Olieselskab vil offentliggøre klimadata efter pres

BP bøjer sig for pres fra investorer i Climate Action 100+ og vil fremover offentliggøre data for, hvordan fremtidige olie- og gasinvesteringer flugter med FN’s Klimaaftale.

BP vil efter pres fremover offentliggøre data for, hvordan fremtidige olie- og gasinvesteringer flugter med FN’s Klimaaftale..

08.02.2019

CSR.dk

De fleste har nok en ide om, at olieselskaber ikke er gode for klimaet, da de udleder store mængde CO2 ved afbrænding hos slutbrugerne. Præcis hvor store mængder, der er tale om, er der dog nok færre der ved, og det er da også sjældent et samtaleemne, når olieindustriens ledere samles.

Det kan dog ændre sig nu. BP vil nemlig fremover offentliggøre data for, hvordan fremtidige olie- og gasinvesteringer flugter med FN’s Klimaaftale.

Læs også: Aktive investorer går efter olieselskaberne

Det skriver Finans.dk.

”BP er forpligtet til at hjælpe med at løse den dobbelte udfordring, der består i at skaffe mere energi med færre udledninger. Den øgede rapportering vil give investorerne større klarhed over, hvordan koncernen kan fortsætte med at levere værdi i energiomstillingen på måder, der er konsistente i forhold til FN’s Klimaaftale”, siger BP’s bestyrelsesformand Helge Lund i en børsmeddelelse.

Ifølge Finans.dk stammer initiativet dog ikke fra BP selv, men derimod fra investorer i Climate Action 100+, der til BP’s ordinære generalforsamling stiller forslag om, at BP skal opstille en strategi for reduktion af udledningen af drivhusgasser; herunder i forbindelse med fremtidige investeringer. Tillige skal den samlede aflønning af direktører afspejle, hvordan de efterlever disse krav.

Fortsat bekymring hos investorer
Climate Action 100+ omfatter 310 investorer, der til sammen har aktiver for mere end 208.000 mia. kr. under forvaltning. De har noteret sig, at BP’s bestyrelse anbefaler gruppens forslag, men det er dog ikke nok til at gøre dem tilfreds.

”Investorerne er fortsat bekymrede over, at koncernen (BP) endnu ikke har fremlagt sin strategi, herunder hvordan den planlagte vækst i olie- og gasudvindingen skal kompenseres gennem investeringer i forretningsområder med meget lave udledninger for at kunne efterleve FN’s Klimaaftale”, hedder det i en udtalelse.

BP er langt fra det eneste olieselskab, som bliver mødt af resolutioner, der skal få dem til at offentliggøre deres klimastrategier og tal på deres klimapåvirkning  på deres årlige generalforsamling. I dette og foregående år er især Shell, ExxonMobil, Chevron og Equinor under tilsvarende pres. 

"Store olieselskaber har mere magt end de fleste regeringer," siger Mark van Baal, som har grundlagt en hollandsk aktionæraktivistgruppe kaldet Follow This. "De eneste, der kan få de selskaber til at forandre sig, er investorerne."

Læs også: Dokumentar: Olieindustrien har tiet om klimaforandringerne i 60 år

Globalt står olieindustrien dog i det dilemma, at efterspørgslen efter olie og naturgas fortsætter med at stige.

I 2018 rundede den globale olieefterspørgsel 100 mio. tdr. i døgnet, og ifølge Det Internationale Energi Agentur (IEA) er der ingen tegn på, at der på denne side af 2030 vil ske en stagnation i hverken det globale forbrug af olie eller naturgas.

- JMA

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.05.2026CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

08.05.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

CSR.dk

Cirkulært byggeri: Flere penge til at få flere byggematerialer tilbage i kredsløb

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Vi er et vindmølleland, som ikke længere opfører vindmøller på land

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DTU
Webinar
Executive Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with an Executive Master in Sustainable Leadership.

Dato

11.05.2026

Tid

16:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Ny og revideret ISO 22002-serie (online)

Bliv opdateret på de seneste ændringer i ISO 22002-serien og forstå de nye krav til Pre-Requisite Programs (PRP)

Dato

12.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart

PwC Danmark
Webinar
Green Taxes and Energy Tax Reimbursement

In this webinar you will get a concise update on the revised rules for reimbursement of energy and excise duties effective from 1 January 2026 and what they mean for companies in practice.

Dato

12.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online