Nyt SKI-mærkat skal gøre de grønne valgmuligheder synlige

Det er nu blevet lettere at finde og vælge flere grønne produkter på SKI’s fællesoffentlige indkøbsaftale ’50.20 Forbrugsartikler’, på grund af et nyt sorteringsfilter, som viser grønne alternativer til engangsservice, madfilm, poser og sække. På sigt skal det rulles ud på flere produktområder og SKI-aftaler.

Mærkatet 'Grønt Alternativ' er det første af to, som skal gøre det nemmere at gennemskue, hvordan man kan købe grønt ind. Arkivfoto..

05.08.2022

CSR.dk

Statens og Kommunernes Indkøbsservice (SKI) tilbyder i dag flere grønne alternativer til konventionelle produkter.

Alligevel vælger flere de konventionelle produkter, og derfor vil SKI nu tydeliggøre det grønne valg i indkøbssituationen.

På indkøbsaftalen ’50.20 Forbrugsartikler’, der blandt andet omhandler poser, sække, madfilm og engangsartikler, har SKI fremover gjort det nemmere at få overblik over, hvilke produkter der er mindst skadelige for vores klima og miljø.

Læs også: OECD udnævner Fuldkornspartnerskabet som Best Practice Case

Det sker gennem lanceringen mærkatet ’Grønt alternativ’, som fungerer som et sorteringsfilter i SKI’s e-katalog.

”SKI stiller en lang række grønne krav til produkter på vores aftaler, og hvor det er muligt, stiller vi krav om, at produkterne skal leve op til kriterierne bag de officielle miljømærker. De produkter, der lever op til flere af sådanne grønne krav end de gængse produkter på markedet, kan de offentlige kunder nu søge frem via et nyt filter i SKI-kataloget. Det gør det synligt og let at træffe et grønt valg”, siger Katrine Pape Huldahl, der er chef for CSR og bæredygtighed i SKI.

Det første af to
Det nye mærkat er det første af to, der skal gøre det lettere at finde og købe grønne produkter på SKI’s aftaler. Det andet mærkat hedder ’UBL § 46’.

UBL § 46 skal synliggøre de produkter i SKI-kataloget, der på dokumenteret vis lever op til de samme krav som en officielt mærket variant, men som ikke har et miljømærke.

Læs også: ISS med første svanemærkede kantine i Norden

Udbudslovens § 46 siger nemlig, at selv om offentlige ordregivere stiller krav om specifikke mærker i udbuddet, er ordregiverne forpligtet til at acceptere andre mærker eller anden passende dokumentation for, at produkter eller ydelser lever op til tilsvarende kriterier.

”Med de nye filtreringsmuligheder bliver det synligt, hvilke produkter der ud over de miljømærkede lever op til vores grønne krav. Filtret kan bruges til at skræddersy og sammensætte sit eget grønne e-katalog, så fx daginstitutionen kun kan vælge produkter fra den grønne hylde, når de skal købe ind”, siger Katrine Pape Huldahl.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.09.2026Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

18.09.2026CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

CSR.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

Comwell Hotels

Sponseret

Plantefondsprojekt: Kokke får inspiration til at bringe danske råvarer fra mark til tallerken

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

21.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle