Offensiv Barack Obama tager teten på miljøet

USA vil være frontløber og presse andre lande til omfattende klimaaftaler. Præsident Obamas tiltag kan få positiv betydning for dansk erhvervsliv, mener dansk ambassadør i USA samt Vindmølleindustrien.

Barack Obama, her fotograferet under sin valgkampagne i 2012. Foto: Pete Souza/Det Hvide Hus. .

26.06.2013

CSR.dk

<p>"Det er positivt, at USA nu anerkender, at man er nødt til at forholde sig til eksisterende energiforsyning og de problemer, den har".</p>

Jan Hylleberg, formand for Vindmølleindustrien, i Børsen.

Obama vil forpligte sig til at udvide og underbygge internationale initiativer, herunder bilaterale initiativer med Kina, Indien og andre større udviklingslande. Præsidenten vil også i de kommende år stille cirka 40 milliarder kroner til rådighed for projekter, som skal effektivisere energisektoren.Alle de nye initiativer skal tages ved præsidentielle beslutninger, da Kongressen ikke bakker initiativerne op.

Godt for dansk erhvervsliv
Den danske ambassadør i USA, Peter Taksøe Jensen, mener i følge Berlingske, at Obamas nye udspil kommer til at betyde en del for dansk erhvervsliv.

"Vi har opbygget en enorm viden i gennem 40 år på en lang række af de områder, også med at forbedre bygninger, så man kan spare på energien. Der er med Obamas plan meget store muligheder for de danske virksomheder", siger ambassadøren til Berlingske.

Til Politiken siger Peter Taksøe Jensen:

"Det er formentlig den bedste plan, som realistisk kan gennemføres. Og den skal man selvfølgelig ikke afvise, bare fordi man godt kunne tænke sig noget mere".

Optimisme i vindsektor
Vigtigt og godt nyt for den grønne dagsorden. Sådan lyder det i følge dagbladet Børsen fra Jan Hylleberg, direktør i Vindmølleindustrien, om Obamas klimaplan.

"Det er positivt, at USA nu anerkender, at man er nødt til at forholde sig til eksisterende energiforsyning og de problemer, den har. Det giver os nogle redskaber til den omstilling, der er nødvendig, og det betyder, at der vil blive fair og lige konkurrence", siger Hylleberg i følge avisen.

Vindindustirens frontfigur tilføjer, at det nu er vigtigt, at "få investorerne til at tro på, at der vil være et marked, som kan bære de investeringer der kræves" (Børsen-citat slut).

Gennemføres ved præsidentielle beslutninger
Obamas holdt sin tale, hvor han præsenterede regeringens nye handleplan, på Georgetown University i aftes dansk tid. Talens indhold var dog tidligere på dagen kommet til offentlighedens kendskab.

Barack Obama går solo med sin klimaplan. Alle de forslag, præsidenten fremlagde, vil kunne gennemføres udelukkende gennem præsidentielle beslutninger og dermed uden Kongressens hjælp.

På DR Viden kan du læse om Obamas fire tiltag, der skal begrænse CO2, og du kan læse om den særlige lov, der giver USA's præsident magt til at handle uden om Kongressen.

Læs 'Barack Obama er på vej med klimaplan' her

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

19.06.2026CSR.dk

Din elbil eller Googles datacenter? Hvem skal først i køen til elnettet?

18.06.2026Troldtekt A/S

Sponseret

Nyt samarbejde: Aktører i byggeriet vil bidrage til større biodiversitetshensyn i skovene

CSR.dk

Lave T-shirt-priser koster hos leverandører

CSR.dk

Tempoet skal tilbage i udrulningen af grøn energi

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Golden Goose: Fibre-Led Circularity in Luxury Fashion

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Bæredygtighed er blevet standardkrav i mødebranchen, men kommunikationen halter fortsat

CSR.dk

2030-klimamål hænger i en tynd tråd uden nye indsatser

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Ny EU-kurs for kemi kan gøre det sværere for forbrugerne

CSR.dk

Vi kan ikke løse klimakrisen som forbrugere

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor indtog Madens Folkemøde: Grøn smag og god dialog på menuen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Seminar
DS Bæredygtighedsdag 2026

På DS Bæredygtighedsdag 2026 sætter Dansk Standard sammen med en række relevante aktører fokus på social bæredygtighed på arbejdspladsen. Få inspiration til, hvad bæredygtig ledelse er, og hvordan jeres virksomhed kan skabe bedre trivsel for både ledere og medarbejdere, uden at miste fokus på drift og langsigtet udvikling.

Dato

25.06.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i København og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 1. juli: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

01.07.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 5. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

05.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

12.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Workshop
Temadag: Skab rammer der fremmer mental sundhed og performance

Få forskningsbaseret viden, sprød inspiration og konkrete ideer til handling, som du kan gå hjem og bruge i egen organisation. Deltag på denne 1-dags temadag.

Dato

13.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle