Nyt forskningsprojekt skal fremme grøn adfærd gennem spil

Et nyt forskningsprojekt skal fastholde og fremme den grønne adfærd for Danmarks borgere med digitale læringsspil. Innovationsfonden har investeret 11,3 millioner kroner i projektet.

Spillene skal anskueliggøre, hvilken effekt affaldssortering og offentlig transport har på klimaet. Foto: Unplash..

07.07.2023

CSR.dk

En AI-spilplatform, som hjælper virksomheder og kommuner med at bygge spil, der på en sjov måde kan lære danskerne at træffe grønne og bæredygtige valg.

Det er målet for det nye forskningsprojekt Game For Green, som Innovationsfonden har investeret 11,3 millioner i.

Roskilde Universitet, den spil-baserede læringsplatform Actee og konsulentvirksomheden Provice er partnere i projektet.

Læs også: Kunstig intelligens sikrer tech-startup millioninvestering

”Danmark er et af de mest digitaliserede lande i verden med mange generelle data om grøn adfærd. Det kan vi udnytte til at nå borgere og medarbejdere på nye måder, hvor teknologien bruges til at lære med,” siger lektor i Digital Transformation på RUC Magnus Rotvit Perlt Hansen, der leder forskningsprojektet.

Han vurderer, at der er momentum til at skabe en forandring på det grønne område:

”Forbrugermentaliteten har for alvor nået et vigtigt vendepunkt: der ønskes forandring, og det kan ses på blandt andet forbruget af gas og el, som i Danmark faldt cirka 30 procent i efteråret 2022,” siger han.

Indsats flere steder
Spillene skal kunne bygges af kommuner og virksomheder, og spilplatformens AI hjælper med at assistere spilbyggerne undervejs. Borgere og medarbejdere scanner fx en QR-kode på mobiltelefonen, hvor de kan spille et fem minutters spil, hvor de bliver sat i forskellige situationer og skal træffe valg.

For at booste den globale, grønne udvikling skal der sættes ind flere steder, påpeger Magnus Rotvit Perlt Hansen:

Læs også: Platform vil hjælpe virksomheder med at undgå anklager om greenwashing

”Der skal sættes ind både i privaten og på arbejdspladsen, og vi har behov for at kombinere teknologi med information, der går et spadestik dybere end det, vi hører i informationskampagner. Folk vil i spillene kunne opleve og efterprøve effekten af det, de gør i hverdagen: Hvad hvis vi helt lader være med at sortere affald? Hvor dyrt er det at sætte varme på hele sommeren? Hvor produktive kan vi være, hvis vi cykler eller tager el-løbehjulet til møder og dermed mindsker vores CO2-aftryk?” siger han og tilføjer:

”Resutatet af de handlinger, vi træffer i dagligdagen, skal gøres nærværende gennem spilplatformens teknologi. Vi forsker i, hvordan digital spilteknologi og data kan genbruges, så kommuner og virksomheder i nye kontekster hele tiden kan forbedre og understøtte forandringen mod grønnere adfærd.”

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.09.2026Comwell Hotels

Sponseret

Plantefondsprojekt: Kokke får inspiration til at bringe danske råvarer fra mark til tallerken

09.09.2026Lemvigh-Müller

Sponseret

Fra solceller til energilagring: Batterier rykker frem hos både industrien og private

CSR.dk

Storkøkken satser på ESG – fordi det giver forretningsfordele

CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

Tork

Sponseret

Hotel Nyborg Strand giver brugte papirhåndklæder nyt liv

CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

14.09.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne kvalitetsfolk

Dato

14.09.2026

Sted

Nyborg

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

14.09.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København