Obama er ikke færdig med klimatiltagene

Selvom hans tid som amerikansk præsident lakker mod enden, så har Barack Obama bestemt ikke slækket på klimaambitionerne. I weekenden præsenterede han sine tanker om fremtiden sammen med en ny og hårdere standard for brændstofeffektivitet for lastbiler.

USA's store lastbiler skal være mere brændstofeffektive og udlede mindre CO2 i fremtiden, var blandt andet beskeden fra Barack Obama i hans seneste ugentlige tale. Foto: Flickr/marksontok.

17.08.2016

Anders Kampmann, CSR.dk

"Klimaforandringerne er vor tids mest presserende problem og noget, vi ikke kan skubbe foran os længere – vores børns fremtid afhænger af vores indsats."

Med det budskab indledte USA’s præsident Barack Obama i lørdags sin ugentlige tale fra Det Hvide Hus i Washington. I talen fortsatte præsidenten herefter med at udpege de fremskridt, der er sket på netop klimaområdet siden han indtog det ovale kontor for godt 7½ år siden.

Fase 2 i Obama-administrationens drivhusgasprogram skal føre til en stribe besparelser, både finansielt og på CO2-kontoen. Illustration: U.S. Environmental Protection Agency/Department of Transportation, National Highway Traffic Safety Administration..

Læs også: Danmark med i omfattende satsning på grøn energi

”Vi har tredoblet vores vindkapacitet. Vi har mere end 30-doblet vores solkraft. I dele af Amerika er disse rene energikilder omsider blevet billigere end de mere beskidte, konventionelle former. Og CO2-udslippet fra vores energisektor er på det laveste niveau i 25 år, selv i takt med at vores økonomi vokser”, sagde han.

Mindre udledninger skal give store besparelser
Et andet succeskriterie for Obama handler ifølge præsidenten selv om de emissionsstandarder, man har defineret for udledninger af drivhusgasser fra både industri, energiproduktion, boliger, forbrugsgoder, og lette køretøjer.

Dette er et af de områder, hvor Obama understreger, at hans administration stadig har store ambitioner, selvom hans tid på den berømte adresse 1600 Pennsylvania Avenue snart slutter. I talen præsenterer han ganske kort den anden runde af standarder for brændstofeffektivitet for primært heavy duty vehicles – altså de helt store lastbiler – som det amerikanske transportministerium (DoP) så fremlagde i går.

Fase 2 i drivhusgasprogrammet fokuserer på skære i CO2-udledningerne og forbedre brændstofeffektiviteten gennem den teknologiske udvikling af bl.a. motorer, aerodynamik og brændstoftyper. Standarderne skal indfases gradvist frem mod 2027 og DoP regner med at de vil kunne spare 1,1 mia. ton CO2, over 300 mia. liter brændstof og give nettogevinster for 230 mia. dollars (godt 1.515 mia. kr.).

Mere ren energi og en bedre fremtid
Derudover vil Obama gå i dialog med Canada og Mexico for at opnå 50 procent ren energi i Nordamerika frem mod 2025, og så understreger han, at man ”vil fortsætte med at beskytte vores land- og vandområder så vores børn og børnebørn kan nyde vores smukkeste steder i generationer fremover”.

Afslutningsvis fremhæver han resultat af COP21 i Paris som ”historiens mest ambitiøse aftale om at redde den ene planet vi har”, og at den ikke er noget man ”river i stykker”, formentlig med henvisning til den republikanske præsidentkandidat Donald Trump, der i flere omgange har kaldt klimaforandringerne et ’fupnummer (hoax) skabt af kineserne’ og gentagne gange har lovet at trække USA ud af netop Parisaftalen, skulle han vinde efterårets valg.

Læs også: Dansk vandteknologi besøger Det Hvide Hus

På den baggrund lukker Barack Obama sin besked ved at slå fast, at ”hvis vi bliver ved med at skubbe på og lede verden i den rigtige retning, så er der ingen tvivl om at vi, i fællesskab, kan efterlade en bedre, renere og mere sikker fremtid for vores børn”.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.08.2026CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

11.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Flere gevinster ved en stresspolitik på arbejdspladsen

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

CSR.dk

EU's nye ETS-forslag: Balancegang mellem klimaambitioner og industriens konkurrenceevne

CSR.dk

Danskernes skjulte varmespild skal afsløres

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I ESG i Store Virksomheder

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for kommerciel bæredygtighed.

Dato

13.08.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Fra strategi til handling - ESG Masterclass (2,5-dage) - August 2026

Er din organisation klar til at tage de næste skridt mod større bæredygtighed? Med stigende krav fra kunder, medarbejdere og lovgivning bliver det stadig vigtigere at integrere bæredygtighed i hjertet af forretningen. På dette kursus lærer du, hvordan du kan skabe en konkret og målrettet bæredygtighedsstrategi, der omsætter ambitioner til handling.

Dato

19.08.2026

Tid

09:00

Sted

København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 19. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

19.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

20.08.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København