Nyt værktøj kan vurdere bæredygtigt byggeri

Energistyrelsen har lavet to nye officielle værktøjer, der kan vurdere, hvornår et byggeri er bæredygtigt.

14.04.2015

CSR.dk

Der har indtil nu manglet en officiel definition af, hvornår et byggeri er bæredygtigt. Derfor har Energistyrelsen udviklet to nye beregningsmodeller og en publikation om bæredygtigt byggeri, der skaber et fælles grundlag for at vurdere et byggeris langsigtede perspektiver i forhold til både miljø og økonomi.

Læs også: Byggeriet kan blive frontløber for bæredygtighed

Byggebranchen har efterspurgt lignende værktøjer og har derfor selv været med til at udarbejde de to beregningsmodeller.

Ifølge klima-, energi- og bygningsminister Rasmus Helveg Petersen er de nye værktøjer en nødvendig forudsætning for bæredygtigt byggeri.

”Det er min vision, at bæredygtigt byggeri bliver en dansk styrkeposition. Bæredygtigt byggeri kan bidrage til at løse vores klimaudfordringer og samtidig give os en international konkurrencefordel. For at det kan lykkes, er det selvfølgelig en forudsætning, at vi har en fælles forståelse af, hvornår et byggeri er bæredygtigt”, siger ministeren.

Beregning af totaløkonomi og miljøpåvirkning
De to nye værktøjer kan desuden beregne byggeriets levetidsomkostninger og byggeriets miljøpåvirkning.

Med en totaløkonomisk beregning af byggeriets levetidsomkostninger bliver bygherren i stand til at vælge de løsninger, som på lang sigt giver den bedste balance mellem investering og kvalitet i forhold til eksempelvis anlæg, drift, renovering og energiforbrug.

Beregningen af byggeriets miljøpåvirkning bygger på både bygningens og materialernes påvirkning af miljøet. Det kan eksempelvis være i forhold til råvarer og produktion samt energi- og ressourceforbrug ved drift, vedligehold og genanvendelse.

Læs også: Politikerne skal prioritere de grønne bygninger

Begge beregningsmodeller er frit tilgængelige og kan findes på Energistyrelsens hjemmeside. Værktøjerne vil blive videreudviklet i løbet af 2015. 

-SSM

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.09.2026Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

24.09.2026FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)