Nyt samarbejde styrker både cirkularitet og compliance

Det giver mening at tænke affaldshåndteringen ind i materialevalget. Det er kongstanken i nyt partnerskab, som vil kunne styrke det ansvarlige byggeri, lette dokumentationsarbejde, og levere præcise data til ESG-rapportering.

18.10.2024

CSR.dk

Bygma har indgået et strategisk samarbejde med Marius Pedersen, hvor spild og overskydende materialer genanvendes til nye materialer, som kan få nyt liv på andre byggeprojekter.

Samarbejdet går ud på at affaldshåndtering integreres, allerede når materialerne bliver bestilt til et projekt.

”Ofte bliver vi først kontaktet, når byggeriet er gået i gang og alle materialer er bestilt og nogle ting allerede er smidt ud. Men med take back-ordningen starter processen allerede, når varerne bestilles hos Bygma. Under eller efter projektet afhenter vi så de sorterede byggevarer, hvor størstedelen kan genanvendes og blive til nye materialer, som forhandles hos Bygma,” siger Kenneth Bonde Larsen, Key Account Manager hos Marius Pedersen. 

Nem adgang til dokumentation og data

Samarbejdet vil samtidig give kunder hos Bygma data som kan blive til lovpligtig og øvrig relevant dokumentation på de indkøbte materialer herunder EPD’er, indeklima- og miljøcertificeringer som f.eks. Svanemærket og Indeklimamærket. Det sker via Bygmas onlineværktøj ProffDok.

Når Marius Pedersen afhenter det sorterede affald, er det nemlig relativt simpel matematik, hvor meget der er brugt, spildt og sendt til genanvendelse, hvilket giver et transparent overblik og letter arbejdsbyrden med dataindsamling til f.eks. kundens egen ESG-rapportering.

”Udover at vi selvfølgelig gerne vil være med til at sikre, at det affald, der næsten uundgåeligt bliver genereret på en byggeplads, gør gavn som nye ressourcer i stedet for at være et problem, vil vi også meget gerne hjælpe vores kunder ved at levere brugbare data, som kan bruges i ESG-sammenhænge,” siger Elnaz Ehsani, klima- og bæredygtighedsdirektør i Bygma.

Født gennem Bygmas egen affaldshåndtering

Samarbejdet blev født gennem en indledende dialog mellem parterne, med udgangspunkt i, at Bygma ønskede at finde en god model til at øge cirkulariteten i deres egen affaldshåndtering.

”Vi kom frem til, at der ikke var nogen grund til, at take back-ordningen ikke også kunne komme kunderne til gode i deres affaldshåndtering på selve byggepladsen, og det blev så grundlaget for vores gode samarbejde med Marius Pedersen,” siger Elnaz Ehsani.

Med fokus på tidlig planlægning og datadrevet dokumentation kan virksomheder reducere deres miljømæssige aftryk og samtidig opnå en styrket bæredygtighedsprofil.

”Samarbejdet giver os også et stort forspring i arbejdet med genanvendelse af affald fra byggepladserne, da muligheden for at genanvende affaldet cirkulært allerede tilbydes kunderne, når varerne bestilles. Det gør, at de er meget mere opmærksomme på at sortere rigtigt fra starten, hvilket letter arbejdet for alle parter gennem resten af processen,” siger Kenneth Bonde Larsen. 

- EHS

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

18.12.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

Flere miljømærkede kontorartikler i ny SKI aftale

18.12.2025CSR.dk

Danmark vil tage farten af fast fashion

17.12.2025CSR.dk

Velkommen til endnu en omnibus – nu om miljølovgivning

17.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Fra hotel til moderne boliger – med Merten M-Pure europamateriel

15.12.2025Forenede Service

Sponseret

Kokkenes Køkken fordobler økologien i fire kantiner – uden meromkostninger

15.12.2025CSR.dk

Klimaforandringer skaber voksende udfordringer for alt fra Formel 1 til maratonløb

15.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Nyt år, nye grønne rutiner: Tænk klimaet ind i nytårsambitionerne

11.12.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Illusionen om net-zero

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

06.01.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

06.01.2026

Tid

12:30

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J