Nyt forskningsprojekt skal fremme grøn adfærd gennem spil

Et nyt forskningsprojekt skal fastholde og fremme den grønne adfærd for Danmarks borgere med digitale læringsspil. Innovationsfonden har investeret 11,3 millioner kroner i projektet.

Spillene skal anskueliggøre, hvilken effekt affaldssortering og offentlig transport har på klimaet. Foto: Unplash..

07.07.2023

CSR.dk

En AI-spilplatform, som hjælper virksomheder og kommuner med at bygge spil, der på en sjov måde kan lære danskerne at træffe grønne og bæredygtige valg.

Det er målet for det nye forskningsprojekt Game For Green, som Innovationsfonden har investeret 11,3 millioner i.

Roskilde Universitet, den spil-baserede læringsplatform Actee og konsulentvirksomheden Provice er partnere i projektet.

Læs også: Kunstig intelligens sikrer tech-startup millioninvestering

”Danmark er et af de mest digitaliserede lande i verden med mange generelle data om grøn adfærd. Det kan vi udnytte til at nå borgere og medarbejdere på nye måder, hvor teknologien bruges til at lære med,” siger lektor i Digital Transformation på RUC Magnus Rotvit Perlt Hansen, der leder forskningsprojektet.

Han vurderer, at der er momentum til at skabe en forandring på det grønne område:

”Forbrugermentaliteten har for alvor nået et vigtigt vendepunkt: der ønskes forandring, og det kan ses på blandt andet forbruget af gas og el, som i Danmark faldt cirka 30 procent i efteråret 2022,” siger han.

Indsats flere steder
Spillene skal kunne bygges af kommuner og virksomheder, og spilplatformens AI hjælper med at assistere spilbyggerne undervejs. Borgere og medarbejdere scanner fx en QR-kode på mobiltelefonen, hvor de kan spille et fem minutters spil, hvor de bliver sat i forskellige situationer og skal træffe valg.

For at booste den globale, grønne udvikling skal der sættes ind flere steder, påpeger Magnus Rotvit Perlt Hansen:

Læs også: Platform vil hjælpe virksomheder med at undgå anklager om greenwashing

”Der skal sættes ind både i privaten og på arbejdspladsen, og vi har behov for at kombinere teknologi med information, der går et spadestik dybere end det, vi hører i informationskampagner. Folk vil i spillene kunne opleve og efterprøve effekten af det, de gør i hverdagen: Hvad hvis vi helt lader være med at sortere affald? Hvor dyrt er det at sætte varme på hele sommeren? Hvor produktive kan vi være, hvis vi cykler eller tager el-løbehjulet til møder og dermed mindsker vores CO2-aftryk?” siger han og tilføjer:

”Resutatet af de handlinger, vi træffer i dagligdagen, skal gøres nærværende gennem spilplatformens teknologi. Vi forsker i, hvordan digital spilteknologi og data kan genbruges, så kommuner og virksomheder i nye kontekster hele tiden kan forbedre og understøtte forandringen mod grønnere adfærd.”

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

13.06.2025CSR.dk

Grønnere telefoner på vej med nye EU-regler

10.06.2025CSR.dk

Nyt center skal hjælpe virksomheder med at forvandle slidte produkter til ny forretning

09.06.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Middelfart Erhverv inviterede til digital Klimakamp

06.06.2025Brdr. Dahl A/S

Sponseret

Brødrene Dahl sætter CO2-tal på 70.000 varer

05.06.2025CSR.dk

Regningen stiger: Klimaskader har allerede kostet samfundet milliarder

04.06.2025CSR.dk

Klimarådet i nyt notat om klimafremskrivningen: Regeringen skal følge implementeringen tæt

03.06.2025CSR.dk

Nyt partnerskab vil bygge grønne mikronet og øge elektrificeringen

03.06.2025NRGreen ApS

Sponseret

NRGreen bygger 11 MW solcellepark med 5 MW batteri i Sorø

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Webinar: Master AI Governance with ISO 42001

As artificial intelligence becomes a key driver of innovation, organizations must ensure their AI systems are responsible, trustworthy, and compliant.

Dato

17.06.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

17.06.2025

Sted

Online

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

17.06.2025

Tid

09:00

Sted

Comwell Hotel Aarhus

PwC Danmark
Webinar
Transition Plan for Climate Change Mitigation

- How to Go About it?

Dato

17.06.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Kursus
Træning i: Ansvarlig indkøbspraksis – fra indkøb til impact (2025)

Fra indkøb til indflydelse: Træning i ansvarlig indkøbspraksis

Dato

17.06.2025

Tid

10:00

Sted

Etisk Handel Danmark - Overgaden Oven Vandet 10, st - København

Bureau Veritas
Kursus
CSRD - bæredygtighedsrapportering

EU’s Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) er en game changer for bæredygtighedsrapportering, da det blandt andet fastsætter ensartede metoder og måleenheder for virksomheders rapportering af miljømæssige, sociale og ledelsesmæssige aspekter (ESG). I første omgang omfatter CSRD større virksomheder, men det forventes, at direktivet ligeså vil påvirke små- og mellemstore, idet de store virksomheder vil søge information i deres leverandørkæde.

Dato

18.06.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia