Palsgaard er blevet CO2-neutrale før tid

Emulgatorfirmaet Palsgaard har allerede nu opnået sit mål om en CO2-neutral produktion. Det sidste stykke er opnået ved, at virksomheden har købt CO2-kvoter, der dækker for en fabrik i Malaysias fortsatte brug af diesel.

Palsgaard har siden 2010 sat sig som mål at producere CO2-neutralt i 2020. Det mål er nu nået ved hjælp af CO2-kvoter. Foto: Palsgaard..

15.07.2019

CSR.dk

I 2010 satte virksomheden sig således et mål at have en CO2-neutral produktion i 2020. Nu, et år før tid, kan virksomheden meddele, at målet er opnået i 2018.

Palsgaards vej til CO2-neutralitet

  • 2005: Palsgaard A/S bygger det største halmfyrings-anlæg i Danmark. Herfra sker al rum-opvarmning, og fyringsolien udskiftes med halm fra eget landbrug.
  • 2009: Palsgaard udskifter fyringsolie med naturgas som energikilde til produktionen.
  • 2010: Ved opgradering af produktionsanlæggene installeres varmegenindvinding og energieffektiviteten øges med mere end 30 pct.
  • 2011: Palsgaard køber RECS certificeret vindmøllestrøm fra Energi Danmark.
  • 2013: Investering i "intelligent lyskontrol", så lyset kun tændes, når der er brug for det, og desuden slukker automatisk i alle produktions- og administrations-områder. samt skift til LED.
  • 2014: Isolering af anlæggene, der medfører betydelig reduktion af gasforbruget.
  • 2015: Virksomhedens forbrug af naturgas konventeres til biogas gennem køb af certifikater fra HMN Naturgas A/S.
  • 2019: Palsgaard køber via FN CO2-kvoter som kompensation for anlægget i Malaysia.

Kilde: Horsens Folkeblad

”Dette er en vigtig milepæl - ikke kun for Palsgaard, men for hele ingrediensindustrien. Fremstillingen af emulgatorer er meget energiintensiv, og da vi satte os for at neutralisere vores CO2-udledninger, var der ikke mange, der troede, det kunne lade sig gøre”, siger adm. direktør Jakob Thøisen og fortsætter:

”Vi har imidlertid demonstreret, at med ambition og innovation er produktion af bæredygtige ingredienser muligt”.

Mål opnået ved køb af CO2-kvoter
Palsgaard har blandt andet omlagt til biogas, vandkraft og solceller på virksomhedens forskellige fabrikker. Sidste udfordring var fabrikken i Malaysia, der bruger diesel for at opnå de høje temperaturer, der er nødvendige for produktionen af emulgatorer.

”Vi har måtte indse, at vi ikke kan skifte til biogas i Malaysia inden for overskuelig fremtid”, siger koncernchef for Schou Fondet, der ejer Palsgaard, Anders Brix, til Horsens Folkeblad.

”Produktionen er afhængig af gas, og vi kunne ikke bare sidde med hænderne i skødet og vente, men ville gøre noget her og nu”, tilføjer han.

Læs også: Arla vil have mæleproduktionen CO2-neutral fra 2050

Derfor har Palsgaard valgt at købe CO2-kvoter gennem FN svarende til den CO2-udledning, som fabrikken i Malaysia har. FN-certifikaterne betyder, at der bliver opført vindmølleparker i Indien, der lever grøn strøm.

”Vi ville helst skifte til CO2-neutrale brændstoffer som på vores andre fabrikker, så det her er den næstbedste løsning, men det er bedre end ikke at gøre noget”, forklarer Anders Brix til Horsens Folkeblad.

- JMA

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

17.11.2025Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Hold dig et skridt foran med vores TechTalks

17.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service bidrager til produktion af solenergi i nyt partnerskab

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

19.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

19.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

JUC SERVICE ApS
Kursus
Miljøvurdering af projekter og planer

Dette kursus giver dig viden til juridisk at tackle de udfordringer, som man møder i den nye lov om miljøvurdering af projekter og planer. Du får en oversigt og forståelse for relevante EU-domme, danske domme og klagenævnspraksis.

Dato

19.11.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriationsproces

Dette kursus giver dig et dybdegående kendskab til ekspropriationsprocessen, så du bliver i stand til at gennemføre en ekspropriation på en lovlig og hensigtsmæssig måde.

Dato

19.11.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S