På bar bund med håndtering af e-affald

Ny regler kan presse danske virksomheder ift. elektronikaffald (e-affald). IT-genbrugsvirksomhed har fire gode råd.

Foto: 3StepIT

07.05.2024

CSR.dk

I 2024 øges miljø og bæredygtighedskravene til danske virksomheder. Flere nye EU-direktiver og forordninger er på vej, og de nye regler kan ifølge lektor på Aalborg Universitet sætte nogle danske virksomheder under pres.

Ifølge den globale statistikbank Statista generes der årligt op mod otte kilo e-affald pr indbygger i hele verden. Det er en forøgelse på 80 procent siden 2010, og ifølge beregninger vil tallet stige med over 30 procent inden 2030.

”E-affald er et problem, vi bliver nødt til at håndtere, og derfor er det nødvendigt at kigge på, hvordan man forbruger produkterne. Problemet med elektronik er, at levetiden er lav, men levetidsforlængelse og flere brugsfaser af produkterne kan have en stor betydning for miljøbelastningen,” siger Anja Marie Bundgaard, lektor på Institut for Bæredygtighed og Planlægning på Aalborg Universitet.

Med fokus på cirkulær økonomi i både de nye rapporteringskrav og udvidelsen af EU’s Ecodesign-direktiv og nye regler om retten til reparation vil flere virksomheder sandsynligvis komme under pres. 

”De omfattede virksomheder skal være skarpe på hvordan de håndtere ressourceforbrug, genbrug og genanvendelse i deres virksomheden herunder også elektronik og ikke mindst e-affald, siger Anja Marie Bundgaard.

Gode råd er bæredygtige

En af Danmarks specialiserede virksomheder inden for genbrug af IT, 3stepIT, hilser nye og skrappere regler velkommen. Men de mener samtidig, at mange virksomheder er på bar bund i forhold til håndtering af elektronik og e-affald.

”Vi skal i langt højere grad erkende, at elektronisk affald medfører store miljømæssige problemer, men vi er også meget bevidste om, at det kan være svært at overskue, hvor man som virksomhed skal starte. Derfor har vi opstillet en række gode råd til virksomhederne, som kan hjælpe dem på vej med deres arbejde med ESG-initiativer på elektronikområdet, siger Lasse Garby, dansk landechef for 3stepIT. 

De fire gode råd er:

  • Hav en E-affaldspolitik
    Ved at udarbejde en e-affaldspolitik, der er i overensstemmelse med virksomhedens bredere ESG-mål, kan IT gøres til en integreret del af de overordnede målsætninger. Inkludering af konkrete mål vil hjælpe med at måle og rapportere fremskridt, der viser IT’s bidrag til virksomhedens bæredygtighedsinitiativer.
  • Håndter gammelt udstyr
    Mange låser stadig gamle eller defekte enheder væk i skabe, skuffer eller kælderrum, men genanvendelse er en afgørende praksis, når det kommer til bæredygtighed for elektronik. Ved at bortskaffe gamle enheder og udnytte den resterende markedsværdi, kan man slå to fluer med ét smæk: Man bidrager til at nedbringe mængden af e-affald og sikrer samtidig forsvarlig datasletning, så man undgår sikkerhedsbrud.
  • Overvåg enhedernes ”sundhed”
    Overvågning af enhedens sundhedstilstand kan hjælpe med til at forlænge levetiden, så enhederne kan anvendes i så lang tid som muligt. En asset management-platform, der giver mulighed for at overvåge standen for hver enhed, vil hjælpe med at opdage og løse udfordringer, inden de bliver kritiske, og kunne planlægge udskiftninger rettidigt.
  • Beregn hvor meget e-affald I kan undgå
    Det er ikke uvæsentlige mængder e-affald, en virksomhed kan være med til at undgå havner på lossepladsen. Vores bæredygtighedsberegner viser, hvor mange kilo e-affald og CO2 man ved en bæredygtig bortskaffelsesløsning kan være med til at undgå bliver udledt, og det er essentiel viden for virksomhedernes overordnede forståelse for deres miljøpåvirkning på IT-området. 

- EHS

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.09.2026Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

24.09.2026FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)