Offensiv Barack Obama tager teten på miljøet

USA vil være frontløber og presse andre lande til omfattende klimaaftaler. Præsident Obamas tiltag kan få positiv betydning for dansk erhvervsliv, mener dansk ambassadør i USA samt Vindmølleindustrien.

Barack Obama, her fotograferet under sin valgkampagne i 2012. Foto: Pete Souza/Det Hvide Hus. .

26.06.2013

CSR.dk

<p>"Det er positivt, at USA nu anerkender, at man er nødt til at forholde sig til eksisterende energiforsyning og de problemer, den har".</p>

Jan Hylleberg, formand for Vindmølleindustrien, i Børsen.

Obama vil forpligte sig til at udvide og underbygge internationale initiativer, herunder bilaterale initiativer med Kina, Indien og andre større udviklingslande. Præsidenten vil også i de kommende år stille cirka 40 milliarder kroner til rådighed for projekter, som skal effektivisere energisektoren.Alle de nye initiativer skal tages ved præsidentielle beslutninger, da Kongressen ikke bakker initiativerne op.

Godt for dansk erhvervsliv
Den danske ambassadør i USA, Peter Taksøe Jensen, mener i følge Berlingske, at Obamas nye udspil kommer til at betyde en del for dansk erhvervsliv.

"Vi har opbygget en enorm viden i gennem 40 år på en lang række af de områder, også med at forbedre bygninger, så man kan spare på energien. Der er med Obamas plan meget store muligheder for de danske virksomheder", siger ambassadøren til Berlingske.

Til Politiken siger Peter Taksøe Jensen:

"Det er formentlig den bedste plan, som realistisk kan gennemføres. Og den skal man selvfølgelig ikke afvise, bare fordi man godt kunne tænke sig noget mere".

Optimisme i vindsektor
Vigtigt og godt nyt for den grønne dagsorden. Sådan lyder det i følge dagbladet Børsen fra Jan Hylleberg, direktør i Vindmølleindustrien, om Obamas klimaplan.

"Det er positivt, at USA nu anerkender, at man er nødt til at forholde sig til eksisterende energiforsyning og de problemer, den har. Det giver os nogle redskaber til den omstilling, der er nødvendig, og det betyder, at der vil blive fair og lige konkurrence", siger Hylleberg i følge avisen.

Vindindustirens frontfigur tilføjer, at det nu er vigtigt, at "få investorerne til at tro på, at der vil være et marked, som kan bære de investeringer der kræves" (Børsen-citat slut).

Gennemføres ved præsidentielle beslutninger
Obamas holdt sin tale, hvor han præsenterede regeringens nye handleplan, på Georgetown University i aftes dansk tid. Talens indhold var dog tidligere på dagen kommet til offentlighedens kendskab.

Barack Obama går solo med sin klimaplan. Alle de forslag, præsidenten fremlagde, vil kunne gennemføres udelukkende gennem præsidentielle beslutninger og dermed uden Kongressens hjælp.

På DR Viden kan du læse om Obamas fire tiltag, der skal begrænse CO2, og du kan læse om den særlige lov, der giver USA's præsident magt til at handle uden om Kongressen.

Læs 'Barack Obama er på vej med klimaplan' her

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.05.2026Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

27.05.2026CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

CSR.dk

Når tech, AI og data skaber sund gennemsigtighed i forsyningskæden

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Carbon-Storing Acoustic Panels from Seagrass: Søuld’s Reinvention of a Forgotten Material

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

01.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Workshop
GRATIS WORKSHOP: VSME i praksis - dokumentér jeres klimaaftryk

Mød op hos Bæredygtig Herning og lær at arbejde struktureret med virksomhedens klimadata og dokumentér jeres klimaaftryk med VSME'en og Klimaklar.

Dato

01.06.2026

Tid

13:00

Sted

Bæredygtig Herning, Gl Skolevej 1, 7400 Herning

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.06.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

02.06.2026

Sted

Odense