Nyt projekt vil kortlægge plastforurening

Projektet skal gøre det muligt at udvikle målrettede løsninger for at fange plastikaffald inden det løber ud i havene.

Foto: © Shutterstock / Shane Gross / WWF

21.11.2024

CSR.dk

Med de første 500 løsslupne træklodser blev et nyt forskningsprojekt skudt i gang i Lemvig Havn. Projektet er en del af det europæiske TREASURE-projekt, hvor en række EU-lande samarbejder for at bekæmpe plastikforurening i Nordsøen, hvor KIMO Danmark og Lemvig Vand er danske projektansvarlige.

En del af kampen er at undgå, at plasten overhovedet driver ud i havet. På nuværende tidspunkt ender minimum 14 millioner tons plastaffald i havet hvert år og udgør langt størstedelen af alt marint affald. 

Ideen er, at træklodserne skal simulere plastaffalds bevægelser gennem danske vandløb og fjorde. Ved at følge klodserne kan forskerne så få indsigt i, hvordan plastaffald bevæger sig gennem vores vandmiljøer og ender i havet.

Nøglen til fremtidens løsninger

I løbet af det næste års tid vil i alt 10.000 træklodser blive sluppet løs i de danske vandløb og dermed opbygge solide data om plastens bevægelsesmønstre. Dette er en vigtig del af at kunne stoppe plastikken inden den havner i havet, som Ryan Metcalfe, miljøbiolog i KIMO Danmark, forklarer:

"Når vi har data om, hvor affaldet ender, kan vi bedre planlægge, hvordan vi stopper det, før det når havet. Vi kan finde ud af, hvilke områder vi skal fokusere på, og hvilke teknologier der vil fungere bedst til at samle affaldet op”.

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

29.09.2026CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

29.09.2026Bureau Veritas

Sponseret

ISO 20001 lanceres på International Madspildsdag

CSR.dk

Globalt er forbrugere mere bekymrede for klimaforandringer

CSR.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Certificeringer, rapportering og dokumentation

Lær at dokumentere og rapportere på dine bæredygtige tiltag, fx ESG-rapportering, ordninger og certificeringer, så det følger EU-taksonomi, EU-lovgivning og CSRD. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem kommuner og entreprenører. Bemærk, at kurset foregår i Aarhus.

Dato

30.09.2026

Tid

10:00

Sted

Bech-Bruun, Værkmestergade 2, 8000 Aarhus C