Nyt hæfte fra Det Økologiske Råd om luftforurening

At bilos fører til alvorlige problemer med luftforurening er kendt for alle. Hvordan man løser dem er i midlertidig knap så udbredt viden. Det råder et nyt hæfte fra Det Økologiske Råd nu bod på.

25.05.2009

CSR.dk

I hæftet kan man således læse om den miljøzone, der er oprettet i København og dem der er på trapperne i Aalborg, Århus og Odense. De har været savnede og er bestemt skridt i den rigtige retning – men kravene til dem er stadig alt for slappe, mener rådet. Kommunerne ville egentlig gerne stille skrappere krav, men det tillader den danske lovgivning ikke på samme måde som tilfældet er i bl.a. Tyskland. Resultatet er, at vi herhjemme importerer tyske biler, der forurener for meget til at måtte køre rundt i byerne syd for grænsen, men altså gerne må her.

Konsekvenserne er til at tage og føle på. Der er således påvist en overdødelighed på omkring 50 % blandt personer, der bor under 50 meter fra en stærkt trafikeret gade. I København gælder det over 100.000 mennesker og svarer årligt til ca. 500 dødsfald. Hertil kommer de utallige sygdomstilfælde, der kan relateres til luftforurening.
Ligeledes kunne udslippet af drivhusgasser reduceres, hvis luftforureningen blev bekæmpet mere effektivt. Trafikken bidrager således med 30 % af CO2-udledningen, hvilket kunne begrænses mærkbart, hvis reglerne for bilers brændstofforbrug blev skærpet og motivationen til at købe mere benzinøkonomiske biler blev forbedret. Flere elbiler ville i fremtiden hjælpe yderligere, ligesom forbedringer af den offentlige transport også kan trække i den rigtige retning.

Hæftet tjener som introduktion til trafikkens forurening og effekterne heraf, lovgivningen omkring både herhjemme og i EU-regi, og præsenterer desuden de mange forskellige løsninger der kunne implementeres, hvis regeringen ikke tøvede. Hæftet kan derfor benyttes af både politikere og beslutningstagere, journalister og almene borgere der ønsker at deltage i debatten om den luft, vi alle indånder.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.05.2026Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

18.05.2026CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

CSR.dk

Overgangsalder bliver bedre med vejledning

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Carbon-Storing Acoustic Panels from Seagrass: Søuld’s Reinvention of a Forgotten Material

Dansk Retursystem

Sponseret

EU's krav om flere genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

Elis Danmark A/S

Sponseret

Bæredygtighedsredegørelse 2025: Stabilt ressourceforbrug og positiv fremgang i cirkulære løsninger

CSR.dk

Halvdelen af danskerne kan mærke tabet af natur

Schneider Electric

Sponseret

Hvor hurtigt kan dansk industri rykke digitalt lige nu?

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor Danmark sætter fokus på det grønne valg på Madens Folkemøde 2026

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

26.05.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

27.05.2026

Sted

Odense