Oslo bliver Nordens grønne hovedstad

Magten er skiftet i den norske hovedstad, og den nye rød-grønne koalition har med det samme markeret sig: Oslo skal sige farvel til fossile brændstoffer og presse CO2-udslippet i bund.

En rød-grøn koalition har indtaget rådhuset i Oslo og vil stoppe byens investeringer i fossil energi. Foto: Flickr/Wojtek Gurak.

21.10.2015

CSR.dk

Det er nye tider hos vores naboer mod nord. Efter 18 år med borgerligt styre overtog en koalition af Sosialistisk Venstreparti, Arbeiderpartiet og Miljøpartiet De Grønne magten i Oslo for en måneds tid siden, og det kommer indbyggerne i den norske hovedstad – og resten af landet – til at kunne mærke, skriver Politiken.

Læs også: OECD: Vi vil have bedre klima, men love og regler passer til fossile brændstoffer

Som et af de centrale punkter i den Platform for Byrådssamarbeid, de tre partier fremlagde i mandags, står nemlig et komplet boykot for investeringer i fossile brændstoffer, der betyder, at den kommunale pensionskasse, Oslo Pensjonsforsikring, inden for den nærmeste fremtid skal have flyttet de 61 mia. danske kroner, den har investeret i netop fossil energi, over i mere bæredygtige projekter.

Derudover skal Oslo i 2030 have reduceret sit CO2-udslip med 95 procent sammenlignet med 1990, ligesom biltrafikken skal mindskes med 20 procent inden 2020 og en tredjedel inden 2030.

Med Norges status som olieland og den stenrige oliefond som en af verdens største investeringsaktører in mente, er der ikke alene en række åbenlyse miljømæssige aspekter ved beslutningen, men også nogle mere symbolske, men bestemt ikke mindre vigtige, ifølge Oslos nye magthavere.

”Vi sender et stærkt signal. Det meste af det kul, olie og gas, vi kender til, skal blive liggende i jorden for at forhindre katastrofale klimaforandringer. Derfor er det vigtigt at trække investeringer ud af fossil energi”, siger De Grønnes spidskandidat i Oslo, Lan Marie Nguyen Berg, til Politiken.

Det daværende konservative byråd besluttede godt nok allerede i marts at stoppe investeringer i kul, men da Norge kun har ganske få, små kulminer, var det ikke nogen svær beslutning. Lidt mere opsigt vakte det dog, da det norske Storting i juni fulgte op ved at gøre samme politik gældende for førnævnte oliefonds gigantiske pengetank på over 6.000 mia. danske kroner.

Læs også: Ikke flere norske oliepenge til fire asiatiske virksomheder

Herhjemme har byrådet i Roskilde for tre uger siden ligeledes vedtaget et totalt stop for ’sorte’ investeringer i kommunen, men Oslo, der ifølge det rød-grønne samarbejdsoplæg vil vokse med 200.000 indbyggere de næste 20 år, er den første hovedstad i verden, der på den både blacklister fossile brændstoffer.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.09.2026CSR.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

11.09.2026CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

CSR.dk

B Corp: Foodservicevirksomhed recertificeret efter skærpet standard

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

Schneider Electric

Sponseret

Elektrificeringen presser pladsen i bygningers eltavler – ny innovation skal løse voksende sikkerhedsudfordring

CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

Tork

Sponseret

Hotel Nyborg Strand giver brugte papirhåndklæder nyt liv

CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Konference
HELLO! AI + Sustainability

At this HELLO! networking event, we once again bring together UN Global Compact participants, this time to explore how digital technologies, particularly AI, are beginning to shape the way companies work with sustainability in practice.

Dato

16.09.2026

Tid

08:30

Sted

Bryghusgade 8, 1473 København, Denmark

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

Hvordan arbejder man struktureret med miljøledelse? Hvordan bruger man ISO 14001 som et praktisk værktøj - ikke bare som dokumentation, men som et fundament for grøn drift, compliance og mindre risiko? På ISO 14001 Inspirationsseminar får du et klart overblik over standardens krav og muligheder, så du kan vurdere, hvor jeres organisation står i dag, og hvad der skal til for at komme videre.

Dato

17.09.2026

Sted

Fredericia

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Supply chain og AI - kom hurtigere fra data til værdiskabende handling

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I kan styrke jeres supply chain og skabe bedre beslutninger, smartere processer, hurtigere eksekvering og øget konkurrencekraft – også i et usikkert marked.

Dato

17.09.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Webinar
CoP Food: Deep Dive Supplier dialogue workshop on South African Fruits

South Africa is a dominant fruit exporter in the global market, with the EU among its key export destinations. In Denmark, buyers of fresh and processed fruits are aware that fruit production is increasingly vulnerable to climate fluctuations, with less predictable harvests, droughts, floods and negative impacts on nature. Furthermore, food supply chains are often characterized by socio-economic challenges such as poverty and precarious conditions for workers.

Dato

17.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online