Palsgaard er blevet CO2-neutrale før tid

Emulgatorfirmaet Palsgaard har allerede nu opnået sit mål om en CO2-neutral produktion. Det sidste stykke er opnået ved, at virksomheden har købt CO2-kvoter, der dækker for en fabrik i Malaysias fortsatte brug af diesel.

Palsgaard har siden 2010 sat sig som mål at producere CO2-neutralt i 2020. Det mål er nu nået ved hjælp af CO2-kvoter. Foto: Palsgaard..

15.07.2019

CSR.dk

I 2010 satte virksomheden sig således et mål at have en CO2-neutral produktion i 2020. Nu, et år før tid, kan virksomheden meddele, at målet er opnået i 2018.

Palsgaards vej til CO2-neutralitet

  • 2005: Palsgaard A/S bygger det største halmfyrings-anlæg i Danmark. Herfra sker al rum-opvarmning, og fyringsolien udskiftes med halm fra eget landbrug.
  • 2009: Palsgaard udskifter fyringsolie med naturgas som energikilde til produktionen.
  • 2010: Ved opgradering af produktionsanlæggene installeres varmegenindvinding og energieffektiviteten øges med mere end 30 pct.
  • 2011: Palsgaard køber RECS certificeret vindmøllestrøm fra Energi Danmark.
  • 2013: Investering i "intelligent lyskontrol", så lyset kun tændes, når der er brug for det, og desuden slukker automatisk i alle produktions- og administrations-områder. samt skift til LED.
  • 2014: Isolering af anlæggene, der medfører betydelig reduktion af gasforbruget.
  • 2015: Virksomhedens forbrug af naturgas konventeres til biogas gennem køb af certifikater fra HMN Naturgas A/S.
  • 2019: Palsgaard køber via FN CO2-kvoter som kompensation for anlægget i Malaysia.

Kilde: Horsens Folkeblad

”Dette er en vigtig milepæl - ikke kun for Palsgaard, men for hele ingrediensindustrien. Fremstillingen af emulgatorer er meget energiintensiv, og da vi satte os for at neutralisere vores CO2-udledninger, var der ikke mange, der troede, det kunne lade sig gøre”, siger adm. direktør Jakob Thøisen og fortsætter:

”Vi har imidlertid demonstreret, at med ambition og innovation er produktion af bæredygtige ingredienser muligt”.

Mål opnået ved køb af CO2-kvoter
Palsgaard har blandt andet omlagt til biogas, vandkraft og solceller på virksomhedens forskellige fabrikker. Sidste udfordring var fabrikken i Malaysia, der bruger diesel for at opnå de høje temperaturer, der er nødvendige for produktionen af emulgatorer.

”Vi har måtte indse, at vi ikke kan skifte til biogas i Malaysia inden for overskuelig fremtid”, siger koncernchef for Schou Fondet, der ejer Palsgaard, Anders Brix, til Horsens Folkeblad.

”Produktionen er afhængig af gas, og vi kunne ikke bare sidde med hænderne i skødet og vente, men ville gøre noget her og nu”, tilføjer han.

Læs også: Arla vil have mæleproduktionen CO2-neutral fra 2050

Derfor har Palsgaard valgt at købe CO2-kvoter gennem FN svarende til den CO2-udledning, som fabrikken i Malaysia har. FN-certifikaterne betyder, at der bliver opført vindmølleparker i Indien, der lever grøn strøm.

”Vi ville helst skifte til CO2-neutrale brændstoffer som på vores andre fabrikker, så det her er den næstbedste løsning, men det er bedre end ikke at gøre noget”, forklarer Anders Brix til Horsens Folkeblad.

- JMA

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

08.04.2026CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Ny analyse: Penge i skattely overstiger den fattigste halvdel af verdens formue

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online