Nyt redskab skal sikre mod social dumping

Bygherrer og entreprenører har udviklet et nyt dokumentationsredskab, der skal opdage og sikre mod social dumping i byggebranchen. Det kommer dog ikke til at ændre på brugen af arbejdsklausuler i f.eks. Københavns Kommune.

FBSA’s sekretariat har sammen med bygherrer og entreprenører udviklet et redskab, der skal bekæmpe social dumping i byggebranchen. .

02.10.2017

CSR.dk

Sekretariatet bag Foreningen for Byggeriets Samfundsansvar (FBSA) har med hjælp fra en række bygherrer og entreprenører udviklet et kontrol- og dokumentationsværktøj, der skal modvirke social dumping i byggebranchen.

Redskabet indeholder en række spørgsmål, som entreprenører og bygherrer kan stille deres leverandører for at sikre sig bedst muligt mod social dumping.

Vil ikke fjerne kædeansvaret fra arbejdsklausulerne
Virksomhederne, der har været med til at udvikle kontrolsystemet, håber, at det kan være med til at fjerne kædeansvaret fra arbejdsklausulerne. CSR-chef i Københavns Kommune, David Salomonsen, ser dog ikke det forebyggende værktøj som en erstatning:

”Københavns Kommune har truffet en politisk beslutning om at have en arbejdsklausul med et kædeansvar i alle kommunens kontrakter. Jeg ser imidlertid det nye kontrol- og dokumentationsredskab som et stærkt værktøj til at både bygherrer og entreprenører i alle led af kæden kan arbejde med at identificere og nedbringe risikoen for, at der sker overtrædelser af arbejdsklausulen”, siger David Salomonsen til FBSA.

Læs også: Britiske fagforeninger raser: PensionDanmark bag social dumping i Storbritannien

Forebyggende og let at bruge
En af de virksomheder, der har støttet FBSA i udviklingen af kontrolsystemet, er tømrevirksomheden Skou Gruppen. Ifølge direktør Martin Skou Heidemann er der brug for værktøjet – bl.a. fordi det ikke er tilstrækkeligt med 3F’s og Dansk Byggeris møder, som skal afholdes inden for 48 timer efter en opstået mistanke om social dumping på byggepladsen.

”Disse møder er for konfrontatoriske og bagudrettede. De duer ikke, hvis man fx som entreprenørvirksomhed gerne vil vise bygherren, at man gør sig umage med at undgå social dumping – og det kan det nye redskab”, siger Martin Skou Heidemann. 

Han lægger derudover vægt på, at redskabet er let at bruge, hvilket gør det håndgribeligt for blandt andre små virksomheder at kæmpe mod social dumping:

”Jeg er overbevist om, at mange i branchen gerne vil bekæmpe social dumping. Men når man spørger, hvad det konkret indebærer, har ikke mindst de mindre virksomheder svært ved at svare. Med det nye redskab kan enhver håndværker gå skemaet igennem med sin underentreprenør og tage dialogen om, hvorvidt forholdene er i orden”, forklarer Martin Skou Heidemann.

Læs også: Tre fjerdedele i byggeriet er omfattet af en sundhedsordning

Det nye kontrolværktøj bliver fremlagt for FBSA’s medlemmer i løbet af efteråret og forventes offentliggjort i starten af 2018.

Ud over Skou Gruppen har Metroselskabet, MT Højgaard, Øens Murerfirma samt Københavns og Odense Kommune været med til at udvikle redskabet.

-CHM

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

03.03.2026CSR.dk

Unge og virksomheder samles om bæredygtighed

03.03.2026Valified

Sponseret

ESG uden retning koster tid og effekt – nu inviteres konsulenter til at arbejde mere datadrevet

02.03.2026CSR.dk

Nemlig vil halvere madspild og udfase turbokyllinger i ny ansvarlighedsoffensiv

27.02.2026CSR.dk

Kina sætter tempoet i grøn innovation: Dansk erhvervsliv kalder på europæisk selvransagelse

27.02.2026CSR.dk

Evaluering sår tvivl om nabokompensation til grønne energiprojekter

26.02.2026CSR.dk

Danmark sakker bagud i globalt batteriboom

26.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Løftestang til en bedre arbejdsplads med ESG

26.02.2026CSR.dk

Danskerne spiser mere kød og mindre grønt trods kampagner

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Circularity

Welcome to our next HELLO! networking event, where we bring UN Global Compact participant companies together to explore circularity and the circular economy from a business perspective.

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15, 1700 København V, Denmark

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

04.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45001 Intern Auditor

På ISO 45001 Intern Auditor træner du auditeringsteknikker og -værktøjer med fokus på den interne auditors rolle og funktion, mens du får indblik i, hvordan du udfører intern audit af et arbejdsmiljøledelsessystem i henhold til ISO 45001.

Dato

04.03.2026

Sted

Vejle

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtighed og adfærdsdesign

Med kurset opnår du relevante analyseværktøjer og forbrugerindsigter til at arbejde med adfærdsdesign, hvor fokus er at flytte virksomhedens interessenter i en mere bæredygtig retning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

04.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: Due Diligence

– Responsible purchasing practices and internal operations

Dato

04.03.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Business Impact Assessment

Hvordan påvirkes din virksomhed, hvis kritiske processer går ned? Og hvor hurtigt skal de være oppe igen for at din forretning ikke lider skade? Mange virksomheder opdager det først, når det er for sent.

Dato

05.03.2026

Sted

Online