Nyt fælles fyrtårn for vand og afløb

Et helt nyt og målrettet arrangement inden for vand og afløb er kommet i stand gennem et tæt samarbejde med branchens...

26.09.2008

CSR.dk

Et helt nyt og målrettet arrangement inden for vand og afløb er kommet i stand gennem et tæt samarbejde med branchens førende organisationer og leverandører og MCH Messecenter Herning. Navnet for det nye samlede fyrtårn er VandTek09, og finder sted 11.-14. november 2009.

"VandTek09 er kommet i stand ud fra et fælles ønske i branchen om et stærkt og målrettet arrangement for vand og afløb. Arrangementet er desuden super aktuelt, da det finder sted lige op til FN's Klimatopmøde 2009 i København. Dertil kommer, at forsyningsselskaberne snart skal være selvstændige og kommunerne står over for enorme renoveringsopgaver. Det giver vores branche store udfordringer, både hvad angår produkter men i særdeleshed også politik og lovgivning. Derfor har vi brug for et stærkt fællesarrangement med højt fagligt indhold målrettet vores fagområde," udtaler senior konsulent Niels Winther, Danfoss.

Fire stærke fokusområder
Konceptet bag VandTek09 er skabt i fællesskab med MCH og branchens organisationer og leverandører, og der er lagt op til fire nye stærke fokusområder: Udstilling – Konferencer – Oplevelser & Netværk – Nyheder & Inspiration. Flere tiltag er allerede lagt i støbeskeen bl.a. et Forskerforum, Guru Lounge, Rådgivning, events, konferencer og nyhedsforum, hvor der bliver rig mulighed for at se de seneste tendenser og hente inspiration med hjem.

"Det er lykkedes at stable VandTek09 på benene med en samlet branche, og det er en helt unik mulighed for at skabe et fælles fyrtårn med knivskarp fokus på vand og afløb," siger adm. direktør Georg Sørensen, MCH Messecenter Herning, der er arrangør af VandTek09, og tilføjer:

"VandTek09 er højaktuel fokus på klima, og dermed et seriøst bidrag i forbindelse med FN's Klimatopmøde."

Et samlet og stærkt fyrtårn
VandTek09 byder både på nye spændende og innovative fokusområder og samler samtidigt branchens nuværende små arrangementer i et fællesforum. Et af arrangementerne, der flyttes til VandTek09, er "Nordisk Spildevands Konference".

"Vi ser en klar fordel i at afholde vores konference på VandTek09. På den måde opnår vi to fluer med et smæk – gæsterne får både mulighed for at deltage i konferencen og kan i samme forbindelse opleve de seneste fagnyheder på messeområdet. Desuden er det en enestående mulighed for at opbygge et netværk i hele branchen, dele viden og danne samarbejdsmuligheder med henblik på de mange store udfordringer branchen står over for," fortæller funktionschef Kristian Friis, DANVA, der står bag "Nordisk Spildevands Konference" i samarbejde med Spildevandteknisk Forening. Se mere på: www.vandtek09.dk

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

20.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Velkommen til podcasten The Great Switch

19.11.2025Lemvigh-Müller

Sponseret

Energioptimering er en investering i fremtiden

19.11.2025CSR.dk

Greenpeace vinder sager i både Danmark og Norge og bremser ny oliejagt i Nordsøen

17.11.2025Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Hold dig et skridt foran med vores TechTalks

17.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service bidrager til produktion af solenergi i nyt partnerskab

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Kursus
Få styr på ‘G’ i ESG

Der er et stigende behov for, at byggeriets virksomheder har styr på, hvordan de arbejder med økonomiske, etiske og ledelsesmæssige aspekter, der indgår i bæredygtighedsarbejdet under G’et i ESG. På dette seminar får du redskaber til at håndtere dine processer på en ansvarlig måde, herunder en dybere indsigt i principperne i Due Dilligence, også kaldet rettidig omhu for virksomhedsledelse. Seminaret udbydes i samarbejde med Bygherreforeningen.

Dato

24.11.2025

Tid

09:00

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

25.11.2025

Tid

08:30

Sted

Kgs Lyngby