Palsgaard er blevet CO2-neutrale før tid

Emulgatorfirmaet Palsgaard har allerede nu opnået sit mål om en CO2-neutral produktion. Det sidste stykke er opnået ved, at virksomheden har købt CO2-kvoter, der dækker for en fabrik i Malaysias fortsatte brug af diesel.

Palsgaard har siden 2010 sat sig som mål at producere CO2-neutralt i 2020. Det mål er nu nået ved hjælp af CO2-kvoter. Foto: Palsgaard..

15.07.2019

CSR.dk

I 2010 satte virksomheden sig således et mål at have en CO2-neutral produktion i 2020. Nu, et år før tid, kan virksomheden meddele, at målet er opnået i 2018.

Palsgaards vej til CO2-neutralitet

  • 2005: Palsgaard A/S bygger det største halmfyrings-anlæg i Danmark. Herfra sker al rum-opvarmning, og fyringsolien udskiftes med halm fra eget landbrug.
  • 2009: Palsgaard udskifter fyringsolie med naturgas som energikilde til produktionen.
  • 2010: Ved opgradering af produktionsanlæggene installeres varmegenindvinding og energieffektiviteten øges med mere end 30 pct.
  • 2011: Palsgaard køber RECS certificeret vindmøllestrøm fra Energi Danmark.
  • 2013: Investering i "intelligent lyskontrol", så lyset kun tændes, når der er brug for det, og desuden slukker automatisk i alle produktions- og administrations-områder. samt skift til LED.
  • 2014: Isolering af anlæggene, der medfører betydelig reduktion af gasforbruget.
  • 2015: Virksomhedens forbrug af naturgas konventeres til biogas gennem køb af certifikater fra HMN Naturgas A/S.
  • 2019: Palsgaard køber via FN CO2-kvoter som kompensation for anlægget i Malaysia.

Kilde: Horsens Folkeblad

”Dette er en vigtig milepæl - ikke kun for Palsgaard, men for hele ingrediensindustrien. Fremstillingen af emulgatorer er meget energiintensiv, og da vi satte os for at neutralisere vores CO2-udledninger, var der ikke mange, der troede, det kunne lade sig gøre”, siger adm. direktør Jakob Thøisen og fortsætter:

”Vi har imidlertid demonstreret, at med ambition og innovation er produktion af bæredygtige ingredienser muligt”.

Mål opnået ved køb af CO2-kvoter
Palsgaard har blandt andet omlagt til biogas, vandkraft og solceller på virksomhedens forskellige fabrikker. Sidste udfordring var fabrikken i Malaysia, der bruger diesel for at opnå de høje temperaturer, der er nødvendige for produktionen af emulgatorer.

”Vi har måtte indse, at vi ikke kan skifte til biogas i Malaysia inden for overskuelig fremtid”, siger koncernchef for Schou Fondet, der ejer Palsgaard, Anders Brix, til Horsens Folkeblad.

”Produktionen er afhængig af gas, og vi kunne ikke bare sidde med hænderne i skødet og vente, men ville gøre noget her og nu”, tilføjer han.

Læs også: Arla vil have mæleproduktionen CO2-neutral fra 2050

Derfor har Palsgaard valgt at købe CO2-kvoter gennem FN svarende til den CO2-udledning, som fabrikken i Malaysia har. FN-certifikaterne betyder, at der bliver opført vindmølleparker i Indien, der lever grøn strøm.

”Vi ville helst skifte til CO2-neutrale brændstoffer som på vores andre fabrikker, så det her er den næstbedste løsning, men det er bedre end ikke at gøre noget”, forklarer Anders Brix til Horsens Folkeblad.

- JMA

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

24.11.2025CSR.dk

Forskere: Svækkede havstrømme bremser ikke den danske opvarmning

24.11.2025CSR.dk

Nyt australsk byggemateriale vil udfordre cementens plads i byggeriet

20.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Velkommen til podcasten The Great Switch

19.11.2025Lemvigh-Müller

Sponseret

Energioptimering er en investering i fremtiden

19.11.2025CSR.dk

Greenpeace vinder sager i både Danmark og Norge og bremser ny oliejagt i Nordsøen

17.11.2025Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Hold dig et skridt foran med vores TechTalks

17.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service bidrager til produktion af solenergi i nyt partnerskab

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

25.11.2025

Tid

08:30

Sted

Kgs Lyngby

UN Global Compact Network Denmark
Seminar
Seminar: Building Sustainable Value Chains in South Asia

Would you like to get a better understanding of key sustainability challenges and opportunities in India and/or Bangladesh? Would you like to strengthen your work with ESG issues in South Asia? Or do you want to explore export of sustainable solutions to the South Asian industry? Then join this exciting seminar which brings together experts and advisors from India and Bangladesh to dive into the potential of both markets to advance ESG/sustainability issues, market sustainable solutions, and gain competitive advantages.

Dato

25.11.2025

Tid

09:00

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

25.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online