Nyt samarbejde skal forvandle rejeskaller til hundegodbidder

Teknologisk Institut indleder nyt samarbejde, der skal omdanne restprodukter fra rejeproduktionen til bæredygtigt foder til hunde. Det vil kræve ny teknologi, men også give mange fordele.

Teknologisk Institut undersøger hvordan rejeskaller kan anvendes til hundefoder..

11.12.2019

CSR.dk

Teknologisk Institut er gået sammen med Ingeniørhøjskolen Aarhus Universitet og virksomhederne Launis, Nordic Seaweed Feed og Sunde Godbidder i et projekt kaldet ’Shrimp Bite’ for at undersøge, hvordan restprodukter fra rejeproduktion kan indgå i en bioforarbejdningsproces og blive til sunde og bæredygtige hundegodbidder.

Læs også: Rapport: Madspildet skal halveres, hvis Paris-målene skal opnås

Størstedelen af restprodukterne fra rejeproduktionen bliver i dag ikke optimalt udnyttet, selvom f.eks. rejeskaller indeholder flere næringsrige egenskaber som kalk og protein. Resterne bliver i stedet anvendt til biogasproduktion eller foder til mink.

Karin Loft Eybye, der er seniorkonsulent på Teknologisk Institut og projektleder er positivt indstillet overfor projektets potentiale:

”Der skal tilføres ny viden til virksomhederne om nye og kosteffektive bearbejdningstrin for at få mere værdi i udnyttelse af rejeskallerne. Det har vi set virke for andre typer sidestrømme, og vi ser frem til at bidrage med afprøvning og belysning af potentialet for rejeskallerne også”, siger hun til Building Supply DK.

For at kunne udnytte rejeskallerne som højværdiprodukter, skal der udvikles en teknologi for at sikre en ydedygtig og billig bearbejdning. Teknologisk Institut vil eksperimentere med at sammensætte bioforarbejdet tang med den kitinrige biomasse, som rejeskallerne indeholder. Det vil resultere i bæredygtige godbidder, der opfylder retningslinjerne for dyrefoder og samtidig bidrager med sunde, bioaktive indholdsstoffer.

Læs også: Havnene i København og Los Angeles vil samarbejde om bæredygtighed

Den endelige prototype af produktet vil blive evalueret af samarbejdspartneren Sunde Godbidder, hvorefter endelige forretningsmuligheder kan undersøges.

- HL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Når lotusblomster bliver til design: Påskekollektion med ansvarlighed

06.02.2026CSR.dk

Dansk virksomhed er nu den højest scorende B Corp i hele EU

05.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Ansvarlig interiørfavorit vender tilbage i ny nuance

03.02.2026CSR.dk

Elbiler overhaler diesel for første gang i Danmark

02.02.2026CSR.dk

Halvdelen af Danmarks fodaftryk på natur sættes i udlandet

01.02.2026Dagrofa aps

Sponseret

Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

29.01.2026CSR.dk

Havvindsoffensiv: Danmark i aftale om 100 gigawatt havvind med kortlagte havarealer

29.01.2026Bureau Veritas

Sponseret

Få en verifikation af jeres bæredygtighedsrapport

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00