Finanssektoren vil gøre sig selv mere bæredygtig

Finans Danmark opretter nu et rådgivende forum, som skal komme med anbefalinger til, hvordan finanssektoren og samfundsøkonomien kan blive mere bæredygtig.

Finans Danmark har netop lanceret deres ”Forum for bæredygtig Finans”, hvor blandt andre Anders Eldrup, Connie Hedegaard og Peter Birch Sørensen skal komme med forslag til, hvordan finanssektoren kan omstilles i en mere bæredygtig retning. Foto: Finans Danmark..

24.01.2019

CSR.dk

Finanssektoren og samfundsøkonomien skal med på vognen og omstilles i en mere bæredygtig retning.

Det mener lobbyforeningen for banker, realkreditinstitutter og investeringsforeninger Finans Danmark i hvert fald. Derfor lancerede de onsdag det nye tiltag ”Forum for bæredygtig Finans”.

Læs også: Bæredygtige investeringer hitter blandt millenial-generationen

Det skriver FinansWatch.

Konkret er der tale om et rådgivende forum, der skal komme med anbefalinger til, hvordan finanssektoren og samfundsøkonomien kan omstilles i en mere bæredygtig retning.

"Den finansielle sektor er en vital del af vores samfundsstruktur. Derfor er det helt afgørende, at den bliver en proaktiv medspiller i kampen for en bæredygtig og grøn omstilling. Min forventning til arbejdet er, at vi i fællesskab og på tværs af sektorerne kommer frem til en række anbefalinger, der kan hjælpe i transformationen til en bæredygtig omstilling af økonomien”, siger den kommende formand for forummet Anders Eldrup, der er tidligere topchef for Dong samt tidligere departementschef i Finansministeriet.

Skal arbejde med FN’s verdensmål og Paris-aftalen
Finans Danmarks målsætning er at bidrage til arbejdet med at realisere FN’s verdensmål og EU's plan for udmøntningen af Paris-aftalen om at reducere CO2-udslippet, lyder det i en pressemeddelelse fra lobbyforeningen, hvor adm. direktør i Finans Danmark, Ulrik Nødgaard, også sætter ord på planerne.

"Finanssektoren har som en vigtig del af samfundet et medansvar for, at vi i fællesskab sikrer et bedre klima og miljø. Den opgave tager vi seriøst. Derfor er jeg glad for, at vi har samlet en lang række stærke virksomheder og eksperter, som sammen med finanssektoren skal se på mulighederne”, udtaler han og fortsætter:

"Vi vil som finanssektor gerne bidrage til en grøn og bæredygtig fremtid. Vi spiller en vigtig rolle i omstillingen af samfundsøkonomien; fra kapitalforvalternes produktudvikling, investeringsproces og aktivt ejerskab over distribution og rådgivningsproces til kreditinstitutternes udlåns - og finansieringsvirksomhed”.

Læs også: Ikke så meget hokuspokus i TCFD

Udover formand Anders Eldrup får forummet også deltagelse af blandt andre Connie Hedegaard, der er tidligere klimakommissær i EU, og professor Peter Birch Sørensen, der indtil for nylig var formand for regeringens såkaldt Klimaråd.

- JMA

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.08.2026CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

18.08.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup