Nyt fælles fyrtårn for vand og afløb

Et helt nyt og målrettet arrangement inden for vand og afløb er kommet i stand gennem et tæt samarbejde med branchens...

26.09.2008

CSR.dk

Et helt nyt og målrettet arrangement inden for vand og afløb er kommet i stand gennem et tæt samarbejde med branchens førende organisationer og leverandører og MCH Messecenter Herning. Navnet for det nye samlede fyrtårn er VandTek09, og finder sted 11.-14. november 2009.

"VandTek09 er kommet i stand ud fra et fælles ønske i branchen om et stærkt og målrettet arrangement for vand og afløb. Arrangementet er desuden super aktuelt, da det finder sted lige op til FN's Klimatopmøde 2009 i København. Dertil kommer, at forsyningsselskaberne snart skal være selvstændige og kommunerne står over for enorme renoveringsopgaver. Det giver vores branche store udfordringer, både hvad angår produkter men i særdeleshed også politik og lovgivning. Derfor har vi brug for et stærkt fællesarrangement med højt fagligt indhold målrettet vores fagområde," udtaler senior konsulent Niels Winther, Danfoss.

Fire stærke fokusområder
Konceptet bag VandTek09 er skabt i fællesskab med MCH og branchens organisationer og leverandører, og der er lagt op til fire nye stærke fokusområder: Udstilling – Konferencer – Oplevelser & Netværk – Nyheder & Inspiration. Flere tiltag er allerede lagt i støbeskeen bl.a. et Forskerforum, Guru Lounge, Rådgivning, events, konferencer og nyhedsforum, hvor der bliver rig mulighed for at se de seneste tendenser og hente inspiration med hjem.

"Det er lykkedes at stable VandTek09 på benene med en samlet branche, og det er en helt unik mulighed for at skabe et fælles fyrtårn med knivskarp fokus på vand og afløb," siger adm. direktør Georg Sørensen, MCH Messecenter Herning, der er arrangør af VandTek09, og tilføjer:

"VandTek09 er højaktuel fokus på klima, og dermed et seriøst bidrag i forbindelse med FN's Klimatopmøde."

Et samlet og stærkt fyrtårn
VandTek09 byder både på nye spændende og innovative fokusområder og samler samtidigt branchens nuværende små arrangementer i et fællesforum. Et af arrangementerne, der flyttes til VandTek09, er "Nordisk Spildevands Konference".

"Vi ser en klar fordel i at afholde vores konference på VandTek09. På den måde opnår vi to fluer med et smæk – gæsterne får både mulighed for at deltage i konferencen og kan i samme forbindelse opleve de seneste fagnyheder på messeområdet. Desuden er det en enestående mulighed for at opbygge et netværk i hele branchen, dele viden og danne samarbejdsmuligheder med henblik på de mange store udfordringer branchen står over for," fortæller funktionschef Kristian Friis, DANVA, der står bag "Nordisk Spildevands Konference" i samarbejde med Spildevandteknisk Forening. Se mere på: www.vandtek09.dk

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.06.2026Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor indtog Madens Folkemøde: Grøn smag og god dialog på menuen

11.06.2026CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

CSR.dk

Dansk projekt vil redde printkort fra skrotning

CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

Dansk Retursystem

Sponseret

Flere dåser og flasker med pant bliver designet, så de kan genanvendes til nye igen

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Region Hovedstaden får cirkulært byggeri til at virke i praksis

CSR.dk

Nu skal kapacitetsproblemerne løses

Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online