2-aftryk. Det skal blandt andet ske via med grøn elektricitet, virksomhedssamarbejder og solenergi.

Smykkevirksomheden Pandora vil være CO2-neutrale i hele værdikæden. Arkivfoto..

30.01.2020

CSR.dk

Smykkefirmaet Pandora har netop meldt ud, at virksomheden har besluttet sig for at blive CO2-neutral i hele værdikæden. Det skal manifesteres ved tilslutte sig Science Based Targets-initiativet (SBTI).

Læs også: Lidl vil være CO2-neutral i 2020

Det betyder, at Pandora vil offentliggøre deres plan for, hvordan de vil nedsætte virksomhedens CO2-udledning i overensstemmelse med Paris-aftalen før udgangen af næste år. 

Det gælder også for de mere end 90 procent af Pandoras samlede drivhusgasudledninger, der kommer fra dele af værdikæden, som virksomheden ikke har direkte kontrol over. Det er råmaterialer, fremstilling af smykkedele, emballage, franchisebutikker og transport. I løbet af 2020 vil Pandora komme i dybden med at forstå, deres leverandørers klimaaftryk og samarbejde med dem om at finde de rigtige reduktionsløsninger. 

”At adressere klimaproblemer er en af de største udfordringer, verden står overfor, og som en stor, international virksomhed er vi forpligtede til at deltage i de nødvendige løsninger. Ansvarlige måder at styre virksomheden på, såsom genbrug af materialer og affald, har altid været en del af Pandoras måde at operere på, og nu har vi forpligtet os til ambitiøse målsætninger for at reducere vores CO2-udledning, og for at hjælpe med at få bæredygtighed på dagsordenen i smykkeindustrien”, siger Alexander Lacik, administrerende direktør i Pandora.

To målepunkter
Pandora har desuden sat to konkrete mål på vej mod CO2-neutralitet.

Fra og med 2020 vil virksomheden udelukkende gøre brug af elektricitet fra vedvarende kilder på sine to fabrikker i Thailand. Og i 2025 skal Pandoras egen drift være CO2-neutral. Det vil sige udledningen fra fabrikker, butikker, distributionscentre og kontorer.

Produktionsfaciliteternes udledning udgør i øjeblikket 52 procent af udledningerne fra driften. I år vil Pandora begynde at gøre brug af vedvarende elektricitet fra thailandske leverandører af solenergi gennem vedvarende energi-certifikater. På længere sigt vil virksomheden øge deres egen produktion af solenergi, der i øjeblikket dækker tre procent af produktionsfaciliteternes brug af elektricitet.

Læs også: Ny skovfond skal bringe Danmark tættere på CO2-neutralitet

De sidste og uundgåelige udledninger – der er estimeret til at udgøre under fem procent af den samlede udledning fra virksomheden – vil Pandora kompensere for.

- SMF

Dansk Standard

Sponseret

Global standard for bæredygtighed i event-, møde-, sports- og oplevelsesbranchen nu på dansk.

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

18.02.2025BWT

Sponseret

Coffee by Storm passer på miljøet – med hjælp fra BWT

18.02.2025CSR.dk

Forskere slår fast: Genbrug er ikke nok

17.02.2025CSR.dk

Flybranchen er bagud med den grønne omstilling

12.02.2025CSR.dk

Ingen klare svar om Danmarks klimaskæbne

10.02.2025CSR.dk

Skovrejsningen står stille: Branchen kalder på handling

10.02.2025Schneider Electric

Sponseret

Novafos sikrer vandforsyningen med avanceret hydraylisk model

07.02.2025SustainBusiness

Sponseret

Er Re-commerce godt for planeten?

06.02.2025LindCor ApS

Sponseret

TOTO - blandt de 500 mest bæredygtige virksomheder i verden

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
CBS Executive Fonden
Kursus
SERVICE EXCELLENCE LEADERSHIP ACADEMY

Tidligere SECA-uddannelse! En executive diplomuddannelse med fokus på dit personlige lederskab, forretningsudvikling og kundedreven innovation. Service Excellence Leadership Academy har til formål at udvikle ledere og servicevirksomheder ved at udvide den enkelte deltagers ledelses- og forretningsmæssige kompetence samt ved at udvikle netværk og styrke konkurrence- og innovationsevnen.

Dato

27.01.2025

Sted

Porcelænshaven 22, 2000 Frederiksberg

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk mini MBA med certificering - Hybrid - Efterår 2024

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Holdstart november 2024.

Dato

28.01.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Invest in Women: En aften for forandring i verden ~ Folkekirkens Nødhjælp

Gå ikke glip af årets mest inspirerende aften! Deltag i velgørenhedsarrangementet Invest in Women i Moltkes Palæ. En spændende aften om kvinders økonomiske empowerment og ligestilling – med stærke keynote-speakers og netværk.

Dato

06.02.2025

Sted

Moltkes Palæ, Dronningens Tværgade 2, 1302 København K

Sustainable Business Solutions ApS
Webinar
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - Februar

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

17.02.2025

Tid

09:00

Sted

Live online (Zoom)

Alexandra Instituttet
Kursus
Udviklingsforløb: Data og digitalisering (Afkobling 2030-forløb)

På dette skræddersyede udviklingsforløb giver vi dig indsigt i, hvordan I bedst kan arbejde datadrevet i jeres virksomhed og udnytte de mange potentialer, der ligger i digitale teknologier til at nå endnu længere med jeres bæredygtige omstilling.

Dato

19.02.2025

Tid

09:00

Sted

DANDY Business Park, Innovations Allé 3, 7100 Vejle

Miljømærkning Danmark
Webinar
Høringswebinar: Kriterieforslag for events

Det skal fremover være muligt at svanemærke events. På Svanemærkets høringswebinar den 19. februar får du både en kort introduktion til Svanemærket, en præsentation af forslaget til de nye kriterier – og information om høringsprocessen.

Dato

19.02.2025

Tid

10:00

Sted

Microsoft Teams