Obama er ikke færdig med klimatiltagene

Selvom hans tid som amerikansk præsident lakker mod enden, så har Barack Obama bestemt ikke slækket på klimaambitionerne. I weekenden præsenterede han sine tanker om fremtiden sammen med en ny og hårdere standard for brændstofeffektivitet for lastbiler.

USA's store lastbiler skal være mere brændstofeffektive og udlede mindre CO2 i fremtiden, var blandt andet beskeden fra Barack Obama i hans seneste ugentlige tale. Foto: Flickr/marksontok.

17.08.2016

Anders Kampmann, CSR.dk

"Klimaforandringerne er vor tids mest presserende problem og noget, vi ikke kan skubbe foran os længere – vores børns fremtid afhænger af vores indsats."

Med det budskab indledte USA’s præsident Barack Obama i lørdags sin ugentlige tale fra Det Hvide Hus i Washington. I talen fortsatte præsidenten herefter med at udpege de fremskridt, der er sket på netop klimaområdet siden han indtog det ovale kontor for godt 7½ år siden.

Fase 2 i Obama-administrationens drivhusgasprogram skal føre til en stribe besparelser, både finansielt og på CO2-kontoen. Illustration: U.S. Environmental Protection Agency/Department of Transportation, National Highway Traffic Safety Administration..

Læs også: Danmark med i omfattende satsning på grøn energi

”Vi har tredoblet vores vindkapacitet. Vi har mere end 30-doblet vores solkraft. I dele af Amerika er disse rene energikilder omsider blevet billigere end de mere beskidte, konventionelle former. Og CO2-udslippet fra vores energisektor er på det laveste niveau i 25 år, selv i takt med at vores økonomi vokser”, sagde han.

Mindre udledninger skal give store besparelser
Et andet succeskriterie for Obama handler ifølge præsidenten selv om de emissionsstandarder, man har defineret for udledninger af drivhusgasser fra både industri, energiproduktion, boliger, forbrugsgoder, og lette køretøjer.

Dette er et af de områder, hvor Obama understreger, at hans administration stadig har store ambitioner, selvom hans tid på den berømte adresse 1600 Pennsylvania Avenue snart slutter. I talen præsenterer han ganske kort den anden runde af standarder for brændstofeffektivitet for primært heavy duty vehicles – altså de helt store lastbiler – som det amerikanske transportministerium (DoP) så fremlagde i går.

Fase 2 i drivhusgasprogrammet fokuserer på skære i CO2-udledningerne og forbedre brændstofeffektiviteten gennem den teknologiske udvikling af bl.a. motorer, aerodynamik og brændstoftyper. Standarderne skal indfases gradvist frem mod 2027 og DoP regner med at de vil kunne spare 1,1 mia. ton CO2, over 300 mia. liter brændstof og give nettogevinster for 230 mia. dollars (godt 1.515 mia. kr.).

Mere ren energi og en bedre fremtid
Derudover vil Obama gå i dialog med Canada og Mexico for at opnå 50 procent ren energi i Nordamerika frem mod 2025, og så understreger han, at man ”vil fortsætte med at beskytte vores land- og vandområder så vores børn og børnebørn kan nyde vores smukkeste steder i generationer fremover”.

Afslutningsvis fremhæver han resultat af COP21 i Paris som ”historiens mest ambitiøse aftale om at redde den ene planet vi har”, og at den ikke er noget man ”river i stykker”, formentlig med henvisning til den republikanske præsidentkandidat Donald Trump, der i flere omgange har kaldt klimaforandringerne et ’fupnummer (hoax) skabt af kineserne’ og gentagne gange har lovet at trække USA ud af netop Parisaftalen, skulle han vinde efterårets valg.

Læs også: Dansk vandteknologi besøger Det Hvide Hus

På den baggrund lukker Barack Obama sin besked ved at slå fast, at ”hvis vi bliver ved med at skubbe på og lede verden i den rigtige retning, så er der ingen tvivl om at vi, i fællesskab, kan efterlade en bedre, renere og mere sikker fremtid for vores børn”.

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Mange nye millioner til mere plante-rig fødevaresektor

CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

10.11.2026

Sted

Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 10. november: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

10.11.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI - Officielt certifikat-kursus (version 2.0)

Bliv kvalificeret som Preventive Controls Qualified Individual (PCQI) – en FDA-forudsætning for eksport til det amerikanske fødevaremarked.

Dato

11.11.2026

Sted

Middelfart