Oxfam IBIS vil have stoppet medicinalfirmaers brug af skattely efter afsløring

Rapport løfter sløret for multinationale medicinalfirmaers metoder til at undgå at betale skat. Ifølge Oxfam koster det syv lande i Latinamerika og Asien over 700 mio kroner om året i tabte skatteindtægter. Organisationen opfordrer til at styrke virksomhedernes såkaldte land-for-land rapportering.

Oxfam IBIS opfordrer nu på baggrund af en ny rapport om skattely, EU til vedtaget princippet om offentlig land-for-land rapportering. Arkivfoto..

21.09.2018

CSR.dk

Pfizer, Merck, Johnson & Johnson og Abbott er navnene på fire af verdens største medicinalvirksomheder. Det er dog ikke det eneste, som de har til fælles.

I en ny rapport fra Oxfam IBIS peges der således på, at de alle gemmer store dele af deres overskud i skattely og beholder på den måde op mod 25 milliarder kroner årligt, som ellers skulle have været betalt i skat. Den praksis betyder ifølge Oxfam Ibis, at de medvirker til at øge den globale ulighed. Det skriver Globalnyt.

Læs også: EU udpeger nye skattely på ny sortliste

”Det er enten et besynderligt tilfælde eller - mere sandsynligt - en øvelse for at minimere deres skatteregning", siger Oxfam IBIS’ skatteekspert, Christian Hallum, der på den baggrund ser et behov for at ændre lovgivning på området.

”Den finte, som beskrives i rapporten er kun mulig, fordi virksomheder i dag helt lovligt kan sløre, hvor de har deres aktiviteter, og hvor de betaler deres skat. Det skal vi lave om ved at kræve, at multinationale selskaber offentligt skal aflægge et regnskab for hvert land, de er til stede i", siger Christian Hallum til Globalnyt.

Princippet hedder offentlig land-for-land rapportering og er lige nu til forhandling i EU. Danmark har flere gange gået forrest i kampen mod skattely, og nu opfordrer Christian Hallum til, at man sætter alt ind for at få vedtaget de nye regler.

”Det vil være et stort og vigtigt skridt i kampen mod den kapitalflugt, der skønnes at koste verdens udviklingslande 1.000 milliarder hvert eneste år – penge som kunne redde menneskeliv og skabe vækst og velfærd".

Store overskud i lande kendt som skattely
Rapporten ”Ulighed på Recept”, som Oxfam IBIS netop har offentliggjort, og som altså afslører Pfizer, Merck, Johnson & Johnson og Abbotts skattepraksis, gennemgår virksomhedernes regnskaber i årene fra 2013 til 2015 og viser, at virksomhederne rapporterer påfaldende beskedne overskud (5-7 procent) i lande med almindelige skattesatser, men de har langt større overskud (31 procent) i lande, der er kendte skattely.

”Når multinationale virksomheder mindsker deres skat, øger de den globale ulighed, og det er de fattigste der lider mest. Det er tragisk, at der stadig er steder i verden, hvor forældre mangler basal lægehjælp til deres børn, eller hvor familier må vælge mellem mad eller livsvigtig medicin. Endnu værre er det, at medicinalvirksomheder selv bidrager til denne tragedie ved at drive virksomhed, som de gør", siger Christian Hallum til Globalnyt.

Læs også: OECD-lande går i kødet på skatteunddragelse

I rapporten går man ud fra, at der er tale om kreativ bogføring og ikke tilfældigheder. Det anslås, at Danmark alene ville have modtaget 138 millioner flere skattekroner fra de fire selskaber, hvis de havde betalt skat af det reelle overskud i Danmark, ligesom at de syv lande, der indgår i undersøgelsen - Chile, Colombia, Ecuador, Indien, Pakistan, Peru og Thailand - ville havde fået 722 millioner kroner mere ind i skat hvert eneste år.

 - JMA

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.01.2026CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

11.12.20253H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

10.12.2025CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

10.12.20253H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

05.12.2025CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

01.12.20253H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

28.11.2025CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

07.11.2025CSR.dk

Amerikanske delstater truer med retssager mod techgiganter der følger EU-regler

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.01.2026

Sted

Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

26.01.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

26.01.2026

Sted

København

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.01.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

26.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København