OKNygaard sætter klimaforandringer på arbejdsskemaet

Hos anlægsgartnervirksomhed og klimaentreprenør OKNygaard er klimatilpassede løsninger og biodiversitet en fast del af hverdagen. Nu sættes viden om klimaforandringer også på skemaet. Med klimaspillet ”Climate Fresk” bliver mere end 500 medarbejdere involveret i arbejdet med mere bæredygtige løsninger. Flere idéer er allerede blevet implementeret.

Medarbejderne hos OKNygaard bliver involveret i virksomhedens arbejde med klimaforandringer gennem klimaspillet "Climate Fresk".

18.05.2022

CSR.dk

At være Danmarks førende klimaentreprenør og anlægsgartner kræver, at viden om klimaforandringer er kendt af medarbejderne i OKNygaard. Som led i OKNygaards bæredygtighedsstrategi skal alle medarbejdere engageres yderligere i det aktive arbejde med at afhjælpe klimaforandringerne.

Faktaboks

En del af OKNygaards arbejde med at skabe fokus på klimaforandringer indebærer også international vidensdeling. OKNygaard er i samarbejde med Jordbrugets Uddannelsescenter i Beder i gang med at etablere et dansk videnscenter med fokus på urban greening, borgertrivsel og biodiversitet.

Projektet er en del af et 4-årigt EU-udviklingsprojekt kaldet European Platform for Urban Greening (EPLUG), hvor der arbejdes med at styrke samarbejdet på tværs af virksomheder, forskere og anlægsgartnerfaget i Danmark, Tjekkiet, Rumænien, Finland, Spanien og Holland bl.a. ved at koble politiske dagsordener, viden og indholdet i anlægsgartneruddannelsen tæt sammen med udviklingen i byerne.

Klimaforandringer giver nyt syn på arbejdsopgaverne
I 2021 og 2022 har flere af OKNygaards medarbejdere haft en anderledes arbejdsdag. De har nemlig haft ’Climate Fresk’ på dagsordenen; et klimaspil, der bidrager til større viden om mekanismerne bag klimaforandringer, og som samtidig opfordrer deltagerne til at komme med forslag til, hvordan klimaforandringerne skal håndteres.

For administrerende direktør hos OKNygaard, Ole Kjærgaard, giver spillet et godt perspektiv til medarbejdernes daglige arbejde:

”Climate Fresk er ideelt til at give viden om et komplekst emne på en involverende måde. Klimaforandringerne spiller direkte ind på vores branche, men mekanismerne bag er ikke altid klare. Vi oplever, at medarbejderne går engageret til værks med spillet og får ny viden, som de ikke havde før. Det giver dem en ny forståelse for det arbejde, de udfører, og den rolle, de kan spille fremadrettet for at skabe løsninger til gavn for klima og miljø”, udtaler Ole Kjærgaard, adm. direktør i OKNygaard.

Dialog og samarbejde sætter gang i løsningerne
Det er ikke bare ny viden og forståelse, der er i fokus med ’Climate Fresk’-spillet. Det er også direkte involvering og ideer på baggrund af medarbejdernes nye viden. To konkrete medarbejderforslag fra en ’Climate Fresk’ er allerede blevet implementeret hos OKNygaard. Det gælder forslaget om pesticidfri ukrudtsbehandling og konceptet ”Den Grønne Vandring”, som OKNygaard netop har lanceret som landsdækkende tilbud. Her er målet bl.a. at give kunderne bedre viden om biodiversitet. De to tilbud understreger netop, hvad spillet kan, hvis man spørger OKNygaards administrerende direktør, Ole Kjærgaard:

”Fællesskab er en vigtig del af spillet og understreger, hvad samarbejde og mødet mellem fagligheder kan bidrage til: Nemlig nye, konkrete løsninger. Når man går hjem efter en ’Climate Fresk’ føler man sig både klogere og udfordret af sin nye viden”, slutter Ole Kjærgaard af.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

20.10.2026CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

20.10.2026Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

CSR.dk

Første storby i verden: København er selvforsynende med lokal biogas fra toiletskyl og madaffald

Klimaskovfonden

Sponseret

Virksomheder kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 23. oktober: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

23.10.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København