Offensiv Barack Obama tager teten på miljøet

USA vil være frontløber og presse andre lande til omfattende klimaaftaler. Præsident Obamas tiltag kan få positiv betydning for dansk erhvervsliv, mener dansk ambassadør i USA samt Vindmølleindustrien.

Barack Obama, her fotograferet under sin valgkampagne i 2012. Foto: Pete Souza/Det Hvide Hus. .

26.06.2013

CSR.dk

<p>"Det er positivt, at USA nu anerkender, at man er nødt til at forholde sig til eksisterende energiforsyning og de problemer, den har".</p>

Jan Hylleberg, formand for Vindmølleindustrien, i Børsen.

Obama vil forpligte sig til at udvide og underbygge internationale initiativer, herunder bilaterale initiativer med Kina, Indien og andre større udviklingslande. Præsidenten vil også i de kommende år stille cirka 40 milliarder kroner til rådighed for projekter, som skal effektivisere energisektoren.Alle de nye initiativer skal tages ved præsidentielle beslutninger, da Kongressen ikke bakker initiativerne op.

Godt for dansk erhvervsliv
Den danske ambassadør i USA, Peter Taksøe Jensen, mener i følge Berlingske, at Obamas nye udspil kommer til at betyde en del for dansk erhvervsliv.

"Vi har opbygget en enorm viden i gennem 40 år på en lang række af de områder, også med at forbedre bygninger, så man kan spare på energien. Der er med Obamas plan meget store muligheder for de danske virksomheder", siger ambassadøren til Berlingske.

Til Politiken siger Peter Taksøe Jensen:

"Det er formentlig den bedste plan, som realistisk kan gennemføres. Og den skal man selvfølgelig ikke afvise, bare fordi man godt kunne tænke sig noget mere".

Optimisme i vindsektor
Vigtigt og godt nyt for den grønne dagsorden. Sådan lyder det i følge dagbladet Børsen fra Jan Hylleberg, direktør i Vindmølleindustrien, om Obamas klimaplan.

"Det er positivt, at USA nu anerkender, at man er nødt til at forholde sig til eksisterende energiforsyning og de problemer, den har. Det giver os nogle redskaber til den omstilling, der er nødvendig, og det betyder, at der vil blive fair og lige konkurrence", siger Hylleberg i følge avisen.

Vindindustirens frontfigur tilføjer, at det nu er vigtigt, at "få investorerne til at tro på, at der vil være et marked, som kan bære de investeringer der kræves" (Børsen-citat slut).

Gennemføres ved præsidentielle beslutninger
Obamas holdt sin tale, hvor han præsenterede regeringens nye handleplan, på Georgetown University i aftes dansk tid. Talens indhold var dog tidligere på dagen kommet til offentlighedens kendskab.

Barack Obama går solo med sin klimaplan. Alle de forslag, præsidenten fremlagde, vil kunne gennemføres udelukkende gennem præsidentielle beslutninger og dermed uden Kongressens hjælp.

På DR Viden kan du læse om Obamas fire tiltag, der skal begrænse CO2, og du kan læse om den særlige lov, der giver USA's præsident magt til at handle uden om Kongressen.

Læs 'Barack Obama er på vej med klimaplan' her

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

24.04.2025Mind Energy

Sponseret

Energi Danmark konsoliderer sig på tværs af Norden

23.04.2025CSR.dk

Fra mælkekarton til byggemateriale: Skånsk virksomheder fordobler kapaciteten

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Kan du samle det stærkeste hold klimakæmpere?

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Aktiv transport med 10 virksomheds initiativer

22.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electrics Go Green Competition vender tilbage i 2025 – danske grønne talenter skal i spil

10.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Dit transportvalg har betydning for dit helbred og vores planet

09.04.2025CSR.dk

93,6 millioner sikrer CONCITOs fortsatte indsats

09.04.2025CSR.dk

Vognmænd får mulighed for at søge om støtte til grønne lastbiler

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle