P+: ESG er nu både ansvar og afkast

Hvordan udvikler investorers arbejde med og krav til information fra virksomheder om environment, social and governance-forhold (ESG) sig? Pensionskassen P+ deler her sine erfaringer.

11.08.2021

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

For fire år siden, da CSR.dk interviewede P+’s chef for ansvarlige investeringer, Kirstine Lund Christiansen, havde hun et halvt år tidligere fået 18 måneder af Pensionskassen for Akademikeres bestyrelse til at få implementeret relevante internationale retningslinjer i deres investeringssystem.

Det lykkedes. Men som Kirstine Lund Christiansen sagde allerede dengang, var hendes arbejde ikke slut efter de 18 måneder. ”Det er jo ikke noget, man som sådan bliver færdig med,” sagde hun.

Få af os ville dengang have gættet på, at finanssektorens fokus på ESG, Environment – Social – Governance – som det nu hedder hos dem – ville fylde så meget blot fire år senere. Med stærk stigende summer som styres i den retning, voksende krav fra børser og investorer og krævende lovgivning fra især EU.

CSR.dk har derfor igen henvendt sig til Kirstine Lund Christiansen, som i dag er VP og Head of ESG i P+, og spurgt til, hvordan arbejdet med ESG ser ud i dag, og hvordan det har ændret sig siden vi talte sammen sidst.

Hvordan påvirker det generelt stigende fokus på ESG i finanssektoren P+'s og dit arbejde?
Det stigende fokus på ESG i finanssektoren mærker vi selvfølgelig også i P+. Vi oplever også at vores medlemmer interesserer sig for, hvordan vi arbejder med ESG.

Vi er meget opmærksomme på, hvordan vi får formidlet vores ESG-arbejde overfor vores medlemmer. Arbejdet med ESG og ansvarlige investeringer er ofte komplekst og dilemmafyldt, og det er en vigtig pointe, som vi gerne vil dele med medlemmerne. Og det gælder vel og mærke både, når vi adskiller os positivt, og når vi er udfordret. Med åbenheden håber vi at bidrage til en øget vidensdeling og dermed en mere kvalificeret debat om ESG og ansvarlighed i investeringssammenhænge.

Derudover oplever vi, at det øgede fokus på ESG har betydet, at nogle af de opgaver vi tidligere har løst for at følge internationale retningslinjer, nu er opgaver, som er blevet lovpligtige. Det gælder f.eks. de due diligence processer, som vi implementerede for 4 år siden, hvor vi integrerer ESG-risici i vores vurdering af investeringer på tværs af aktivklasser (aktier, obligationer, ejendomme osv, red.). Dengang implementerede vi dem for at følge internationale retningslinjer, mens det i dag er integreret i EU’s Disclosure-forordning, at vi skal foretage denne due diligence.

Og så har vi løbende opnormeret med ESG-ansatte i P+. Senest har vi ansat en ESG-risk manager, da vi har brug for kompetencer, som både forstår de krav der stilles til ESG-data, og som kan integrere det i vores rapportering på linje med andet data.

Kirstine Lund Christiansen er underdirektør og head of ESG i pensionskassen P+. Foto: P+.

Hvad gør I i dag, som I ikke gjorde for fire år siden?
Når vi tidligere vurderede ESG-risici var vores primære fokus på risici for miljø og mennesker. Nu vurderer vi også systematisk potentielle ESG-relaterede finansielle risici for P+. Dvs. om ESG-forhold, forstået som en miljømæssig, social eller ledelsesmæssig begivenhed eller omstændighed i en virksomhed, kan have negativ påvirkning på vores afkast.

Som nævnt ovenfor har vi det seneste år prioriteret at øge transparensen om vores beslutninger, bl.a. ved at offentliggøre forskellige materialer. F.eks. en liste over P+ investeringer i nogle af verdens mest CO2-intensive selskaber, samt information om, hvordan vi arbejder med selskaberne og en liste over selskaber i porteføljen, vi har identificeret med mulig relation til militærregimet i Myanmar, og hvordan vi forholder os til dem. Vi har også produceret og frigivet et interaktivt dilemmaspil og et metodepapir, som grundigt beskriver vores tilgang til olie- og kulselskaber.

I 2020 tilsluttede P+´s sig desuden Net-Zero Asset Owner Alliance. Vi har dermed forpligtet os til at vores portefølje skal være CO2-neutral i 2050. Det er et prioriteret projekt i P+, at nå denne målsætning, og vi er i øjeblikket i gang med en analyse af porteføljen for at identificere, hvad det vil kræve at nå vores klimamål.

I bestræbelserne på at opnå en CO2-neutral portefølje har vi allerede i 2020 frasolgt 51 CO2-intensive selskaber, heraf 40 kulselskaber, for i alt 296,8 mio. kr. og investeret for ca. 1,4 mia. kr. i nye fonde, som vil investere i vedvarende energi. I januar 2021 flyttede vi desuden 2,5 mia. kr. over i en fond med et lavt CO2-aftryk.

Hvordan har jeres krav til jeres investeringer og dem, der investerer på jeres vegne, ændret sig?
De har ændret sig i tråd med vores ændrede fokus, som beskrevet oven for: fra udelukkende at se på risici for miljø og mennesker, til også at vurdere finansielle risici for P+ med udgangspunkt i ESG.

Hvordan arbejder i med EU's taksonomi og de tilhørende disclosure-krav - og hvordan påvirker det, hvad I kræver af jeres investeringer?
I forbindelse med potentielle nye investeringer indgår vi i dialog og stiller krav om dette med relevante kapitalforvaltere. For at P+ kan rapportere på taksonomi og data-delen af Disclosure-forordningen, er vi afhængige af at få leveret data fra kapitalforvaltere og virksomheder. 

Samtidig er de tidligere beskrevne due diligence processer som resultat af EU’s disclosure-forordning en del af vores dialog med kapitalforvaltere.

Vi er gået i gang med dette, for selvom ikrafttrædelsestidspunktet for dele af Disclosure-forordningen er udskudt, så er det stadig vigtigt for os at arbejde for, at skrive ind i nye aftaler med kapitalforvaltere at P+ kan få adgang til data når det bliver relevant.

Hvis du skal give virksomhederne et godt råd til, hvordan de bedst forbereder sig på øgede krav fra investorer - hvad ville det så være? Hvad skal de gøre og hvad skal de ikke gøre?
Som investor er vi i vores arbejde afhængig af information fra virksomheder omkring, hvordan de arbejder med væsentlige problemstillinger.

Vi har brug for at den information, vi modtager fra virksomhederne, er på linje med, hvad FN´s retningslinjer om menneskerettigheder og erhvervsliv og OECD’s retningslinjer for multinationale virksomheder kræver. Det inkluderer information om, hvilken relation selskaber har til den aktuelle problematik, overvejelser omkring handling, og hvad selskaberne har tænkt sig at gøre.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: ESG

Finanssektorens interesse for og krav til information om environment, social og governance-emner (ESG) er vokset markant, på grund af et ændret risikobillede og ny lovgivning. Hvad betyder det for sektorens arbejde og for relationen mellem finans og virksomheder? 

Relateret indhold

24.10.20253H Law

Sponseret

Kan selv en grøn farve være vildledende?

10.10.20253H Law

Sponseret

Når mærker vildleder: EU strammer reglerne for grøn markedsføring

08.10.20253H Law

Sponseret

Nye regler om mærkningsordninger

29.09.20253H Law

Sponseret

Løsninger frem for begrænsninger – juridisk rådgivning

24.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Fire ud af fem forbrugere ser bæredygtighed som lige så vigtig som pris og bekvemmelighed

15.09.2025BSR

Sponseret

Partnering with Suppliers to Advance Human Rights Due Diligence

08.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

UNGA & Leaders Summit 2025

25.08.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: CO2-tal og klimadata – hvordan formidler man det juridisk korrekt?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

04.11.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

04.11.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Beierholm
Webinar
ESG to the point: EcoVadis - Sådan bliver I klar.

Arbejder din virksomhed med leverandører, kunder eller samarbejdspartnere, der stiller krav om bæredygtighedsdokumentation? – så er I muligvis blevet bedt om at gennemføre en vurdering via EcoVadis. EcoVadis er en af verdens mest anvendte platforme til vurdering af virksomheders bæredygtighedspræstationer – og bliver i stigende grad et krav i både offentlige og private udbud, partnerskaber og leverandørrelationer.

Dato

04.11.2025

Tid

08:15

Sted

Teams

Beierholm
Kursus
Sustainability Management i praksis - Aarhus november 2025

Sustainability Management i praksis er en eksklusiv, konkret og handlingsorienteret uddannelse til dig, der har ansvar for ESG og bæredygtighed. Du får overblik og indblik, der gør dig klar til at sætte mål og eksekvere på dem med det samme.

Dato

04.11.2025

Tid

09:00

Sted

Aarhus

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
EU Sustainability Navigator Session 4: EU Deforestation Regulation (EUDR)

Are you struggling to keep up with the rapid evolution of EU sustainability regulations? The EU Sustainability Navigator leverages the extensive experience of the UN Global Compact to support companies in driving meaningful impact to help guide action and overall impact.

Dato

04.11.2025

Tid

15:00

Sted

Online