Offentlige indkøb svigter den grønne omstilling
Netcompany er kommet i modvind for manglende klimamål, men sagen blotlægger mere den det – der er et systemisk svigt i den offentlige sektor, når det gælder bæredygtighedskrav.
Den offentlige sektors enorme indkøbskraft kunne rykke mange danske virksomheder i den rigtige retning.. Foto: CSRD+CO
Umiddelbart kan være svært at forstå, hvordan en virksomhed blandt de 25 største danske børsnoterede selskaber i 2026 kan mangle et samlet klimamål.
Men det kan faktisk nemt forklares ved, at en betydelig del af deres omsætningen hentes i offentlige kontrakter. Det offentlige har nemlig ingen konsekvent retning for ESG-krav i deres udbud – i modsætning til den private sektor.
Kæmpe indkøbskraft uden retning
Danske kommuner og regioner køber alene årligt ind for over 100 milliarder kroner. Klimaaftrykket fra disse indkøb er i følge KL’s fælleskommunale indkøbsstrategi 2024-2030 opgjort til omkring 6,8 mio. ton CO₂e.
Med den indkøbskraft kunne kommuner og regioner være med til at skabe enorme ringe i vandet og motivere tusindvis af store og små virksomheder til at sætte skub i den grønne omstilling. Men foreløbigt anvender man kun retorik og gode intentioner. Og det flytter som bekendt ikke ingenting.
Når ESG ikke konsekvent vægtes, vinder den dårligste løsning
Når tildelingskriterierne ikke er ensartet eller konsekvente, har leverandøren sjældent råderum til at vælge de miljørigtige materialer, eller investering i de energieffektive løsninger eller de langsigtede tag med bedre trivsel, compliance og ansvarlig leverandørstyring. Totalomkostninger, risikoreduktion og robusthed i værdikæden drukner i kortsigtede besparelser – og den dårligste løsning vinder.
Ikke mere bureaukrati – men en fælles retning
De offentlige indkøbere tror, at de beskytter deres leverandører mod administrative byrder, men i virkelighedenskaber er de med til at skabe skævhed i marked, hvor nogle virksomheder investerer i at være fremtidssikrede, mens andre lever på lånt tid med lave priser. Det er en bjørnetjeneste – ikke blot for leverandørerne, men for hele omstillingen og for samfundet.
Ingen argumenterer herfra for, at alle offentlige kontrakter skal underlægges fuld CSRD-rapportering. I stedet bør man stille klare, rimelige og ensartede krav. Der findes allerede et oplagt udgangspunkt i EU’s VSME-standard, som netop er udviklet til at give SMV’er m.fl. en proportional og struktureret ramme for ESG-dokumentation. Den kunne med fordel danne fælles reference for alle offentlige udbud.
Det handler ikke om at gøre udbuddene tungere. Det handler om at skabe sammenhæng, fair konkurrence og få sat skub i den grønne omstilling blandt danske virksomheder.
