Finanssektoren vil gøre sig selv mere bæredygtig

Finans Danmark opretter nu et rådgivende forum, som skal komme med anbefalinger til, hvordan finanssektoren og samfundsøkonomien kan blive mere bæredygtig.

Finans Danmark har netop lanceret deres ”Forum for bæredygtig Finans”, hvor blandt andre Anders Eldrup, Connie Hedegaard og Peter Birch Sørensen skal komme med forslag til, hvordan finanssektoren kan omstilles i en mere bæredygtig retning. Foto: Finans Danmark..

24.01.2019

CSR.dk

Finanssektoren og samfundsøkonomien skal med på vognen og omstilles i en mere bæredygtig retning.

Det mener lobbyforeningen for banker, realkreditinstitutter og investeringsforeninger Finans Danmark i hvert fald. Derfor lancerede de onsdag det nye tiltag ”Forum for bæredygtig Finans”.

Læs også: Bæredygtige investeringer hitter blandt millenial-generationen

Det skriver FinansWatch.

Konkret er der tale om et rådgivende forum, der skal komme med anbefalinger til, hvordan finanssektoren og samfundsøkonomien kan omstilles i en mere bæredygtig retning.

"Den finansielle sektor er en vital del af vores samfundsstruktur. Derfor er det helt afgørende, at den bliver en proaktiv medspiller i kampen for en bæredygtig og grøn omstilling. Min forventning til arbejdet er, at vi i fællesskab og på tværs af sektorerne kommer frem til en række anbefalinger, der kan hjælpe i transformationen til en bæredygtig omstilling af økonomien”, siger den kommende formand for forummet Anders Eldrup, der er tidligere topchef for Dong samt tidligere departementschef i Finansministeriet.

Skal arbejde med FN’s verdensmål og Paris-aftalen
Finans Danmarks målsætning er at bidrage til arbejdet med at realisere FN’s verdensmål og EU's plan for udmøntningen af Paris-aftalen om at reducere CO2-udslippet, lyder det i en pressemeddelelse fra lobbyforeningen, hvor adm. direktør i Finans Danmark, Ulrik Nødgaard, også sætter ord på planerne.

"Finanssektoren har som en vigtig del af samfundet et medansvar for, at vi i fællesskab sikrer et bedre klima og miljø. Den opgave tager vi seriøst. Derfor er jeg glad for, at vi har samlet en lang række stærke virksomheder og eksperter, som sammen med finanssektoren skal se på mulighederne”, udtaler han og fortsætter:

"Vi vil som finanssektor gerne bidrage til en grøn og bæredygtig fremtid. Vi spiller en vigtig rolle i omstillingen af samfundsøkonomien; fra kapitalforvalternes produktudvikling, investeringsproces og aktivt ejerskab over distribution og rådgivningsproces til kreditinstitutternes udlåns - og finansieringsvirksomhed”.

Læs også: Ikke så meget hokuspokus i TCFD

Udover formand Anders Eldrup får forummet også deltagelse af blandt andre Connie Hedegaard, der er tidligere klimakommissær i EU, og professor Peter Birch Sørensen, der indtil for nylig var formand for regeringens såkaldt Klimaråd.

- JMA

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

29.09.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer løsning, der moderniserer bygninger uden nye kabler

29.09.2026CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

05.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Miljømærkning Danmark
Konference
Klædt på til fremtiden med miljømærker

Kom til heldagskonference om bæredygtighed, miljømærker og grøn omstilling, og få nye perspektiver fra virksomheder, eksperter og beslutningstagere på tværs af brancher.

Dato

05.10.2026

Tid

09:30

Sted

Odense Mødecenter, Buchwaldsgade 48, 5000 Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Netværksarrangement for fødevaresektoren: Bæredygtighed som konkurrencekraft

Dette netværks arrangement er særligt relevant for dig, der arbejder med bæredygtighed, eksport, salg, marketing, kommunikation eller forretningsudvikling - og som ønsker konkrete perspektiver på, hvordan disse områder kan spille bedre sammen og styrke virksomhedens position på internationale markeder.

Dato

05.10.2026

Tid

10:00

Sted

Vesterbrogade 1L, 4th 1620 København Danmark