Nyt partnerskab vil gøre fossilfri gødning til markedsstandarden

I en ny aftale skal svenske Lantmännen dække sine marker med fossilfri mineralsk gødning fra Yara. Partnerskabet er led et dyrkningsprogram, som landbrugsvirksomheden sætter i gang i 2023.

Hans Larsson, commercial director for Yara (tv.), og Torbjörn Wahlström, market manager arable inputs, agriculture sector hos Lantmännen (th.) har, som de første i branchen, underskrevet en aftale om fossilfri gødning. Foto: Yara/ Mårten Svensson..

17.01.2022

CSR.dk

I 2023 skal fossilfri gødning produceret på grøn energi være en realitet på landbrugsmarkedet. Det er i hvert fald visionen fra gødningsproducenten Yaya og landbrugsgiganten Lantmännen.

Her skal en ny, grøn gødning bane vejen for mindskning af fødevareværdikædens klimaaftryk, så bæredygtige produkter kan være lettilgængelige for forbrugeren.

Det skriver Effektivt Landbrug på deres hjemmeside.

Læs også: Nyt pyrolyseanlæg viser vejen mod færre udledninger for landbruget

I 2019 indgik parterne for første gang et samarbejde, for at vurdere mulighederne en fossilfri fødevarekæde gennem grøn gødningsproduktion.

Det bliver nu en realitet i 2023, hvor Yaras udvikling af en mineralsk gødning produceret af vedvarende energi fra blandt andet Norske Hydropower kan erstatte den fossile energi, som anvendes i ammoniakproduktion.

Ifølge partnere har gødningen et 80-90 procent lavere klimaaftryk end konventionel gødning, og det er den gødning, om Lantmännen nu skal dække sine marker med.

Dansk potentiale
Det ser også ud til, at Danmark kan få glæde af den grønne gødning. Yara arbejder nemlig på at etablere flere danske partnerskaber, hvor gødningen kan indgå i værdikæder, som kan give grønne udbud til glæde for forbrugeren.

“Hvis vi i fødevarebranchen skal imødekomme forbrugernes ønsker om grønnere produkter, er det vigtigt med samarbejder, der muliggør introduktionen af grøn gødning på markedet”, siger Søren Fredslund, business development manager i Yara Danmark til Effektivt Landbrug og fortsætter:

Læs også: Forskningsprojekt skal mindske migranters arbejdsulykker i dansk landbrug

”Vi arbejder aktivt på at etablere lignende samarbejder på det danske marked, og vi tror på, at der både i forarbejdningsledet og i detailhandlen er værdi at hente ved at fokusere på en grøn værdikæde”.

Foruden gødningsprojektet, arbejder Yara og Lantmännen sammen om en række andre projekter, der ligeledes skal jordbrugets CO2-udledning. Grønne næringsstofløsninger til afgrøder og digitale redskaber er blandt de områder og redskaber, som partnerskabet vil indfri sine grønne ambitioner med.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.05.2026CSR.dk

Data i værdikæden er (stadig) fuld af huller

25.05.2026CSR.dk

Transparens er byrde og gevinst - og løber nedad

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

CSR.dk

Når tech, AI og data skaber sund gennemsigtighed i forsyningskæden

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Ny alliance skal styrke ansvarlig forretning i Bangladesh

CSR.dk

FødevareBanken og Salling Group vil have hele landet med på deres model for madspild

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT indgår tiårig aftale om solenergi til tyske fabrikker

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell Hotels vælger Humdakin som ny leverandør af gæsteprodukter

Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Nytænkt diplomuddannelse skal gøre Danmarks forsyningskæder mere modstandsdygtige

NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic forlænger langsigtet genbrugspartnerskab med Gränges

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

01.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Workshop
GRATIS WORKSHOP: VSME i praksis - dokumentér jeres klimaaftryk

Mød op hos Bæredygtig Herning og lær at arbejde struktureret med virksomhedens klimadata og dokumentér jeres klimaaftryk med VSME'en og Klimaklar.

Dato

01.06.2026

Tid

13:00

Sted

Bæredygtig Herning, Gl Skolevej 1, 7400 Herning

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.06.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

02.06.2026

Sted

Odense